| Alexandrinaa a întrebat:

CE ati schimba si CUM daca ati ajunge in politica?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ar fi bine daca o singura persoana cu intentii bune ar putea schimba legile in favoarea comunitatii!
Din pacate doar o singura persoana nu poate face MINUNI, chiar daca ar vrea, pentru ca sunt mult prea multi cei care isi urmaresc, odata ajunsi in politica si la putere, in functii de conducere, doar interesele personale.
Sunt oameni in politica, care incearca sa faca schimbari pentru tara, prin schimbarea legislatiei si a politicilor sociale, din pacate nu reusesc, deoarece, asa cum am spus, sunt mult prea multi cei care isi urmaresc interesele personale sau ale grupului din care fac parte si in care si cu ajutorul caruia au promovat!
Schimbari ar fi multe de facut, in primul rand reducerea taxelor, eliminarea multora dintre ele (suntem tara cu cele mai multe taxe!) imbunatatirea serviciilor medicale prin renovarea spitalelor si dotarea acestora cu aparatura de ultima generatie necesara in diagnostic si tratament, renovarea scolilor si gradinitelor (acordarea de fonduri pentru materiale didactice) imbunatatirea infrastructurii nationale, marirea pensiilor, salariilor, alocatiilor de stat, crearea de noi locuri de munca, protectia mediului, dezvoltarea turismului...
Alegerea in fruntea ministerelor si a tuturor celorlalte foruri de conducere a unor tineri capabili sa ajute la implementarea celor numite mai sus.
Din pacate politica unei tari nu este izolata de politica celorlalte tari, existand o interdependenta (in cazul tarii noastre mai mult o dependenta avand in vedere iminentul imprumut de la FNI) si in general decizii cu privire la securitatea nationala si internationala (militarii nostri aflati peste tot in lume-unde este nevoie de ei)
In concluzie, ar fi multe de facut, de schimbat...insa e nevoie de multi oameni care sa aiba in vedere interesul cetatenilor atat din tara, cat si din lume.
De fiecare data, la vot, alegatorii si-au dorit schimbarea in bine..., niciodata insa, de la Revolutie incoace nu s-au respectat promisiunile... si colac peste pupaza, acum a mai venit si criza economica mondiala si odata cu ea...recesiunea...
Sa speram ca nu va fi prea rau...si ca cei deja alesi vor gasi solutii pentru iesirea cu bine din criza pentru toti!

9 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

In primul rand trebuiesc schimbate mentalitatile oamenilor.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In PRIMUL RAND, TESTATI TOTI!, INAINTE, PSIHOLOGIC SI PSIHIATRIC! APOI, CEI CU DOSARE IN CURS DE CERCETARE LA DNA STAND BY O LEGISLATURA!>>>PANA LA VERDICT CURAT! APOI, REDUS DRASTIC NUMARUL LOR!+,>>>REDUSE PRIVILEGIILE ENORME, CARE SECATUIESC BUGETUL! CINE E CORECT SI CAPABIL

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In PRIMUL RAND, TESTATI TOTI!, INAINTE, PSIHOLOGIC SI PSIHIATRIC!!! APOI, CEI CU DOSARE IN CURS DE CERCETARE LA DNA STAND BY O LEGISLATURA!!>>>PANA LA VERDICT CURAT! APOI, REDUS DRASTIC NUMARUL LOR!!!+,>>>REDUSE PRIVILEGIILE ENORME, CARE SECATUIESC BUGETUL!!! CINE E CORECT SI CAPABIL

assiris
| assiris a răspuns:

Toata clasa politica existenta as schimba-o.
Cum? As aduce in locul ei pentru 10 ani o clasa politica din Suedia, Japonia, Danemarca, Canada sau o alta care a avut succes pentru a conduce si a crea o clasa politica curata. Dupa aceea i-as supune unui examen riguros si abia apoi i-as pune sa guverneze. In caz contrar ne vom bălăcări in aceeasi situatie inca 100 de ani de acum incolo si nu am convingerea sa se schimbe ceva.

| cube a răspuns:

Pai in primul rand cred ca a-si schimba numele din Romania in Rommaniawinking
PS: nu-s rasist, sa fie clar!

| N538961518 a răspuns:

Proiectul Venus. cine are idee despre ce vorbesc stie cate am spus in 2 cuvinte.

| otypa a răspuns:

In primul rand le-as oferi un loc de munca la totii oamenii care nu au.indiferent din ce etnie provine, respectatul legilor, si i-as inchide pe totii drogatii in puscarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as face un pachet de legi privind femeile si barbatii(de ce nu¿)maltratati psihic si fizic, lege pentru protectia copiilor si a mamelor singure, fonduri speciale pentru categoriile de mai sus.as face schimbari radicale privind asigurarile medicale-gratuitate absoluta copiilor si adolescentilor pana in 18 ani, studentilor, gravidelor si persoanelor cu boli cronice sau handicap, pensionarilor cu venit mic(depinde de barem). burse speciale pentru copiii talentati, introducerea eticii ca materie de studiu, o schimbare radicala in ordine si paza(politie, jandarmi...), legi stricte pentru cei corupti si coruptori, ai atat, restul vine datorita schimbarilor anterioare.de fapt as schimba foarte multe, dar cele de sus mi se par cele mai importante, bineinteles ca ar trebui marite impozitele cu un procent sau doua pentru o sustinere cat mai echilibrata a celor de sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand Justitia.