Întrebare recomandată | hypothesis a întrebat:

Ce mai spune legislatia in legatura cu permisele luate in strainatate? Am un prieten care a luat permisul de conducere in Spania si nu stie daca poate sa conduca aici.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Permisele de conducere sunt valabile peste tot, in unele tari sunt folosite si pe post de act de identitate.
Prietenul tau poate avea eventual probleme in tarile unde se circula in partea stanga a carosabilului.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sta in Romania mai mult de 185 de zile intr-un an va trebui sa-si preschimbe permisul cu unul romanesc.
Preschimbarea se face conform Ordinului MAI nr.163/2011, cu md. si compl. ulterioare, il poti gasi pe site-ul drpciv.ro.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nici acolo.