| LifeFail a întrebat:

Ce credeti ca se va alege de tara noastra?

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Dispretul.

| mgtow a răspuns:

E prapàd din cate am auzit la stiri eu chiar daca sunt in strainatate as vrea sa revin in tara si nu imi pasa cum e bine sau rau, mai ales chef d viata nu prea am asa ca daca e criza stau in pat si mor de foame asa cum acea profesoara face greva d 2 luni. Daca ar cadea o bomba nucleara in Romania si ar faceo varza ar fi ceva sa inceapa totul din nou.

Apache
| Apache a răspuns:

Sincer? cred ca atunci cand o sa vina al treilea razboi mondial Romania o sa fie anexata mai multor tari si o sa dispara!

| Jadis a răspuns:

Praful.

| Dutzulescu a răspuns:

Singura sansa pentru noi ar fi o dictatura militara cum e in Cuba.Noi numai daca suntem fortati si amenintati o sa iesim din comoditatea in care ne aflam.Asa ne trebuie, ca mai mult nu meritam.Ne tot laudam cu istoria noastra "diluata" dar pentru prezent nu facem nimic. Popor de bravi eroi pe naiba...cand am intors armele impotriva germaniei, am facut cel mai injositor lucru.Nimic nu este mai injositor decat tradarea."Au vrut turcii sa ne cotropeasca..." alta poveste incerta. A citit cineva istoria predata in scolile din turcia, unde scrie despre romani? Iar sa nu uitam linsharea conducatorului in ziua de craciun. Exact unde trebuie suntem.

| GyeBaek a răspuns:

O sa ajungem ca uniunea europeana sa aduca sa ne conduca straini, daca conducatorii nostri nu sunt competenti.

| sweet_1526 a răspuns:

Nada...
treceti si ep la intrebarile mele big grin

| BaronVonBavaria a răspuns:

Eu zic ca sunt 2 cai:
1 Se va alege praful daca stam degeaba si nu schimbam nimic
2 Se poate alege ceva frumos daca incercam sa schimbam ceva.
Multi zic ca se alege praful de tara asta dar cati inceraca sa schimbe ceva degeaba noi asteptam sa schimbe politiceni ceva daca noi insine nu facem nimic asta ii parerea mea

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! va si mai rau ca la revolutie! ne vom omora uni pe alti pentru un leu.

| Tourniquet a răspuns:

Vai de capul ei de tara. Prefer sa ma mut in alta tara, decat sa mai stau aici. Romania, este frumoasa pe din'afara, dar urata pe interior, din cauza oamenilor tampiti ce-o conduc!

| GoD_3780 a răspuns:

Se va alege praful sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a ales deja.praful.asa cum era de asteptat.la noi ajung in frunte doar prostii si smecherii inculti dar cu tupeu. oamenii adevarati, cinstiti si muncitori, cultivati nu au timp de asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este bun va supravietui.
Ce este pozitiv va ramane deasupra.
Ce este rau se va dizolva.

Jos coruptia, jos evaziunea fiscala.

Sa ne concentram pe armonie, pasiune in tot ce facem de dimineata cand ne dam jos din asternut si pana seara cand soarele apune. Sa ne unim fortele pozitive doar pentru progres, nu pentru regres. Conteaza atitudinea privind viata personala a fiecaruia DAR si a comunitatii din care face parte fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un bob in plus decat am semanat, ba mai degraba :
cu mult mai putin
fiindca n-am stiut s-o-ngrijim!
(n-am gasit alta rima)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicăieri şi niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim proşti. Ne cheamă să fim buni, blânzi, cinstiţi, smeriţi cu inima, dar nu tâmpiţi. (Numai despre păcatele noastre spune la Pateric „să le tâmpim".) Cum de-ar fi putut proslăvi prostia Cel care ne dă sfatul de-a fi mereu treji ca să nu ne lăsăm surprinşi de satana? Şi-apoi, tot laI Co r. (14, 33) stă scris că „Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii". Iar rânduiala se opune mai presus de orice neîndemânării zăpăcite, slăbiciunii nehotărâte, neînţelegerii obtuze. Domnul iubeşte nevinovăţia, nu imbecilitatea.

| mihaelad_7444 a răspuns:

Daca lucrurile merg bine, oamenii au de obicei preocupari marunte, ce tin mai degraba de orgoliu si mandrie personala. Daca lucrurile se inrautatesc, oamenii sunt impinsi sa caute cauza de la care vine dezastrul.
Daca exista D-zeu, si daca este caracterizat de iubire, atunci are in agenda ridicarea nivelului de intelepciune a omului.Altfel nu ar iubi oamenii, ci ar fi nepasator.Asa ca omul este inclus int-un program de educare.Educatia nu se face fara durere.Se depune un efort din partea educatorului, si se asteapta un efort si din partea celui educat.
Concret romanii sunt declarati crestini, deci accepta ideea de Dumnezeu atotputernic, drept si iubitor, total implicat in viata fiecarui om in parte.Insa comportamentul lor este al unora care nu cunosc aceasta. Daca de astazi, fiecare roman ar incepe sa tina cont de D-zeu, ar trebui sa ia seama la ceea ce D-zeu cere de la ei. Din toata scriptura, doar cele 10 porunci sunt scrise de degetul lui Dumnezeu in table de piatra (adica sunt de maxima importanta si sunt vesnice, neschimbat-oare, de nenegociat). Dumnezeu insusi cand sa facut om, a implinit legea, adica a tinut-o total, fara nici o cadere.Noi putem avea si lipsuri, caci nu suntem perfecti, dar de aici si pana a spune ca legea nu mai trebuie tinuta este distanta mare.Doar legea ne arata ce este pacatul. Daca desfiintezi legea nu mai exista pacatul, (pentru ca nu mai este cine sa ni-l descopere). Asadar crestini, adica adepti ai comportamentului si invataturii lui Cristos, care nu asculta de legea data de insusi Hristos (caci Moise a primit tablele legii de la Dumnezeu Fiul), este o contradictie in termeni. Una spunem si alta facem.Acesta este comportamentul unui copil, din inconstienta (nevoit) sau din nesupunere (din vointa proprie). Pentru amandoua exista iertare (caci jertfa de la cruce poate ierta orice nelegiuire, si chiar doreste sa o faca, si chiar a facut-o), insa daca ai si fost iertat pentru tot ce faci si ai facut, atunci din respect pentru dragostea primita trebuie sa incerci sa nu mai faci astfel de lucruri urate.Deci ca sa te dezlipesti de pacat, ai nevoie sa stii ce este si ce nu este pacat, deci ai nevoie de Lege.Vei cauta sa o tii nu ca sa te vindeci, ci tocmai pentru ca ai fost spalat, curatit, iertat, iubit, si primit. Daca continui de buna voie sa calci legea, atunci singur marturisesti ca nu apreciezi darul pe care l-ai primit, deci tie iti va fi luat darul.
Cam asta este situatia romanului.Si-a facut el o alta lege, adica a dat o altfel de intelegere celei vechi.Concret, Dumnezeu spune ca ne cere sa tinem o singura sarbatoare, pe care El a creat-o, a sfintit-o, si a binecuvantat-o.Omul insa a desfiintat-o (a mutat-o in alta zi, ca asa a vrut el omul), si in numele lui D-zeu a creat sute de sarbatori, pe care le tine crestinul, spune el, ca pentru Domnul.
Dupa multa vreme, a sosit vremea ca D-zeu "sa faca ceruri noi si un pamant nou", asa cum a promis candva. Si toti oamenii nu mai cred ce li sa promis, dar totusi se va face.Problema este ce sa faca D-zeu cu toti oamenii care sunt vii astazi? Evanghelia vuieste prin orice coltisor al lumii, deci sunt chemati sa cunoasca si sa traiasca dupa adevar. Dar majoritatea vor merge inainte ca si pana azi. Ce vina are D-zeu?
Deci tara noastra va pati ceea ce vor pati toate tarile.Se vor afunda in intuneric, pana acolo ca nu vor mai gasi solutii reale de a gestiona bugetele de stat.Mania oamenilor va creste, si oamenii vor cadea in deznadejde, chiar disperare. Dar tocmai acum multi dintre ei vor cauta sa inteleaga, si vor fi condusi la lumina.Cu cat intunericul creste cu atat este mai vizibila lumina.Deci sansa de a o gasi cineva va creste.
Din pacate pentru restul oamenilor, si starea de sanatate a planetei va scadea progresiv. Vor veni chiar cataclisme naturale care vor semana panica si mai mult.(se asteapta o rana rea si dureroasa cu basici care surupeaza, arsite mari, ape in care vor muri vietuitoarele, pentru ca asa este scris de 2000 de ani). In final se va pune capat din mila lui D-zeu pentru cei ai lui, care vor fi batjocoriti, si chiar prigoniti de oameni. Apoi va veni judecata si se vor face ceruri noi si un pamant nou, in care nu va mai exista nici o larima.Totul va fi plin de sfintenie, si in sfarsit omul va trai viata pe care D-zeu a dorit-o dintotdeauna pentru el.
Asa marturiseste cuvantul lui Dumnezeu,( care pentru prima data in istorie este pe deplin inteles azi, este pe deplin prezent in orice colt al lumii, si este pe deplin accesibil, se daruieste gratuit, iar daca costa nu costa o avere, si sunt multi dispusi sa te ajute sa faci studiu biblic). Vei zice ca de unde stii care inteleg in mod real adevarul? Pai astazi oamenii sunt educati, stiu sa scrie si sa citeasca singuri, si mai stiu si sa gandeasca pentru ei. Daca se mai si roaga la D-zeu sa primeasca lumina, atunci au sanse bune sa primeasca.Nu trebuie sa umble cineva cu teama.Pacea in suflet vine de la D-zeu, si pune ordine in toate, iar teama si frica vin de la cel rau si seamana haosul. Daca se increde cineva in Domnul, acela va birui.Increderea este un sentiment care se cultiva si se intareste prin relationare. Daca nu se incepe o relatie, nici nu poate apare increderea. D-zeu este viu, si lucrarea lui este vie, chiar daca nu este la vedere pentru orice ochi.Isus a zis candva ca el a venit in lume pentru ca cei orbi sa vada, iar cei ce vad sa ajunga orbi.
Daca timpul liber pe care il ai (si este vorba de ore in fiecare zi sau saptamana) il investesti pentru a cunoaste adevarul, atunci int-o zi vei vedea adevarul.Cine risipeste tot timpul liber cu activitati marunte gen(plimbari la mol, filme, programe tv, sport, etc) acela face o investitie ce se va risipi.Investeste in Hristos, si nu vei ramanea dezamagit-a.
Sigur ca cine se naste din nou, nu mai poate trai ca si pana atunci, deci vor veni schimbari de caracter, de preocupari, de prieteni, de tot ce nu mai ajuta. Dar ceea ce se dobandeste, merita pe deplin.Fiecare alege constient, sau nu, daca doreste sa traiasca in lumea lui D-zeu sau nu.Desigur ca majoritatea oamenilor te vor desconsidera, insa daca cu Isus a fost asa, atunci cu mine cu atat mai mult.
Iarta-ma ca am scris mult, dar am simtit ca este nevoie.Noi suntem chemati sa ascultam mai mult de D-zeu decat de oameni, indiferent cine ar fi acestia: prieteni, vecini, frati, parinti, preoti, etc.

| IloveElasexygagica a răspuns:

Buna, Dey!
Pai eu as pune-o pe elasexygagica presedinte, ea sigur ar face ce trebuie si ar pune tara pe picioare.
In rest, astia care sunt la conducere o sa ne aduca in sapa de lemn.