| Frommywindowcar a întrebat:

Buna! Acum recent mi s-a intamplat o chestie destul de ciudata. De fiecare data cand mananc, vorbesc se aude un clic sau pocnet la partea dreapta a maxilarului. Este ceva destul de grav sau inseamna ca sunt in crestere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o uzura la incheietura maxilarului, cauzat de faptul ca mananci mai ales pe o parte al gurii.
Mesteca uniform si uzura se va echilibra, nu va mai pocni.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la dentist si intreaba l el stie

| Frank51 a răspuns:

Nu este grav însă trebuie un control dacă nu se oprește.

| AlexandraIris22 a răspuns:

Bună! Cel mai probabil ai o problemă la nivelul articulației temporomandibulare(o problemă destul de comună în ultimul timp). Trebuie să-ți faci un control la un medic ortodont. Problema apare cel mai des dintr-o ocluzie defectuoasă(felul cum ajung dinții în contact în timpul mușcăturii). Chiar dacă pe moment nu pae ceva grav, cu timpul, dacă n rezolvi problema se poate agrava, putând fi afectați mușchii masticatori, suprafețele articulare ale oaselor implicate în articulație și alte probleme precum bruxismul, care va provoca tocirea dinților. NU ARE NICIO LEGĂTURĂ CU FAPTUL CĂ EȘTI ÎN CREȘTERE, ESTE O PROBLEMA! Per total, ar trebui să consulți un medic ortodont în legătură cu această problemă! Baftăăă!?