| mastadont a întrebat:

Ce obligații are un proprietar, persoană cu handicap grav, gradul 1, care a închiriat, în baza unui contract, un apartament față de statul român?
Practic, după ce ambele părți au semnat contractul și chiriașii au luat în folosință locuința ce trebuie să fac eu ca proprietar pentru a fi în conformitate cu legea?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa inregistrezi contractul la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii si sa platesti impozitul pe venitul din chirie.

Bula
| Bula a răspuns:

Depui declaratie de venit la finante, insotit de copia deciziei pensiei de invaliditate (pentru a beneficia de reducere de impozit).

| mi25 a răspuns:

@Ioandelasal: impozitul pe chirii nu se plateste la primarie, deoarece nu este impozit local, ci la ANAF.

| mi25 a răspuns:

Mergi la ANAF si depui declaratie de venit. Sa ai si contractul de inchiriere la tine.

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Sa declari la ANAF si sa platesti taxel