| Dana2103 a întrebat:

Ce parere aveti daca s-ar impune interzicerea accesului la internet? De ex siteurile de socializare sunt domenii publice acum.
Mediul online, ca si cel offline, este un loc ca drept pe care il au oamenii care respecta drepturile si libertatile celorlalti.
In momentul in care alegi sa fii agresiv, nu asertiv, iti asumi ca oamenii te vor restrictiona/izola social.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna idee.
Si daca tot exista site-uri unde nu iti poti face cont daca ai sub 18 ani, atunci sa nu isi poata face cont nici aia de peste 40-50 de ani. Serios, unii sunt aproape de pensie si nu au deloc discernamant in ceea ce posteaza.
Sa se interzica accesul la internet tuturor celor care fac oversharing de informatii, care isi posteaza copiii/nepotii fara haine, care dau din casa informatii intime etc.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi o tampenie si este aproape imposibil.

| Simpatic a răspuns:

Eu as propune ca accesul la anumite siteuri sa se faca doar pe baza de majorat si de platirea unei taxe, astfel vom mai scapa de tarani virtuali cat si de pustimea asta proasta care face bani prin view-uri diferitelor "vedete" care altfel nu ar avea ce produce, de pe platforme precum Youtube, Instagram, tik tok etc, o multime de lesinati si lesinate carora adolescentii prosti le aduc ovatii, nestiind ca fiecare vizualizare pe care pe tine practic nu te costa decat putina latime de banda, vedetelor astora le aduce un venit bun.

| Dana2103 explică (pentru Simpatic):

Da,corect! Multi fac live pe toutube asteptand donatii. Ce fac se numeste cersetorie, apelarea la mila publicului

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

Si cine te pune sa le dai?

| FaraNume2455 a răspuns (pentru suntserios):

Ii proasta fata asta
Las-o ca nu pricepe

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista block
Hai alta intrebare stupida

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

laughing)) nu si cand ei au accesul legal la a si face mii de conturi daca vor
Sau cand fac rau in general, ca cine face rau, o face in general
Nu cred ca esti in masura sa stabilesti gradul de stupiditate al parerilor cuiva, cand avem dreptul sa avem pareri diversewinking
Altu’ care e agresiv ca nu are capacitatea sa si dezvolte asertivitatea

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Geniala idee, anunt pe faranume daca se uita la profil meu big grin

| Fatamuntilor a răspuns:

Internetul e domeniu public.
NU trebuie sa fii pe net sa fi agresiv.
S-A vazut / auzit de multe persoane agresate ziua in amiaza mare.Live!
In conditiile de fata, cand se preconizeaza invatamantul online interzicerea internetului mi se mare imposibila

| Dana2103 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu chiar interzicere ci restrictionare prin blocarea ip ului de pe cartela sau wifi.

| Ineys a răspuns:

Cum adica interzicerea accesului la internet? Pai ori la internet ori la un site anume? Adica daca eu sunt agresiv pe TPU sa ma lase DIGI fara internet? laughing
N-o sa vezi asa ceva.

Daca te referi la restrictionarea accesului la un site anume deja exista asta si se numeste "ban". Ai fost banat pe site-ul respectiv, nu-l mai poti accesa de pe ip-ul curent. Iti schimbi ip-ul si-l accesezi iar, simplu, nu?

Mediul online nu se poate controla pentru ca aici nu ai o identitate, aici ai N indentitati. In viata reala ai o fata, nu poti s-o schimbi. Aici poti sa ai 1000 de fete, nimeni nu stie cine esti cu adevarat, de unde accesezi site-ul, etc etc.

| Dana2103 explică (pentru Ineys):

Nu e corect din punctul meu de vedere. E ca si libertatea in viata de zi cu zi. Nu poti face abuzuri fara sa platesti. Intr o zi va fi un drept ca oricine sa poata avea net fara sa plateasca undeva ca "Digi" dar va fi restrictionat serios. Deocamdata exista block, intr adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei agresivi ii margineaza pe cei care se sperie. In viata reala sau virtuala,

| Dana2103 explică:

Te ai simtit laughing

| FaraNume2455 a răspuns:

Ba