| JustAskingBruh a întrebat:

Imi zice si mie cineva, cine a fost Corneliu Zelea Codreanu? Cu cuvintele si explicatiile lui n-am nevoie de link-uri catre wiki sau copypaste de acolo.

Răspuns Câştigător
| Karol1877 a răspuns:

A fondat la 24 iunie 1927 Legiunea Arhanghelul Mihail. Era numit,, Capitanul" si avea o colosala influenta asupra populatiei ( in special asupra taranilor si studentilor) prin doctrina nationalista, anti-comunista, anti-semita si religioasa. Avea sprijinul bisericii, iar asta l-a facut sa fie foarte indragit si foarte respectat.
Este omorat in 1938 din ordinul lui Carol II, iar la conducerea Garzii de Fier ( asa se va numi intr-un tarziu ) va veni Horia Sima.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Seful Miscarii Legionare din Romania. I se spunea "Capitanul".
Pe Google gasesti amanunte.

| sierra1 a răspuns:

Deci fără lilnkuri și d-astea? Cred că tu cauți un contemporan cu domnu' ZC. Puțin probabil să găsești.

Dar ce nu-ți place la datele găsite online? Ai de făcut vreo compunere/temă cu cuvintele tale și nu-ți vine să spui asta? O pasezi altora?

| JustAskingBruh explică (pentru sierra1):

Decat sa comentezi degeaba, mai bine n-o faci.

| sierra1 a răspuns (pentru JustAskingBruh):

Spune-le "mulțumesc frumos" celor doi ce au făcut compoziții originale special pentru tine

-- sărbători frumoase --
(nu e cu copy-paste)

| Mclaren12 a răspuns:

Capital al Miscarii Legionare. Initiativa lui de a lupta deschis impotriva comunismului si a evreilor este mult mai mult decat laudabila dar pacat de el ca era prea indoctrinat. Se pare ca el voia sa apere mai mult religia decat statul impotriva bolsevicilor cu viziunea lor ateista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O combinație între usr și psd