| matrix100 a întrebat:

Ce inseamna inghetarea pensiilor? Sa nu se mai dea pensii pentru o perioada de cateva luni? Ce s-ar intampla cu pensionarii care traiesc de pe o luna pe alta din pensie? Acest lucru s-a mai intamplat si in alte tari? Multumesc anticipat pentru toti cei care vor participa la elucidarea "misterului" happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Inghetarea pensiilor " NU INSEAMNA SA NU SE MAI DEA! Inghetarea pensiilor inseamna ca pe o perioada de timp SA NU MAI CREASCA!
Este o diferenta de la cer la pamint. Sa nu se mai dea pensiile ar insemna condamnarea la moarte a pensionarilor, o sinucidere politica a guvernantilor si " terminarea " statului...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inghetarea pensiilor inseamna ca punctul de pensie o sa fie mentinut la nivelul care o sa fie stabilit acum, pentru o anumita perioada, se pare ca pana la sfarsitul anului 2010.

| ikram a răspuns:

Inghetarea pensiilor inseamna sa nu se mai dea deloc pensii.

In celalte tari din UE nu mai este o asemenea masura, nici macar reducerea ei (nu s-au atins deloc de pensie), prin unele state au mai redus salarile dar nu cu 25%, cu mai putin.

Ei au adevarate masuri anti criza, nu ca la noi, care isi bat joc de saracii oameni.

| vernon1001 a răspuns:

Sunt pur si simplu paralizat de anumite raspunsuri! Incep sa-i dau dreptate lui Mircea Badeahappy. Inghetarea pensiilor inseamna ca pensiile sa ramana la un nivel stabilit de guvern pe o perioada determinata de timp. In Italia (cred) vor sa inghete salariile pe o perioada de 3 ani. Va dati seama ce-ar insemna sa nu mai primeasca oamenii salarii timp de 3 ani de zile? Incredibil! Nu-i de mirare ca tara asta este cum estehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inghetarea pensiilor inseamna ca nu se vor mai mari pensiile, pana nu se va putea face aceasta.eu am salariul inghetat de doi ani.2009-2010.pentru 2011 voi fi mintit ca inca e criza si nu sunt bani in timp ce mittal si-a dublat averea. iar in 2012 poate vine sfarsitul pentru toti sa ne sature de bani si de nemunca si de trai imbelsugat, construit pe minciuni politice, furt, coruptie, hotii, prostitutie, si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Inghetarea" ar trebui sa insemne ca pensia nu creste nici nu scade pe o perioada fixata.
Tu ce crezi, Matrix?

| dyana_8491 a răspuns:

Inghetarea pensiilor insamna sa nu se mai dea deloc! iar batranii care traiesc de pe o luna pe alta din pensie n-au decat sa-si gaseasca alta sursa de venit!