| andreiandrei1234567 a întrebat:

Ce parere aveti? Cele mai distructive razboaie din istoria omenirii https://www.youtube.com/watch?v=2ZYa44eG1u8 10 posibile razboaie viitoare https://www.youtube.com/watch?v=sTxbrUORKP8

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie si in manualele de istorie!

| andreiandrei1234567 explică (pentru Violleta2022):

Intr-adevar! Istoria e plina de maceluri,masacre,torturi,terorism,bataie de joc,batjocura pentru ca iubirea,hrana si simtirea,bunul-simt,binele,bunele maniere,erau, sunt considerate pacat, ceva rau pentru ca te-ai simti bine ai fi pe pozitiv ai avea impuritate, ai fi impur.Dar astfel e nevoie de cineva capra, tap ispasitor ca de exemplu sarpele iar umanitatea specia umana a trebuit eliminata si inventate n religii cal calaistice interpretand natura dupa raul bunul plac al calailor.Asta e realitatea pamanteana, a Pamantului.Creatorul nu apare dar e nascocit,inventat de primitivii, inapoiatii care nu stiau sa inteleaga bio hazardul bio diversitatea si erau calai majoritatea si aveau nevoie sa isi legitimeze atrocitatile:crimele, torturile, bataia de joc, batjocura..la adresa speciei umane, a umanitatii considerata ceva monstruos, rau pacatos.Dar pietrele cazatoare nu le vazusera? Nu aveau tehnologie.Aruncau cu pietre la hazard,haotic,orbeste, nebuneste pentru ca se simteau rau insuportabil si erau rai calai in fapt. Oricum suntem muritori iar Dumnezeu nu exista pentru ca altfel ar fi fost nebun cu multiple personalitati, identitati si haotic, hazardic intre un prea bine imposibil dar raul rau in fapt si binele considerat ceva rau, pacat.Si cine a verificat revelatiile mai ales ale celor din trecut? Nimeni pentru ca va repet, nu aveau tehnologie, acum e mai greu sa afirmam ca avem revelatii pentru ca se constata ori ca mintim ori ca halucinam, deliram.Si saracul Iisus Cristos se vroia a fi atotputernic si atoatestiutor dar a facut multe greseli:una de exemplu:l-a avertizat pe cel cate vroia sa omoare o femeie usoara cu pietre:dar tu fatarnicule vezi paiul din ochiul fratelui dar nu vezi barna din ochii tai si a completat:sa arunce cu piatra cel care se simte fara de pacat,apoi chiar el Iisus Cristos a spus la final de capra, de egocentristi dar barna lui nu si-a vazut-o.E educativ sa citesti scrierile vechi, istoria ca sa realizezi, sa vezi cate atrocitati si greseli, nedreptati faceau stramosii si strabunii nostri.Sigur ca si pacatosii greseau ba chiar se omorau intre ei dar din necunoastere nu din rea intentie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreiandrei1234567):

Hai ca iar ai amestecat politica cu religia si nu faci sens!