| thepurge9005 a întrebat:

Corneliu Zelea Codreanu a fost roman pur sau mixat? Am vazut diferite surse care implicau ca mama lui a fost ba nemțoaica, ba poloneză, dar nimic concret.

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Ne lasa in suspans..ca o mare parte din istorie de altfel.

| doctorandus a răspuns (pentru dinaprilie):

Codreanu avea aceeiasi stramosi europeni din secolul IX ca si evreii pe care-i ura.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta este mai puțin important. El s-a identificat cu spiritul naționalist extremist.

| doctorandus a răspuns:

Nu exista "roman pur". Nu exista etnie pura. https://www.nature.com/articles/nature.2013.12950

| Alverto a răspuns:

În anul 1902, tatăl său, Ion Zelinski, și-a românizat numele în Zelea Codreanu. Mama sa, Eliza născută Brauner, era de origine germană, provenind dintr-o familie originară din Bavaria. Străbunicul din partea mamei, pe numele său Adolf Brunner, a sosit din Bavaria în Bucovina ca funcționar vamal. Numele bunicului din partea mamei trebuie să îți dea de gândit și să îți dai seama că e mixat.

| thepurge9005 explică (pentru Alverto):

Sursă?

| hacktek a răspuns (pentru Alverto):

E vorba despre Ion Zelinski, român, născut pe meleagurile patriei. Corneliu era la a treia generație născută în România, dacă e să luăm în considerație originile din partea mamei.
A existat un neamț, dar a venit în Bucovina, si avut copii, trei generații, născuți crescuți în România, (Eliza, care s-a căsătorit cu un român neaoș).
Evaluează singur dacă după atâtea generații e român sau altceva. Oricum ar trebui să se țină seama de linia paternă în privirea naționalității.

| doctorandus a răspuns (pentru Alverto):

Toate rasele sunt corcite. Si toate natiile. Tu ai stramosi albanezi, cehi si britanici, ba chiar si niste evrei. Europenii de acum 1000 de ani fie nu mai au niciun urmas, fie sunt stramosii tuturor europenilor de azi. Chestie simpla de matematica, matematica la nivel de liceu fie cu tine!

| Alverto a răspuns (pentru doctorandus):

Uau, chiar mă plictiseam și mă gândeam să citesc istoria strămoșilor europeni acum dimineața. Totuși, cine a întrebat?

| minrest a răspuns (pentru Alverto):

Tu ai ridicat problema, prin raspunsul pe care l-ai dat, un raspuns foarte bun in parte lui informationala, de altfel. Problema e ca, tu nu prea sti ce vorbesti, si de asta nu iti dai seama de legatura dintre raspunsul tau, si cel pe care l-ai primit.

| hacktek a răspuns:

Era român neaoș, deși se vehiculează ideea că părinții săi s-ar fi numit Zelinschi. Numele aduce a origini polone, dar nu este suficient pentru a-l numi polonez. Este la fel ca in cazul numelor de români Rusu, Rus, Orosz, spre exemplu.