| thealchemist a întrebat:

Ce credeti despre legionari si Corneliu Zelea Codreanu?
http://www.youtube.com/watch?v=zGKOABNMlp8
Mai au vreo importanta astazi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca, incercand sa faca bine, au facut mai mult rau, din cauza unor idei gresite si a metodelor folosite. Iarasi cred ca astazi nu au si nici nu pot avea importanta, poate doar daca ar veni cu ideologia mult schimbata, respectiv fara extremisme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur că sunt importanţi şi în ziua de azi. Corneliu Zelea Codreanu este încă un model pentru fiecare tânăr român care nu vrea să fie o slugă a sistemului capitalist. Bineînţeles, că cei din alte partide politice, alături de trusturile lor de televiziune şi de ziarele pe care le deţin, fac în aşa fel încât să arunce cu vorbe neadevărate despre legiune şi Căpitan mai mereu când îi aduc în discuţie, având grijă să menţioneze " asasinatul lui Iorga şi Armand Călinescu " şi " Masacrul de la Jilava din 1941 ", fără a spune şi adevărul despre toate acele fapte şi întâmplări, fără a spune ce a însemnat Mişcarea în perioada de dinainte de 1938, câtă faimă şi câţi adepţi a câştigat acel om, numit Codreanu, oameni de seamă, tineri ce aveau un vis, aveau un ideal. A avut oameni care s-au dovedit a fi nişte valori incomensurabile, precum Cioran, Eliade, Noica sau Gyr. Şi mai are rost să continui? Doar se pot găsi multe detalii despre Mişcare şi pe internet.