| ZenDoge a întrebat:

Salut TPU! Zilele trecute am lasat un prieten de ai mei sa conduca putin pe un drum de tara aproximativ 200 de metri, cand am oprit sa ne schimbam locurile a aparut si politia langa noi. Stie cineva, pentru incredintare autovehicul catre o persoana fara permis pentru cat timp se suspenda permisul de conducere? Si in cazul in care o sa primesc doar o amenda penala tot pe acelasi timp se va suspenda permisul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost drum public fapta ta este infractiune, ti-a citat-0 Violleta.
In acest caz dreptul de a conduce iti va fi suspendat pe 180 de zile, conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 103
  (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune:
c) pentru o perioadă de 180 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi procurorul sau instanţa de judecată a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;"
Daca nu a fost drum public nu se intampla nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Legea spune asa:

"Art 335 Conducerea unui vehicul fără permis de conducere | Codul Penal
Parte integrantă din Lege 286/2009

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

https://lege5.ro/......odul-penal

Asadar, se pare ca va alegeti amandoi cu dosare penale si inchisoare de la 1 la 5 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce l ai lasat sa conducă daca stiai ca nu are permis? Tu esti vinovatul asa ca vei suporta consecintele, ce varste aveti voi?

| Brizbriz a răspuns:

Ia si verifica la primarie daca respectivul drum face parte sau nu OFICIAL din drumurile publice