| LanguageMaster a întrebat:

Ce este un privilegiu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi aici:
https://dexonline.ro/definitie/privilegiu
Cand nu stii toate sensurile unui cuvant te duci la dictionar, acesta stie mai bine decat oricare dintre noi. Si mai ales dexonline care cuprinde mai multe dictionare.

| Simpatic a răspuns:

Privilegiu sn 1 Avantaj, scutire de obligații către stat. 2 Drept sau distincție socială care se acordă în anumite perioade sau în situații speciale unei persoane, unui grup social, unui partid, orașelor, mănăstirilor etc. 3 (Pex; ccr) Act, document prin care se acordă un privilegiu (2). 4 (Pgn) Drept, avantaj, libertate, favoare de care se bucură cineva sau pe care și le ia cineva datorită unor circumstanțe determinate. 5 (Jur) Drept conferit de lege unui creditor de a fi preferat celorlalți creditori ai aceleiași persoane în satisfacerea creanței sale

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Un drept acordat unei persoane/grupuri de persoane in functie de o anumita categorie/conditie indeplinita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pe Google nu poti cauta?

| AlexElektro1987 a răspuns:

Înseamnă ca tu primești ceva ce alții nu au, ai acces la ceva ce nu mulți pot avea sau ai niste drepturi pe care altii nu le au.