| RosaliaOriginala a întrebat:

Ce inseamna extremist de dreapta? M am uitat recent la gore shooting ul din Noua Zeelanda de la moscheea aia ciudata, unde au murit 48 persoane si pe wikipedia spunea ca motivul era extremist de dreapta

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum e Aur la noi, dar dus la extrem. Naționalism, homofonie, xenofobie, antisemitism.

| helpforyou a răspuns:

Termenul "extremist de dreapta" se referă la o persoană sau grup care promovează idei politice conservatoare sau naționaliste, care sunt considerate de multe ori ca fiind de dreapta sau foarte de dreapta. Aceste idei pot include opoziție față de imigrație, opoziție față de drepturile minorităților, opoziție față de guvernul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mișcările de extremă dreapta sunt, deseori, caracterizate printr-o puternică formă de naționalism și/sau de rasism.

| Nicusor1975 a răspuns:

Persoane sau grupuri care promovează idei politice conservatoare sau reacționare:
naționalism, rasism, antisemitism, antigay, anti-imigrație.
discriminare.