| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă soți "despărțiți în fapt"?

5 răspunsuri:
| Ioana_9918 a răspuns:

Soti "despartiti in fapt" inseamna ca sotul si sotia nu mai locuiesc impreuna, dar nu au divortat inca.
Legal, ei sunt casatoriti inca.
Doar divortul pune capat casatoriei.

| unicka a răspuns:

Despartirea in fapt a sotilor apare in cazul in care cei doi soti nu se inteleg iar unul decide sa plece de acasa fara sa intenteze actiune de divort. In timpul casatoriei exista anumite prezumtii care se aplica pe toata durata acesteia pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort. Sotii administreaza, folosesc si dispun impreuna de bunurile comune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despărțiti de drept este prin divorț pronunțat la tribunal.
Despărțiți în fapt este situația când unul din ei a părăsit domiciliul și s-a mutat la altă adresă, ei fiind încă căsătoriți legal.
Dar te întreb din nou, dta consideri TPU seminar anul doi la drept?

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Anul 3 de fapt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Te felicit.