| LanguageMaster a întrebat:

Ce atribuții are un criminalist?

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

In Romania... oricum nu prea conteaza pentru ca nu ajuta la nimic... din pacate

| Chernobyl a răspuns:

Investiga crimele.

| Andreii7 a răspuns:

Meseria de politist criminalist este aceea de a investiga infractiunile.
Obligatiile includ: sa investigheze locul unde s-a petrecut infractiunea - sa interogheze victimele, martorii si persoanele suspecte - sa coroboreze informatiile adunate, sa faca analize si sa investigheze cauzele infractiunii - sa lucreze cu registrele de evidenta ale unor infractori si cu alte mijloace computerizate pentru investigarea infractiunii - sa aresteze suspectii - sa interogheze persoanele arestate - sa întocmeasca rapoarte cu desfasurarea interogatoriilor - sa transfere cazurile investigate catre procuror - eventual sa depuna marturie în instanta - sa informeze opinia publica despre infractiune, despre progresul si rezultatele investigatiei, daca nu exista purtator de cuvânt din partea politiei - sa coopereze cu alte unitati de politie (în caz de infractiuni internationale, cu reprezentanti ai politiei din alte tari sau cu interpretii acestora, eventual cu alte institutii, oficialitati guvernamentale, armata etc.).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreii7):

Daca nu stii, nu mai spune