| liveforsport a întrebat:

Ce este dreptul penal Continental?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sintagma de drept continental (inclusiv cel penal) se refera la sistemul de drept existent in statele continentale din Europa, diferit de cel anglo-saxon, existent in Marea Britanie.
Similara este sintagma drept romanic.

| Anonim20143 a răspuns:

În România dreptului civil i se mai spune și drept continental. Cea mai mare diferență dintre dreptul continental și dreptul penal este că în cazul dreptului penal doar un procuror te poate da in judecată în urma unei infracțiuni iar în cazul dreptului continental(aka drept civil) orine te poate da in judecata pentru orice (exceptând infracțiunile) fara un motiv bine întemeiat. Așa că dreptul penal continental este pur și simplu dreptul penal al româniei.