| llarisasa a întrebat:

Ce garanții poate solicita banca in vederea acordării unui credit?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de fiecare banca, de natura si marimea creditului.
Pot fi garantii reale (gajul, garanţia reală mobiliară, ipoteca şi privilegiile speciale imobiliare, dreptul de retenţie) sau garantii personale (fideiusiunea si garantiile autonome).

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de natura creditului, daca e persoana fizica sau juridica, etc. De obicei se garanteaza cu ipoteca pe un imobil sau bunuri de valoare mare daca se cere o suma mare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Inclusiv cu asigurare de viata avea CEC-ul intr-un timp. Dar trebuie sa fi sanatos.