| StelutaDintreNori a întrebat:

Nu credeti ca ar trebui sa se ia masuri (nu numai in tara noastra) pentru diminuarea natalitatii?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, de ce?

| Razvan a răspuns:

Draga mea sporul natural al Romaniei este negativ de multisor timp.Stii de ce? Pentru ca minorele fac avorturi ilegale si/sau legale si in general familile nu vor mai mult de 2 copii pentru ca sunt greu de crescut.Si rata mortlitatii e in crestere.Vin din urma sinucigasii si ingroasa numarul decedatiilor din "alte cauze" dupa cum o sa vezi pe studiul publicat anualwinking

| biabluey a răspuns:

Diminuarea natalitatii? Populatia din Romania este in scadere din cauza emigrarilor si a mortalitatii ridicate.Chiar si pe vremea lui Ceausescu natalitatea era incurajata, avorturile fiind ilegale.winking

| Alex_7297 a răspuns:

În China deja s-au luat unele măsuri, dacă nu mă înşel nu ai voie să ai mai mult de 3 copii, d-aia unele familii nu-şi mai recunosc copiii... În schimb în România şi în restul Europei cred că ar trebui să se ia unele măsuri a. î. să crească natalitatea...

| StelutaDintreNori explică:

Eu nu inteleg cum se calculeaza "natalitatea ideala". Adica fiecare tara are un tot de atins altfel nu e bine? cred ca sporul asta natural ar trebui calculat si in functie de conditiile tarii. Dar cum a spus lauraspataru nu poti pune prezervativ oamenilor decat daca vor. Ok recunosc intrebare stupida.

| Nicoleta_5902 a răspuns:

La noi ar trebui sa se faca in asa fel incat sa creasca natalitatea, care de cativa ani se diminueaza continuu. In alte tari, precum China, deja s-au luat masuri, familiile de chinezi neavand dreptul sa aiba mai mult de un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca se crease acea,, echipa`` care facea virusi in laborator pentru eliminarea populatiei, sa ramana doar 20% deoarece astfel nu am mai supravietui.
Asta sa zicem ca ar fi o varianta, dar cine sunt ei sa ne distruga pe noi? Se gandesc prea mult la viitor si uita sa traiasca prezentul. Poate, cand va fi sa murim nu va sti nimeni si lucrul acesta este inevitabil. Sa se gandeasca si ei ca odata ce avansam in tehnologie, pericolul de accidentari sau de a cadea prada unor vicii creste, asta facand sa scada si din populatie. Pana la urma, daca vom muri, vom muri. Cu ce ne ajuta faptul ca ne facem atatea griji inainte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da! In RO la 1 copil roman se nasc 2. 5 romi! Trageti concluziile. Avind in vedere ca marea majoritate a romilor nu vor si nu au de gind sa se integreze in viata civilizata asa cum o stim noi, ce credeti ca va urma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biabluey / vezi ca apa este rece! Ce sti tu despre natalitate si Ceausescu? Natalitatea este scazuta acum, la romani, din cauza situatiei economice dar in principal din cauza prostiei si cretinismului societatii care a dus la tot felul de idei timpite despre " a face un copil ". La romi, unde nu exista prejudecati, moda si mofturi, se fac copii pe banda rulanta!

| LauraSpataru a răspuns:

Nu, la noi in tara nu trebuie asa ceva. Dat fiind ca sporul natural este negativ (sporul natural este diferenta dintre natalitate si mortalitate), trebuie ca natalitatea sa fie incurajata, iar mortalitatea prevenita. Dupa cum spunea Nicoleta, in China suprapopularea a devenit o problema majora, astfel incat cuplurile nu au voie sa aiba mai mult de un copil. Cu toate astea, iti dai seama ca nu poate ministrul Sanatatii sau alta persoana sa stea langa patul lor sa le puna prezervativ, nu?

| misiik a răspuns:

Intrebare stupida, viata ne este data sa o traim, nu sa ne distrugem.