| RMG a întrebat:

Daca doi soti sunt despartiti si sotul nu da bani copiilor, se face reclamatie la politie(sunt de multi ani despartiti dar nu divortati si nu sunt bagate acte pentru pensie alimentara sau ceva, ce se intampla cu bunurile lui daca il decazi din drepturi)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Decaderea din drepturile parintesti se poate pronunta doar de o instanta de judecata, nu de catre politie.
Bunurle celui in cauza raman ale lui. Se poate solicita partajul bunurilor comune, chiar inainte de divort sau prin actiunea de divort, ca un capat separat de cerere. De asemenea se poate solicita si pensie alimentara.