| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi " a fi patriot"? Sunteti?

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa iubesc tara? 25% sant

| KodrutZ a răspuns:

In primul rind a folosi cratima aia nenorocita cu-m trebuie...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Te duce capul la mai mult de atat laughing ce naiba. omu greseste, soarta

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai, hai, ca la cratime eu nu gresesc nici in coma alcoolica. Ce draq. Dar sa trecem la subiect ca teoretic am scapat de aia mica citeva minute...
Patriotismul e apartenenta la un teritoriu, niste traditii si niste valori care confera unui grup o identitate proprie si care a fost foarte util pina de curind pentru crowd control. Cu patriotismul in bot altfel merge tzugulanul la razboi, stii. Acum se ucide voit identitatea nationala pentru ca e mai usor, mult mai usor sa controlezi masele cu credite bancare, modele de viata false si hrana/medicatie/stil de viata care au grija sa te bage in mormint cit mai repede. Patriotismul servea intr-o perioada intereselor unor cercuri obscure, insa acum le da de multe ori planurile peste cap (vezi Argentina, Venezuela, Columbia, chiar si Polonia daca e sa dam exemple mai apropiate).
Cineva zicea mai sus ceva cu sa ne cunoastem istoria. Teoretic, suna bine, insa in practica patriotismul inseamna sa ne apucam fiecare sa SAPAM (la figurat, in primul rind) dupa ADEVARATA ISTORIE.

| Liviu a răspuns:

As fi primul care as vinde tara fara regrete, multi o sa dati cu pietre in mine, insa ce imi ofera mie tara asta de 2 lei? De acord, am crescut in ea, si asa mai departe.Cand ma uit mie scarba,dar nu am unde pleca,locuri de munca? Ioc,seriozitate? Canci,mita, si pile? LA greu, in spitale se uita cineva la tine? Nimeni, la politie esti servit cu ceva? Daca ai cunostinte da, in rest mai rarut ca e mai dragut.Cand ai un loc de munca, trebuie sa te umilesti, nu poti tine capul sus, de ar fi sa scriu cat de mult urasc Romania, nu mi-ar ajunge un caiet studentesc de 100 de file.Si pariu ca multi au gandirea asta insa nu au curaj sa spuna cu adevarat ce gandesc.Nimeni nu face nimic, legile sunt facute de pomana. Poti face puscarie daca intra unu peste tine in casa si il omori.In alte tari,ai direct drept legal sa il decapitezi,tigani sunt peste tot,nu ne putem desfasura activitatile ca cersesc la fiecare colt,colac peste pupaza mai te si scuipa frumos cand nu le dai bani happy DE furat? numai pomenesc, In loc Romania sa ia exemplu de la GERMANIA, mai rau se scufunda, mare minune de nu o sa fim 'luati' de alte tari si o sa ajungem dracu sclavi pe pamantu nostru happy Nu ca nu am fi sclavi la patroni pe salarii mizere, conditii de 2 lei happy si asa mai departe, asta e parerea mea, si mi-o mentin happy Astept sa imi raspunda careva daca merita sa fi patriot in o astfel de tara laughingEu nu pot fi patriot in o astfel de tara happy Nu prea ai deoc drepturi pe nicaieri, numai indatoriri, si cand ai drepturi iti sunt incalcatewinking

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Crudul adevar. dar ai perfecta dreptate

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca am exagerat asa vad eu tara asta, nu am unde sa plec, am 23 de ani,loc de munca nu gasesc,nu am studii superioare,nu vreau un loc la birou. Evident munca de jos imi apartine,insa nici acolo nu gasesc, si cand gasesc, ori e bataie de joc mult mult prea mare, ore multe/bani putini, numai pomenesc de catelusi la sef(dar asta este peste tot)de concediu de odihna sa il iei cand ai nevoie, nici numai pomenesc til dau ei cand considera.Sa te inteleaga patronu cand ai vreo problema? Mai rar, sa ii spui unui patron in Romania ca nu te duci sambata/duminica la munca daca te cheama? Pai a 2 oara cand il refuzi, te baga direct in preaviz, eu cel putin am patit-o, nu am vrut sa ma duc sa mai stau 2 saptamani preaviz, cererea de demisie nu mi-a acceptat-o si mi-a desfacut cu litera 'i' contractul de munca happy Ai putere in tara asta sa faci ceva? Sa te revolti putin? In cazul unui om trecut de 40 de ani, care are familie, copil de tinut in facultate, sau copii.Are acel nenorocit(in sensu batut de soarta)curajul sa carmeasca ceva? Are curajul sa ridice privirea din pamant la locul de munca? Nu are va spun eu, ii e frica ca il da afara, si in Romania dupa varsta de 40 45 de ani, e al dracu de greu sa iti gasesti un loc de munca din care sa iti duci zilele si asa destul de amare happyCrud este faptul ca am doar 23 de ani, si deja vad ce imi rezerva tara in care m-am nascut, in care cu drag cantam in clasa 1 'desteaptate romane' fara a stii ce imi rezolva viitorulwinking Aici se ia spaga incepand de la femeia de servici pana la director. Sunt scarbit,insa sunt ceva minuscul, nu pot schimba nimic, asa ca trebuie sa ma obisnuiesc ca drepturile imi sunt incalcate, si ca numai exista nici o speranta sa traim mai bine happySunt la varsta la care ar trebui sa imi intemeiez o familie, la care ar trebui sa imi croiesc un drum in viata.In schimb Ma lupt cu morile de vant happyScuze ca am scris 2 romane laughing

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Nu e nimic. am citit vorba aia, cu placere. de aia ma mira ca multi sunt patrioti la cata bataie de joc e in tara aia, dar multi inca nu au trecut nici macar putin prin viata ca sa vada ce si cum. Multi m-ar face nesimtit sau mai stiu eu ce, dar nu imi pare rau ca am plecat din tara aia de 2 bani ( fara suparare). Eram destept, eram muncitor dar nu era destul. Aici e alta viata. Deja de la 15 ani imi puteam lua laptop si multe chestii care in Romania poate abia acum la 21 de ani imi permiteam din banii mei. De ce as da 2 bani pe o tara care la randul ei nu dadea 2 bani pe mine.

| Biggiesan a răspuns:

Sa fim uniti! Adica sunteti legat(i)?! Sa fii patriot, sa iti iubesti tara, sa iti cunosti mai intai istoria, cultura si sa lupti pentru pastraraea identitatii care da sa se stirbeasca de la atatea interese meschine!

| minrest a răspuns:

Patriotii nu iti vor raspunde la a doua intrebare. Patriotismul este atasamentul discret fata de corpul politic in care esti membru. In cazul nostru, corpul cetatenilor romani. Patriotismul nu se cere simplilor supusi, ei servesc din obligatie, ca sa fii patriot trebuie sa iei parte la decizii, sau sa urmaresti sa obtii dreptul de a o face. Salut.

| zurick a răspuns:

Eh,n-am fost niciodată patriotă. Dacă
mi s-ar oferi ocazia, aș pleca fără probleme.
Dar sunt blocată aici și ca să plec mi-ar trebui o grămadă de hârtii.(NU mă refer la pașaport)
PS.Îmi place noua poză de profil. Tipul ăla are o mentalitate interesantă și diferită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa tii cu tara ta.
Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt patriotă deoarece îmi iubesc țara.Nu îi iubesc însă pe cei care o conduc.

Răspuns utilizator avertizat
| Happyjump a răspuns:

Inseamna sa-ti mai pese de tara asta asa in halul in care e. Eu un nu ma consider cine stie ce, poate putin, doar la fotbal, dar pe vitor ma gândeam sa ma pierd prin alte tari.

| Otto2014 a răspuns:

Da,sunt patriot.
Patriot=ati iubi tara

| Gabitzu246 a răspuns:

A fi patriot= sa iti iubesti tara, sa o aperi etc., nu sunt patriot pentru ca tara asta daca nu ai observat nu este in stare sa iti dea un loc de munca, nu este in stare de nimic asa ca... degeaba esti patriot daca mori de foame, sfatuiesc pe oricine daca are sansa sa plece in strainatate sa o faca, noi oricum suntem datori vanduti.

| Anysya12 a răspuns:

"Sunte-ti" se scrie legat ---> "Sunteti" => verbul " a fi "... R.I.P. limba romana...

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Anysya12):

Ne scuzati profa de romana, nu stiam ca suntem la examen.

| anonim_4396 explică (pentru Gabitzu246):

Trebuie sa se simta fiecare bine in felul lui nu? mie imi arata cu rosu si credeam ca trebuie cratima laughing

| anonim_4396 explică (pentru Anysya12):

Omul a pus o întrebare.Ai de gând să răspunzi? Dacă nu, ce mai cauți aici?

| Anysya12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati raspuns voi ^-^

| RaduTN a răspuns (pentru Anysya12):

Cine te-a bagat in seama?