| împreunăfacembine a întrebat:

De învățământul universitar cine se ocupa? Tot Ministerul Educației și Cercetării? Tot Monica Anisie e ministru și acolo?

Nu înțeleg cum e la universități

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Licenta- Structura instituțiilor de învățământ superior, oferta educațională, precum și capacitatea maximă de școlarizare se regăsesc în hotărâri ale Guvernului, elaborate anual de către Ministerul Educației Naționale.
Master- Programele de studii universitare de master ale instituțiilor de învățământ superior, oferta educațională, precum și capacitatea maximă de școlarizare se regăsesc în hotărâri ale Guvernului, elaborate anual de către Ministerul Educației Naționale.
Doctorat- după validarea tezei de doctorat se atribuie titlul de doctor prin ordin al ministrului educaţiei naționale și cercetării științifice.
Aparent toate urmeaza legislatia pusa in vigoare de catre Ministerul Educatiei!

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Universitatile au autonomie. Ministerul le certifica pentru a oferi cursuri, dar universitatea in sine decide ce si cum ofera.