Întrebare recomandată | catalynx a întrebat:

Salutare am o problema, am facut un imprumut la cooperativa de credit, am avut 2 giranti dintre care unul este pensionar. S-a intamplat ca in ultimile 3 luni sa nu am banii la termenul limita pentru luna respectiva si atunci cei de la cooperativa au luat banii de la girantul pensionar urmand sa-i dau banii eu girantului. Am terminat rata, insa cei de la casa de pensii a mai oprit si dupa aceea, am sunat la ei si au zis ca doar doua luni ii mai opreste, urmand ca banii sa-i fie restituiti la urmatoarea pensie. Acum chestia e ca ei au mai oprit si a treia luna, la telefon nu vor sa raspunda, am sunat dupa alt numar iar cand mi-au auzit vocea au inchis. Daca chiar se considera o ilegalitate, ce pot face in acest caz, unde ma pot adresa, mentionez ca casa de pensii este din Brasov.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scrie-le o scrisoare, cu confirmare de primire si pastreaza si tu o copie. Le spui ca daca nu restituie imediat banii si mai retin in continuare o sa-i actionezi in judecata si o sa le soliciti si daune.

| Zenithf a răspuns:

Astia-s smecheri, or bagat banii la banca si fac ceva dobanda, si o sa traga cat pot ca sa ii dea banii cat mai tarziu. Parerea mea este ca sa nu te mai iei in colti cu ei ci sa te duci cat mai repede la protectia consumatorului.

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Cu institutiile nu se lucreaza "pe vorbe".
Se face o sesizare scrisa catre cooperativa de credit. Daca nu ati primit un raspuns sau daca raspunsul nu este satisfacator, urmatoarea etapa pe care trebuie sa o parcurgeti este depunerea unei reclamatii la Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC)
O zi frumoasa!