| Iuly7989 a întrebat:

Ce drepturi banesti are un copil de 7 ani hipoacuzic in italia mentionez ca eu am un contract de munca de 4 ore?
Beneficiaza de toate drepturile banesti si daca locuieste copilul in romania?
URGENT!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In Romania daca este numai hipoacuzic nu primeste decat o alocatie obisnuita --- daca ar fi fost surdo- mut din nastere, ar fi primit si o indemnizatie de handicap.
Daca parintele copilului lucreaza cu contract legal de munca in oricare din tarile UE ( inclusiv Italia ), chiar daca copilul locuieste in Romania, parintele va primi o ALOCATIE EUROPEANA a carei cuantum este stabilit de legislatia tarii respective( evident, mai mare decat cea din Ro! ). Citeste informatia completa de pe site-ul Ministerului de externe : http://www.mae.ro/node/5987 si apoi informatiile mai detailate din cele doua link-uri din josul acestei pagini.