| Eu_7853 a întrebat:

Ajutati-ma pls. Ce acte trebuie(cerere sau altceva) pentru a chema garda financiara in control la un administrator de bloc? Mentionez ca administratorul ia bani din fondul blocului pentru a plati incalzirea altei vecine fara permisiunea locatarilor si pune mai multi bani la taxe decat trebuie. Rog seriozitate. Funda vot ce vreti voi :* Ms

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Garda financiara nu are atributii de control a asociatiilor de proprietari. Citeste legea http://www.avocatnet.ro/......etari.html --- trebuie sezizat comitetul executiv al asociatiei de locatari ( la noi asa s-a procedat! )Nici primaria, care n-are serv. de audit, nu se implica in aceste chestiuni.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Garda Financiara n-are atributii in controlul gestiunii administratorului de bloc. Conform Legii nr. 230/2007 gestiunea administratorului poate fi verificata de Comitetul executiv si de cenzor(comisia de cenzori). Daca acestia nu-si fac datoria proprietarul nemultumit se poate adresa compartimentului specializat din cadrul Consiliului local si apoi se poate face plangere penala, bineinteles daca administratorul a comis fapte prevazute si pedepsite de legea penala. Numai bine!