| Resker a întrebat:

Ce contraventii se pot aplica in caz ca administratorul unui bloc nu a tinut adunarea generala a locatarilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contraventiile aplicabile in materie sunt prevazute in L.230/2007 prind asociatiile de proprietari, art.56, citez:
"ART.56.(1) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte:
b) neîndeplinirea atribuţiilor de cãtre preşedinte, membrii comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;
(2) Contravenţiile prevãzute la alin. (1) se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) faptele prevãzute la lit. a), b) şi c) se sancţioneazã cu amendã de la 500 lei la 3.000 lei;
(3) Sancţiunile pentru contravenţiile prevãzute la alin. (1) lit. a)-e) se aplicã persoanelor fizice constatate vinovate,...
(4) Constatarea contravenţiilor prevãzute de prezenta lege, fãcutã la sesizarea oricãrei persoane interesate, precum şi aplicarea sancţiunilor corespunzãtoare se fac de cãtre persoanele împuternicite de Inspectoratul de Stat în Construcţii şi de Ministerul Internelor şi Reformei Administrative, de primari sau de împuterniciţii acestora." Numai bine!