| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Ce inseamna ministerul de interne si externe si cu ce se ocupa un astfel de ministru?

Răspuns Câştigător
| belze9but a răspuns:

Ministerul de Interne este organul central al puterii executive (presedintele) care exercita, in conformitate cu legea, atributiile ce ii revin cu privire la respectarea ordinii publice, apararea drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor, a avutului public si privat, prevenirea si descoperirea infractiunilor, contribuind prin aceasta la realizarea unei societati democratice in Romania, la apararea independentei, suveranitatii nationale si integritatii teritoriale.
Ministerul Afacerilor Externe, denumit in
continuare MAE, asigura realizarea politicii externe a statului roman, inclusiv participarea
la procesul de integrare europeana si euroatlantica a Romaniei, si colaboreaza la
elaborarea, fundamentarea si realizarea politicii economice a Romaniei, in conformitate cu
reglementarile legale in vigoare si cu Programul de guvernare.
Asta e teoria, practica lasa de dorithee hee

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu de Google ai auzit? Sau de Goagal. gogle etc?