| LanguageMaster a întrebat:

Ce este o măsură preventivă privativă de libertate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este masura preventiva prin care cel invinuit de comiterea unei infractiune este lipsit de libertate, pe o anumita durata, in cursul urmaririi penale sau a procesului penal, pana la condamnarea definitiva sau incetarea procesului penal.
Aceste masuri pot fi arestarea, arestul la domiciliu si arestarea preventiva.
Pentru detalii vezi art.202 si urm. din Codul de procedura penala.

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Arestare
asta e clara
politia are dreptul sa aresteze pe cineva 24-48h (nu stiu sigur) timp in care pot sa ceara "măsură preventivă privativă de libertate" pe timp de 30 de zile (in care strang destule dovezi ca sa il condamne)