| xdxdxd2345 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac mai corect cand cineva face glume proaste pe seama mea, acuzandu-ma de lucruri urate. Iar superiorii, prefera sa ma pedepseasca pe mine pentru asemenea gluma? Cum as putea iesi eu din asemenea belea?
Mi-au facut ceva urat, apoi au inceput sa ma acuze de probleme la cap ca sa se spele pe maini, tatal meu este nervos pe mine din cauza la asemenea lucruri urate spuse despre despre mine. Aceste lucruri nu sunt adevarate, acuza foarte aiurea si problema este ca eu chiar o patesc cand se spune asa ceva despre mine.
Am fost obligata sa las de 2 ori liceul, de asemenea glumetii. Editez, nu stiu ce sa spun, sunt foarte rusinata si furioasa. S-a ajuns chiar asa sa sune vecinii la politie cu asemenea glume proaste. Ce ar trebui sa fac ca parintii mei sa nu ajunga in inchisoare si nici eu in spital de nebuni?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui de ce ai fost acuzata. In functie de aceasta si daca ai dovezi ai putea sa faci plangere penala "glumetilor" ori sa-i dai in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate sau vietii private si sa soliciti daune morale.
Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, sa prezinti situatia exacta si probele ce le ai si acesta te va putea sfatui in cunostinta de cauza.
De asemenea, daca au venit la tine politistii, la reclamatia unor vecini si daca cele de care ai fost acuzata nu sunt adevarate, vecinii pot fi sanctionati contraventional.

| antimulte a răspuns:

Deja e treaba serioasa si glumele merg prea departe daca se implica reclamatii la politie, cel mai bine ar fi sa primesti un sfat juridic, de la un avocat.