| wannabe a întrebat:

Prin ce hotarare de guvern a fost acordata centatenia romana lui Raed Arafat, fost ministru al Sanatatii, fost secretar de stat in Ministerul Sanatatii si secretar de stat in Ministerul Afacerilor interne, in anul 2014?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cetatenia unei tari nu se acorda unei persoane prin hotaarire de guvern laughing. Orice persoana straina poate depune o cerere,o aplicatie pentru a deveni cetatean roman,dar este decizia guvernului sau institutiei guvernamentale ce se ocupa cu asa ceva sa iti acorde sau nu cetateania.

Uneori poti astepta zeci de ani,alteori iti dau aia cetateania intr-o luna laughing asa cum li se da romanilor din Basarabia.
Daca esti,stiu si eu persoana cunoascuta,publica,ori ai studii superioare bla bla,poti deveni cetatean mai usor,ma rapid.

Deci nu exista ceva batut in cuie,asta pentru ca RO ca majoritatea statelor nu au un program de emigrare.
In cazul in care ai avea program de emigrare,atunci da,acolo ai cerinte batute in cuie si reguli ori ce mai sunt.

Cred ca i-au dat cetateanie mai rapid pentru ca facuse facultatea in RO,apoi se angajase in RO,deci omu era strain,au zis romanii wow uite un strain care a facut scoala aici si vrea sa si ramana aici.

Normal ca arabu,ori ce o mai fi si asta a ramas in RO stiind ca se "poate"adica ca romanii is o tara de corupti,ca se poate face tilharii,ca de altfel exact ca si la el in tara.

Omu sa orientat,so fi gindit,daca merge la el in tara o sa ramina unu anonim,asa ca cea zis, uite oportunitatea, ramin in RO i-am dat gata pe toti, astia is fraieri, ajung si eu un mic sef pe undeva, nu in tara mea sef la capre laughing

| Wr3nch a răspuns:

Cetatenia nu se da prin hotarare de guvern nene. O poate lua oricine vrea, si face niste pasi.
http://cetatenie.just.ro/......ean-roman/

| relian a răspuns (pentru Wr3nch):

Ce arati tu is actele ce trebuie sa le arati, pasi ce trebuiue urmati, dar aia nu inseamna ca oricine poate lua cetateania romana.
RO nu are program de emigrare, ca de altfel majoritatea tarilor din lumnea asta.Is f putine state care au programe de emigrare.

Deci mai peste tot esti la mina guvernului sau a institutiei ce se ocupa cu chestii de genul asta, dar tine de guvern.
Daca aluia i se scoala sa nu-ti dea nu-ti da, nu exista lege sa zica daca aplici pentru cetatenie gata deja guvernul acelei tari este obligat sa iti acorde tie cetatenie.
Daca ai fi zis ca oricine poate aplica pentru cetatenie, aia ar fi fost ok, dar una este sa aplici, alta sa ti se acorde.