| Dana2103 a întrebat:

Ce ati schimba voi la legea "ultrajul contra bunelor moravuri" sau "tulburarea linistii publice"?
Ce ati adauga?

4 răspunsuri:
| kb9 a răspuns:

De ce? Ce e in neregula cu legile astea?
Probabil, as creste amenzile pentru tulburarea linistii publice ca oamenii sa se-nvete o data mintehappy.

| Dana2103 explică (pentru kb9):

Asta si zic. Sa fie mai restranse anumite treburi, de ex cum au spus multi pe aici...multe fete ies exagerat de dezbracate si vrei nu vrei,barbatii nu se controleaza in mare. Daca astea sunt "victime" sa fie protejate cum erau gay/lesbi pe vremea comunismului cand homosexualitatea era interzisa din cauza gradului ridicat de homofobie. Prin asta,lgbt erau protejati oarecum de ucidere caci nu era poporul pregatit sa accepte, ca acum. Prin inchiderea lor se dorea a nu se lua exemplu, tocmai ca din pacate, traim printre oameni care ne accepta cum greu in general, cum am fi

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

Loool, ce tare e asta. Homosexualitatea era interzisa ca sa ii apare pe homosexuali. Loool.

E ca si cum ai zice ca furtul e pedepsit de lege ca sa nu fie stigmatizati hotii

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Exact. Ideea e sa fie reabilitati,reintegrati social,nu sa si faca oamenii dreptate singuri. Criminalii ca si homosexualii la vremea aceea, cand erau vazuti ca niste ucigasi ai sexualitatii umane, erau "protejati" ca sa nu fie chiar ucisi. Din pacate, asa era lumea pe atunci
Te ucid si acum in alte tari fiindca esti tu homosexual, desi n ai ucis pe nimeni, nu asta iti era intentia.