| Kittykittycatninja a întrebat:

Ce este scoala de corectie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de corectie se spune popular la o masura educativa privativa de libertate ce se poate dispune fata de un minor care a comis o infractiune, respectiv internarea intr-un centru de detentie, este un fel de inchisoare pentru minori.
Conform Codului penal, citez:
"ART.125.Internarea într-un centru de detenţie
  (1) Măsura educativă a internării într-un centru de detenţie constă în internarea minorului într-o instituţie specializată în recuperarea minorilor, cu regim de pază şi supraveghere, unde va urma programe intensive de reintegrare socială, precum şi programe de pregătire şcolară şi formare profesională potrivit aptitudinilor sale."

| sierra1 a răspuns:

E ficțiune - nu există așa ceva!