| Anamariapisicanumarulunu a întrebat:

Ce materii trebuie sa cunosc pentru profesia de procuror?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa cunosti legislatia Romaniei. Pentru aceasta va trebui sa termini o facultate de drept, cu diploma de licenta, apoi sa reusesti la examenul de intrare la Institutul National al Magistraturii, unde te specializezi ca procuror si sa reusesti la examenul de absolvire.
In principal trebuie sa cunosti foarte bine legile penale, in special Codul penal si Codul de procedura penala.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cred că e un pic prea devreme să-ți bați capul cu asta.
Suspectez că până să ajungi la meseria de procuror, mai ai de făcut câțiva ani de gimnaziu, câțiva ani de liceu și câțiva ani de facultate

| Anamariapisicanumarulunu explică (pentru johnnny123):

Sunt costienta de asta, dar ce materii imi trebuie sa cunosc?