| PlanetaMinunilor a întrebat:

Ce parere aveti despre interzicerea fumatului in spatiile publice?

12 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Sunt perfect de acord. Ar trebui sa ne luam si noi incet, incet dupa tarile mai civilizate.

| darrio2007 a răspuns:

Foarte buna.Acum 4 ani in Italia era amenda 70 E daca te prindea fumand in orice spatiu public.Si oamenii respectau.

| Esperança a răspuns:

E foarte buna legea, dar nimeni nu o respecta. Adica daca eu nu fumez de ce sa inhalez fumul altora? Si sa imi intre mirosul acela in par si haine? Nu ti se pare ceva normal si corect?

| PlanetaMinunilor explică (pentru Esperança):

Sunt de acord cu tine... nici mie nu mi se par normal aceste chesti

| zozo74 a răspuns:

Ca un nefumator mi se pare un lucru bun si civilizat.

| alexralu34 a răspuns:

Eu nu fumez deci cred ca legea este buna a ne proteza pe noi cei care nu fumam de un fum nociv

| vikusea131 a răspuns:

E bine asa. Fumul inhalat de cei care sunt in preajma unui fumator e mai ucigas decit cel inhalat de fumator.O persoana care nu fumeaza este mai tare afectat de fumul inhalat. Aceasta lege e tot pentru sanatatea noastra.Dar pacat ca nu e respectata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci spatiul ala ar fi mai public pentru unii decat pentru altii, sau cum?
Public = la comun.
Si pentru cretinii care confunda spatiul public cu o cafenea, va intreb de cate ori v-ati afumat pentru ca ati mers pe strada, in parc, in piata sau la plaja. Da, lentule, aia inseamna spatiu public.

Mi se pare o absurditate si o ingradire de drepturi. Nu consider deloc normal sa mergi pe strada cu tigarea in mana, dar nici sa iei amenda pentru asta.

| PlanetaMinunilor explică (pentru anonim_4396):

Da, poate nu ii normal sa iei o amenda... da faza ii ca nu-i nici normal ca nefumatori sa inhaleze fum in ei in timp ce se afla in parc sau in alte locuri publice... si problema ii ca printre acei nefumatori se afla si copii mici care pot fi mai grav afectati decat adultii. Si fi sigur ca nimeni nu ar trebui sa plateasca amenzile daca lumea s-ar civiliza si nu ar incalca legea

| anonim_4396 a răspuns (pentru PlanetaMinunilor):

Vorbesti de parca fumatorii sunt niste animale ce vaneaza ca sa sufle la altii fum in bot.
Parerea mea, si ceea ce esti si pus deja in practica in putine zone ale tarii: locuri special amenajate. O ladita cu nisip (in parcuri) sau un cos de gunoi, cu scrumiera, langa care sa stea o pancarta cu "LOC PENTRU FUMAT".
Si daca chiar te sufoci langa trabucul unuia, fii civilizat/a si indeparteaza-te. Legile nu iti aduc paradisul civilizat (eu cred ca ai impresia asta).
numa' bine

| PlanetaMinunilor explică (pentru anonim_4396):

Acum nu mai stau sa scriu atat iti las un link http://www.antena3.ro/......13985.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... nu ma apuc sa comentez filmul. e TOTAL pe langa subiect ( scrie clar ca se refera la persoane fumatoare pasiv in camere, medii inchise )
Nu sunt de acord cu interzicerea fumatului in spatiile publice deoarece mi se pare o ingradire majora a gradelor de libertate.
cele bune talk to the hand