| cretzufinish a întrebat:

Singura putere in stat care tine cat de cat cu romanii (cel putin din punct de vedere legal) a ramas si este Curtea Constitutionala? Ce face Guvernul la momentul actual? Care mai e rolul lui? Doar mie mi se pare ca Romania e ca un "sat fara caini"? Sau exista prea multi "caini"? Astept pareri, sa citesc si alte ganduri. happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa te contrazic, Curtea Constitutionala nu tine cu romanii, ea tine cu Constitutia Romaniei si - dupa parerea mea - nici cu aceasta nu tine complet, a mai avut si hotarari gresite in timp.
Guvernul actual face ce au facut si guvernele anterioare, doar ca acesta a fost silit de imprejurari sa ia unele hotarari total nepopulare si care o sa-l coste. Din nefericire "cainii" acestia se ingrijesc mai mult de ei si ai lor, decat de ceilalti cetateni ai Romaniei. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Hmm nu ma pricep la politica dar cu siguranta ceea ce se face acolo sus dauneaza populatiei

| SatanaInIzmene a răspuns:

Romania, in lume, egal 0. Daca noi suntem 0 pentru altii, suntem 0 si la capitolul conducatori. 0 am fost mai mereu, istoria si-a facut treaba cu prea mult zel.Niciodata n-am fost mai bine ca acum. Oooo, ne-am castigat independenta, regele cutare a facut si-a dres.Corect! Dar si Congo si-a castigat independenta, si Burkina Faso.Suntem mici dar vrem lideri mari.De unde?

| katala a răspuns:

Cel putin dpdv legal toate institutiile statului ar trebui sa "tina"cu romanii! Rolul acestor institutii este sa asigure cel putin posibilitatea unui trai decent cetatenilor sai.
Din pacate, la ora actuala nu mai tine nimeni cu noi.
Numai un Vlad Tepes ar mai putea pune lucrurile la punct in tara asta!

| trabardie a răspuns:

Cum poti fi asa naiva?! nu,, tine,, nimeni cu romanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puterea coercitiva masiva a statului a fost folosita atat pe plan intern, cat si international pentru servirea intereselor elitei. Guvernul joaca un rol important in economie in multe feluri. Astfel, parerea mea, un stat va avea succes in masura in care este considerat corect si nepartinitor, actionand ca un arbitru intre partile in conflict si stabilind mecanismele adecvate pentru rezolvarea acestor dispute.