| ioanaisfetcu a întrebat:

Curtea Constitutionala: Legea comasarii alegerilor este neconstitutionala.

Ce parere aveti. Guvernul trebuie sa-si dea demisia? Justificati legal!

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

De ce? A fost doar o propunere care putea fi acceptată sau nu de Curtea Constituţională. Nu cred că în sine este vreo modificare în felul de a vota al românilor ( care şi aşa în proporţie de 80 % nu cunosc pe cine au votat ) dacă se votează la pachet sau separat. Este doar un moft al USL-ului care ne va costa însă ceva bani în plus pe noi toţi, bani care ar putea merge într-o direcţie mai bună.

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Ai dreptate Arthur, bani mergea intr-o directie mai buna, in softul pentru desfasurarea alegerilor comasate care costa mai mult decat decat economia pe care o trambita Boc, ce va mai place sa va imbatati cu apa.

| Arthur a răspuns (pentru Hombre):

Să presupunem că banii nu ar fi mers unde trebuie, logica îmi arată un singur lucru : s-ar fi plătit numai odată pentru acelaşi lucru.
Dacă se plăteşte de două ori, cu efort dublu, timp pierdut şi alte blocaje nu cred că se va vota altfel. Numai prostia omului de rând căruia îi face plăcere să-şi tragă singur cu stângul în dreptul. Eu personal, indiferent dacă se merge la vot o dată sau de două ori tot aceeaşi opţiune electorală voi avea, la dumneata e altfel?
Nu mai spun de faptul că nea' Ion şi nea' Gheorghe după ce pune ştampila pe sigla partidului şi iese afară de la vot la eventuala înmtrebare despre persoana votată :
- Ai votat?, va răspunde :
- Da!
- Pe cine? La această întrebare te va privi încurcat ca în faţa unei fracţii cu etaj şi parter. Iar dacă insişti va răspunde în final, la câteva minute după ce a votat şi nefiind bolnav de alzheimer :
- Nu ştiu.
Dar indiferent de situaţie mă gândesc şi eu, cu puţina matematică pe care o cunosc, ca pentru acelaşi lucru nu se merită o cheltuială de două ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Fara demisie.Pentru ca si-au asumat raspunderea pe o lege care a fost declarata neconstitutionala, eu i-as cerceta penal pe toti.De asta avem in tara numai legi timpite, pentru ca isi urmaresc doar propriile interese.Ar trebui sa plateasca pentru ce au facut.Numai bine.