| roxana4322 a întrebat:

"Ce fac parlamentarii?
Ce fac senatorii?
Ce face guvernul?
Cum se fac legile?
Ce rol are curtea constitutionala?
Cine a creat acest sistem numit "stat"?"

Exista o brosura/carticica care sa imi raspunda la toate intrebarile de mai sus? La felul in care statul functioneaza? Ceva detaliat.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o manipulare pentru a-si bate joc de romani prin minciuni la televizor si bani furati din taxe, impozite. Guvernul nu face nimic util pentru tara e facut de fatada in care se afla prosti care dorm pe fotolii in programul de lucru si discut perle in parlament.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parlamentarii care sunt formați din deputați și senatori fac legi. Le propun, le discuta, le votează.

Guvernul are grija ca legile votate de parlament sa se pună în execuție.

Curtea constituțională are grija ca legile făcute de parlament sa respecte legile supreme ale tarii care sunt trecute în constituție.

| anonimg a răspuns:

Poate te ajuta asta putin: https://ro.wikipedia.org/wiki/Politica_Rom%C3%A2niei
Userul Ioadelasal are cunostinte in domeniu: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Catrice a răspuns:

Nu sunt sigura dacă chiar toate, dar majoritatea întrebărilor tale își au răspunsul în Constituția României.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

- dorm
- sforaie
- fura
- asa incat sa avantajeze hotii
- sa mai ia si aia niste bani degeaba
- gasesti pe guagal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parlamentarii legiferează.
senatorii sunt tot parlamentari, senatul e camera superioară a parlamentului.
Reprezintă puterea executivă și se ocupa de punerea în practică a legilor, are și atribuții de legiferare pe domeniile prevăzute de Constituție.
Legile sunt adoptate de Parlament sau date de Guvern și apoi aprobate de Parlament / adoptate tacit.
Curtea se pronunță asupra constituționalității legilor, mi-e mai greu să explic pe înțelesul tău.
Sistemul separării puterilor în stat a fost teoretizat de Montesquieu în secolul 18.