| AlexDorinel a întrebat:

Ce inseamna munca la negru?

Mai pe intelesul tuturor.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inseamna ca, muncesti ca sclavii pentru unul negru de avar.

| MihaelaDart a răspuns:

Muncești ilegal, fara acte, fara contracte. Anumiți patroni nu doresc sa plătească dările angajatului la Stat. Acesta este lipsit de pensie când îi va fi vrea va avea ani pierduți cat timp a lucrat la negru, nu poate avea asigurare medicală, nu poate lua un credit de la banca și multe alte beneficii. Ia mai mulți bani decât unul care lucrează legal, deși în același timp este in pierdere.
Mă dau pe mine exemplu, pentru că în Grecia taxele pentru angajați sunt scumpe, astfel că mulți greci mai ales cei din turism ori restaurante angajează ca part-time, 4-5 ore legale și restul la negru. Cele legale sunt plătite prin banca, cele ilegale/la negru direct in mână. Eu nu ies in pierdere, pot lua șomaj sezonier din septembrie până când încep munca în următorul an, sunt asigurata medical, pot face credit, pot face multe, deși numărul de puncte pentru pensie sunt mici aici sunt in pierdere.

| sierra1 a răspuns:

Dacă angajatorul tău e negru (de culoare adică...) și tu lucrezi pentru el, legal, nu-i normal să prestezi așa cum zici: "muncă la negru"?

| Mosotti a răspuns:

Adica munca fara acte, te duci si muncesti fara acte legale, contract de angajare si altele, la sfarsitu zilei sau lunii iei banii si atat.

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru AlexDorinel):

Depinde. Dacă angajatorul ți-a făcut contract de muncă, cu fișa postului cu tot, este legal. Dacă nu, nu e legal.

| Mirel4412 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu, la 16 ani poti munci cu contract de munca.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, daca nu ai acte e ilegala.

| Iote a răspuns (pentru AlexDorinel):

"Adica munca la un bar pe plaja la 16 ani e ilegala?"
Nu, daca ai contract de munca si acordul parintilor.
Da, daca nu ai incheiat un contract de munca cu angajatorul (patronul).

| Freya1 a răspuns:

Fara contract de munca.

| SilentRain a răspuns:

Muncă la negru se referă în a muncii /profesa într-un domeniu fara acte, adică fără contract de angajare
Iar tu nu figurez ca și angajat nicăieri

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru SilentRain):

Mai îți tremura mâinile? happy
Deci cu o grecoaica ma luptasem eu, interesant! Acum înțeleg ca ma certam cu o luptătoare, cu o femeie Alpha big grin păcat ca ai multe traume peste care nu poti sa treci ca altfel etai femeia ideala, dar dacă lupți o sa treci peste orice obstacol, ești puternica și independenta exact ca grecii, sa nu ai familie, părinți și sa te descurci de una singura nu e mare lucru sad
Fi la fel de puternica și nu te lasă învinsă de nimic. Acum îmi dau seama cât e de greu fără părinți, sa te descurci de unul singur, sa nu ai pe nimeni, toți sa fie împotriva ta. Îmi cer scuze ca te am jignit, îți promit pe cea mai draga ființa decedata ( maica-mea) ca nu o sa te mai înjur niciodată și da, recunosc, nu as putea sa ma descurc de unul singur cum o faci tu, eu de mic aveam de toate când alții doar visau sa aibă ce am eu, nu am dus niciodată griji de nimic, acum resimt consecințele faptelor mele, dar nu sunt eu de vina ca am avut/am o depresie horror și atacuri de panica, dar nu ma dau nici eu bătut, chestia e ca am mulți dușmani în familie, am un gunoi în familie care ii influențează pe alții sa ma urască, care știe numai sa ma imbarlige, sa nascocessca aberații. Ești un exemplu pentru tinerii din ziua de azi.
Cred ca ești o fata frumoasa și buna la suflet, cu suflet curat. Cine te va avea dacă te avea va fi cel mai norocos, norocoasa persoana.
Putini știu cât este de grava depresia avansata, lumea ma ataca, ca nu merg la munca, ca asa, ca pe dincolo, dar nu e vina mea ca trăiesc cu o astfel de problema, eu măcar nu m-am refugiat în droguri, alcool, țigări, și altele. Nimeni nu poate spun eu sa aibă un astfel de control cum am eu, nimeni!
Acum încep sa îmi dau seama ce grea e viata când nu ai bani, nu ai părinți, nu ai pe nimeni. Am avut mulți bani și mi-am bătut joc de ei, acum m-am trezit din prostie.
Și te cred ca muncesti :* bravo ție!
Sa ști ca după ce ma luasem de tine imediat am pățit ceva.
Te iubește Dumnezeu sa ști big grin

| SilentRain a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Nu sunt Dumnezeu nu cunosc iertarea
Daca e sa fii învăța ceva în viața asta e un lucru simplu
Omaneii nu se schimbă

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru SilentRain):

Mersi de cutit happy

| NLS a răspuns:

E exact ce a zis Emma30555, cu mica rectificare ca atunci cand mergi la medic la un cabinet de stat, consultatie care pentru un angajat cu contract de munca e gratuita, tu va trebui sa platesti. La fel la dentist, la spitalizare si la orice medic de specialitate.

Nu figurezi in nici un act ca fiind angajat, de aceea nu vei putea demonstra experienta acumulata si vechimea in munca atunci cand te vei angaja altundeva, asa ca vei incepe din nou cu salariu mic.

Iar doamne fereste de accidente grave de munca,
nu vei primi nici un ajutor de la societatea de asigurare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NLS):

Iar la batranete nu va avea pensie.

| NLS a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am completat doar ce a zis/nu a zis Emma30555.
A mentionat ea de pensie si toate celelalte.

| gabicoo a răspuns:

Viitorul tău! Dorinele!
laughing
Dacă mai stai mult pe TPU și tot pui întrebări de genul ăsta ai să uiți de școală și cu 8 clase nu te va angaja nici dracul. Eventual, doar dacă ai noroc, salahor pe șantier - fără contract și fără carte de muncă!
winking

| Emma30555 a răspuns:

Angajatorul nu îți face contract de munca, nu ți plătește asigurările de sănătate și pensie la stat, la Anaf nu ești înregistrat cu nici un venit, tu primești niște bani dar dacă vrei sa faci un împrumut nu poți, dacă vrei sa mergi la medic nu ai cum, dacă ieși la pensie nu vei primi nimic.

| Lukasssz a răspuns:

Fara contract de munca.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

În Africa asta se întâmplă la tot pasul.Muncesc la negru, pentru albi. laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Munca la negru: ce este și care sunt sancțiunile pe care le implică
https://www.google.com/......e-implica/

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Adică muncești fără contract de muncă, ceea ce e ilegal.

| Gligore2000 a răspuns:

Cand angajatorul este negru.

| Pnin a răspuns:

Munca ilegala

| AlinTanase a răspuns:

Muncesti fara contract de munca

| CentyLox a răspuns:

Munca fara contract de munca ceea ce este si nesigur totodata pentru ca nu ai o siguranta ca angajatorul o sa te plateasca cu cat ti-a promis sau chiar deloc, sunt multe tepe la negru

| Anonimul8091231 a răspuns:

"Munca la negru" inseamna sa lucrezi pentru o persoana sau chiar firma fara un contract. Dar nu e prea bine, pentru ca poti sa ai probleme cu legea. Mai bine spus munca la negru este ilegala. Se fac multe controale, si se dau amenzi uriase.