| sarmuelsarmy a întrebat:

Ce faci daca lucrezi ca independent, sa zicem ca ai firma ta, si ai un client care nu e roman, semnati contract, dar el nu il respecta si iti da teapa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista riscuri dar cu contract se pot rezolva. Il dai in judecata, obtii castig si il executi silit. Fiind din alta tara angajezi un avocat de acolo, nu trebuie sa te ocupi tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Prea multe posibilitati nu ai, dar il poti actiona in judecata daca iti permiti finaciar sa suporti cheltuielile, daca nu, iti lingi ranile si incerci sa-ti recuperezi paguba muncind inzecit.

In afaceri toti ne luam riscuri, fiindca nu avem de unde stii niciodata ce fel sunt oamenii cu care lucram si apoi, cand esti mic si nu-ti permiti sa ceri garantie pentru serviciile sau marfa oferita, ajungi sa risti si uneori chiar sa pierzi.
Atata vreme cat nu se pierde viata unui om, este doar o chestuiune de timp pana iti recuperezi pierderea, deci mai mult focus pe afaceri si inveti sa te protejezi mai bine decat inainte, ca sa nu te mai frigi.
Inveti sa ceri garantie, sau 50% avans la marfa si cand se face livrarea se face achitare completa a sumei ramase.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat exista un contract exista si cai legale sa rezolvi problemele, mai complicat daca e din alta tara, dar exista sanse.