| LanguageMaster a întrebat:

Ce este o persoană responsabilă civilmente?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este persoana fizica sau juridica care raspunde civil, conform legii sau contractului, pentru faptele unei alte persoane, care se afla in ingrijirea sa, ii este subordonata sau pentru care raspunde in baza prevederilor legale.
De ex. este cazul parintilor pentru copiii minori, o firma pentru angajat, asiguratorul pentru asigurat, etc.

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Voi ati facut o intelegere cumva? Tu sa pui niste intrebari stupide al caror raspuns il gasesti cu un simplu search pe google, iar ioandelasal sa primeasca 50 de funde pe zi? laughing