| nicol20 a întrebat:

Buna ziua as vrea si eu ajutorul vostru in ultimul timp m-am cam certat cu sotul meu mentionez ca eu sunt in strainatate si el in tara, eu vreau sa vb tot mai mult cu el si el ma evita eu sufar enorm il sunt aproape ca o disperata si lui nu-i i ii pasa iar pe mine ma enerveaza faptul asta si devin furioasa imi vorbeste urat imi spun lucruri care dor iar duminica s-a imbatat si imi imi ca nu poate trai fara mine si eu vreau sa comunicam mai mult pentru a nu se destrama relatia si el spune ca s-a saturat sa imi dea raportul sa ma sune mereu si dupa toate certurile astea azi ma cauta ca si cum nu s-a intamplat nimic prima data imi trm mesaj si ma intreaba cum sunt si daca mai sunt. suparata si ca ma iubeste eu i-am spun ca sunt foarte bine si ca eu nu am fost suparata dar totusi...Cum ar trebui sa reactionez, cum sa ma port cu el? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Buna Nico,
Iti inteleg punctul de vedere ca ai nevoie de el ca esti in strainatate. Pentru tine el e cel mai important dar nu ai cu cine comunica asa cum o faci cu el. Cred ca si pentru el esti cea mai importanta sau cel putin asa pare dar ca sa intelegi de ce lui ii este mai usor, este ca el are prietenii, cunoscutii si alte persoane care-l ajuta sa treaca peste dorul tau.
Cum sa reactionezi e sa continui sa-l cauti, poate sa va dati inalnire o data pe zi sau o data la 2 zile pe skype, messenger sau alte canale, iar in rest sa-i trimiti mesaje.

Pot sa iti spun ca el nu va intelege ca iti este greu deoarece e acasa si alte persoane il fac sa treaca peste probleme acestea.
Poate ii poti comunica aceste lucruri cand o sa vorbesti.
Daca ai posibilitatea sa vorbesti cu el la telefon spune-i lucrurile care-i plac sa le auda de la tine de obicei.

9 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Vrei sa comunicati, dar se pare ca nu esti in stare sa-i spui ce simti. Daca simti ca ti-a gresit, ca nu iti place atitudinea, vorbele lui, faptele, de ce ii spui ca esti foarte bine? Practic ii hranesti caracterul pe care-l are acum.
Ia-l intr-o viitoare apropiata zi usor, vorbeste-i linistit, cu calm, explica-i, spune-i cum te simti, intreaba-l unde crede el ca gresesti, discutati probleme dintre voi, ce/cine le cauzeaza, de ce apar. Reparati distantarea ( nu cea in km ) inainte sa va intrebati cum ati putut ajunge intr-un punct in care nu mai puteti face multe lucruri pentru voi.
Stii ce simti, dar descoase-l si pe el, afla ce este inauntrul lui. Te simti singura in relatia asta, de aici si disperarea pe care o simti deseori; el probabil neputiincios, intr-o situatie care-i da batai de cap stiind ca nu reuseste sa se descurce cel mai bine posibil. Este barbatul tau, n-ar trebui sa se ascunda tocmai de tine. Fiti sinceri si deschisi, si asta nu va poate face vreun rau. Succes!

| didiDia a răspuns:

Daca stiai ca vei pleca singura in strainatate, ar fi trebuit sa nu te mariti. Acum daca va despartiti, crezi ca va fi bine sa fii divortata la 23 de ani? Ma indoiesc. Oricum, ideea e sa nu mai fi disperata, asa cum a zis si xBiscuiite. Degeaba vrei tu sa comunicati mai mult, daca el nu mai vrea. Poate s-a saturat de tine, poate are pe alta sau poate te vrea inapoi in tara langa el. De ce nu-l intrebi direct ce il deranjeaza? Da cartile pe fata si lamuriti situatia. P.S.: Nu ai facut bine intreband fix pe acest site. Aici sunt multi elevi, iar ei nu-ti pot da sfaturi utile, neavand experienta de viata. Noroc!

| nicol20 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi

| martzian a răspuns:

Stiu si inteleg ca este dureros pentru tine. Cel mai probabil ca la fel este si pentru el. Imi vin in minte doar cateva motive din care pot mentiona: frustrarea ce este determinata de lipsa de acasa a sotiei, sentimentul de neputinta (daca este cazul) ce apare uneori la barbati atunci cand sotia castiga mai bine sau tine familia, frustrarea ce poate apare pe fondul infranarii sexuale, etc. Daca mai adaugi gandurile si grijile legate de tine (gelozia) ai un tablou destul de complet.

Din cate inteleg, el ti-a comunicat ca simte nevoia ca voi sa fiti o familie nu doar la telefon. Barbatii nu sunt de obicei foarte dispusi sa discute despre ceea ce simt, despre slabiciunile lor, decat atunci cand sunt pusi la colt.

Acum, ca alternative, (1) poti asista cum ti se destrama familia, (2) poti sa te intorci acasa sau (3) poti gasi o solutie sa fie si el langa tine.

Te rog sa apelezi cu incredere la noi pe viitor daca ai nevoie de ajutor. http://cuplulcrestin.wordpress.com/

| mixxjim a răspuns:

Chestia e ca barbatii nu prea se omoara cu vorbitul, ca asa sunt ei. ei au nevoie de fapte. ii este foarte dor de tine si sufera ca nu esti linga el, dar nu-ti poate spune asta, fie din orgoliu, fie pentru ca poate v-ati facut niste planuri de ai ajuns acolo si ati putea renunta la ele, si nici asta nu vrea. ii este si teama ca ai sa-ti gasesti pe altcine pe-acolo, si stie ca nu poate face nimic pentru ca tu esti acolo si el aici. parerea mea e aceeasi cu a amaliei de mai jos, daca vrei sa-ti pastrezi sotul si casnicia ia-l la tine sau vino tu acasa, nu o sa rezolvati mare lucru "discutand" prin telefon, daca a ajuns sa se poarte asa. pe de alta parte, gandeste-te bine daca banutii pe care-i castigi acolo unde esti merita tot acest zbucium sufletesc prin care treceti amandoi si eventual casnicia voastra. numai bine, poate ne mai dai un semn peste ceva vreme sa ne spui cum ati rezolvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint cazuri in care singuratatea isi pune amprenta foarte puternic asupra unei persoane, barbat sau femeie.Lipsa comunicarii si despartirea de lunga durata face ca relatia sa se raceasca.Atentie insa ca exista tendinta ca din dorinta de a comunica cit mai mult, celalalt sa se simta sufocat.Comunicarea nu trebuie transformata in posesivitate.Stati de vorba in liniste si incercati sa gasiti o solutie benefica pentru amindoi.Sinteti tineri si ar fi pacat sa stricati relatia din motive banale.Mult noroc.

| SentimentalConsil a răspuns:

Nu cumva il presezi, il sufoci cu atatea telefoane si mesaje, il faci sa creada ca il banui de ceva si din cauza asta se imbata si iti raspunde aiurea, mi-am dat seama imediat dupa faza relatata de tine "azi ma cauta ca si cum nu s-a intamplat nimic prima data imi trm mesaj si ma intreaba cum sunt si daca mai sunt. suparata si ca ma iubeste", de aici iti dai seama ca a fost beata si nu ti-a spus acele vorbe din inima, dar ca orice barbat se gandeste si el daca tu nu cumva cazi in ispita, asta inseamna ca e putin gelos si ca te iubeste

| xIuliiia a răspuns:

Cred ca ar trebui sa nu disperi. Ar trebui sa clarifici lucrurile si sa-l intrebi ce simte cu adevarat si daca relatia mai merge sau nu are rost sa o continuati. Oricum voi veti decide dar mai intai daca as fi in locul tau as lamuri situatia spunandu-i ce simt si cum consider eu ca merg lucrurile si asa veti putea sa gasiti solutiahappy funda?

| Amalia100 a răspuns:

Solutia : Du-te in tara sau cheama-l la tine! este singura solutie daca este sotul tau si va iubiti trebuie sa treceti prin toate impreuna nu separat! Iti doresc mult succes!