Întrebare recomandată | KLLO a întrebat:

Ce inseamna "Deducere personală funcţie de bază" din salariu? Inseamna suma desemnata pensiei?

Toate sumele detaliate (Fluturaşul de salariu)
Sume referitoare la angajat
Salariul brut
Bonuri de masa
Sporuri impozabile
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 %
Şomaj 0.5 %
Asigurări de sănătate 5.5 %
DEDUCERE PERSONALA FUNCTIE DE BAZA
Impozit pe salariu
Sporuri NEimpozabile
Salariul net

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deducerea personala este o suma care nu se impoziteaza.
Suma platita pentru fondul de pensii este CAS.

| alessia5158 a răspuns:

Deducerea personala ( de 250 lei, in cazul tau) reprezinta suma care se scade din venitul net ce urmeaza a fi impozitat de stat cu 16%--- castigi cativa lei la salariu! In cazul tau, vezi cum se calculeaza :
1050-110-5-58-250=627
627 lei se impoziteaza cu 16%=100 lei(impozit)
Daca nu ar fi scazuti cei 250 lei, impozitul de 16% ar fi fost mai mare, repectiv 140 lei--- deci, castigi 40 lei cu acea deducere personala.
Rest de plata :1050-110-5-58-100=777 lei
Deci, in mana, vei lua 777 lei --- asa este?

| minrest a răspuns:

Pentru o anumita suma de bani nu platesti impozit. Pentru 250 lei. Asta e deducerea personala, caci se deduce din suma ce urmeaza a fi impozitata.