| Ionut1983 a întrebat:

Ce inseamna 'din cale afara'?

Cand se foloseste deseori acest cuvant?

Răspuns Câştigător
| buburuzul a răspuns:

Din cale afara=exagerat, iesit din comun,

"acest copil este din cale afara de obraznic"
"acest bloc este din cale afara de mare"

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
S-a depăşit limita bunului simţ, s-a întrecut măsura, s-a exagerat, etc.
Se foloseşte ori de câte ori situaţia o impune.
Pa, pa.

| Hombre a răspuns:

Inchipueti un tren deraiat.

mira
| mira a răspuns:

Este o expresie cu valoare de superlativ.Inseamna "iesit din comun","extraordinar". "Are un comportament din cale afara de agresiv"."Este frumoasa din cale-afara". Se foloseste pe langa adjective sau adverbe.

| mgtow a răspuns:

Pai cand iti propui un obiectiv mergi pe o cale (drum carare pe un fir) asa se mai zice si cand dai de un obstacol si nu poti trece de el iesi din calea pe care ai mers si la aia se refera

| foxi a răspuns:

Adica atipic in sens rau al cuvantului!

| rey a răspuns:

Ceva extraordinar, si atunci se foloseste acest cuvant.
depinde si de vocabularul fiecaruia si cultura generala deoarece daca gandesti bine si intelegi lucrurile nu prea mai exista cuvantul,, din cale afara'' sau,, extraordinar''

| Anileda a răspuns:

Iesit din comun, extraordinar, grozav.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti din cale afara-adica ai intrecut limita(depinde de context)
Se foloseste cand ai adresezi cuiva o intrecut limita... dupa mine cam asta-i big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exagerat. E "din cale afara ". Adica e prea mult.

| Raduu4ever a răspuns:

Ma aliez eu cu tine daca vrei. id: radu_us14@yahoo.com

| Keriam a răspuns:

Este mai mult un regionalism, inseamna deosebit de.