| Dana2103 a întrebat:

Ce parere aveti de camatarie legala in anumite conditii?
Pana la urma "camata" se cere si pe mobile, aparate, bijuterii.
Pe casa doar banca, nu? Sau legal doar daca un imprumut intre oameni este mai mare de 500 mii lei dar fara dobanzi.
Desi am auzit de cazuri de agenti imobiliari "camatari" care isi imprumutau clientii cu bani prin notar stabilind casa ca garantie, apoi le vindeau casa si luau bani legal de pe urma vanzarii prin intermediul agentiei.
Cam cat este mai exact procentul unei agentii imobiliare pentru faptul ca se ocupa de promovare etc in vanzarea casei?
Stiu ca difera de la un stat la altul.
Asa mi se pare corect, oricum agentii imobiliari nu fac prea multe.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Camataria este ilegala, indiferent de modalitatea prin care se comite.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Inclusiv in contextul prezentat de mine?
Pana la urma, la un anumit imprumut se poate cere legal garantie pe casa si daca mai este si agent imobiliar, nu are dreptul sa si ia profitul, daca semneaza un contract?
Cam cat este legal sa ia un agent imobiliar profit din vanzarea unu imobil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Da, inclusiv in situatia prezentata, doar am fost foarte clar: "indiferent de modalitatea prin care se comite".
Agentul imobiliar ia de la cel cu care incheie contractul pentru servicii (de intermediere a vanzarii sau cumpararii unui imobil) un comision la intelegere. Nu stiu cat este comisionul, ca nu m-a interesat nici macar o data, dar nu cred ca poate fi mai mare de 1-2% din valoarea imobilului.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar teoretic, intentia nu este sa comita camataria, nu? Cum se demonstreaza intentia daca e asa bine "mascata"?
Nu e chiar o forma de spalare de bani si camatarie. Nu se cere mai mult decat se stabileste in conditiile legale si nu fac ca altii sa vanda droguri de ex si sa si spele banii cu o afacere legala gen magazin alimentar

| Simpatic a răspuns:

Ai sarit de la una la alta, de la camatarie la agentiile imobiliare.
Camataria legala ca si termen in vocabularul scris nu exista dar cunoastem cu totii sensul, e un cuvant pe care eu il asimilez ca venind din argou, dar cum am zis, cu totii stim la ce face referire, prima 'camatarie lagala' cum ii zici tu cu reclama la tv si toate cele a fost PROVIDENT dupa aia au urmat altele si altele ca ciupercile dupa ploaie.
A se distinge camataria asta legala de sistemul bancar care este altceva, nu consider ca banca te inseala prin spate asa cum o fac aceste societatii de 2 lei care iti dau imprumut 1000 de lei si in 30 de zile iti iau inapoi 5000 de lei! Banca putem considera ca este ceva legal, inchei un contract legal prin care ti se aduce la cunostinta ca in data de luna de ai de platit suma de, nu o platesti suma creste!
Provident si alte organizatii de astea dubioase aplica alte smecherii.
Acum revenind la camatarii ordinari care sunt cu adevarat comatari, aia care te bat, iti taie degetele sau iti iau casa pentru sume de nimic si asa mai departe, cei care cer sume exorbitant de mari, astia inca exista si multi dintre ei isi spun interlopi, cum era bulangiul ala de a murit (nu dam nume ca nu vreau sa fac reclame la rromi), care se ducea la casele cunoscutilor lui de aceeasi etnie unde se jucau barbut, poker etc pe bani si proprietati, ii imprumuta pe aia care ramaneau faliti la jocurile astea si apoi le cerea sume imense in urmatoarea luna, la unii le lua masinile si le vindea pentru sume de 7000 de euro iti vindea masina de 30k euro de ex. fie intre ei si in bafta lor ca nici unii nici altii (aia de se imprumutau la asta) nu lucrau pe cai cinstite, totusi intrebarea care se pune des vad si de catre jurnalisti este daca exista politie de ce exista interlopi si camatari? exceptand faptul ca cel mai mare interlop este STATUL roman, eu propun desfiiintarea politiei si nu pentru cei din strada sau cei care vin la interventii si salveaza uneori viata oamenilor ci pentru gunoaiele care-si zic ofiteri cei de prin birouri care beau cafea si semneaza 2 acte pe zi, au salarii enorme si comit infractiuni, fiind mana in mana cu rromii si altii asemeni lor care fac infractiuni si escrocherii, acesti politisti ar trebui desfiintati iar legea pentru ei ar trebui sa fie cea mai aspra, nu ca acum.

Legat de chestiile imobiliare pot sa spun ca stiu cazuri concrete cand iarasi statul este un golan ordinar si pentru sume modice sa le zicem de 40.000 lei, 50.000 de lei sunt oameni care au fost lasati pe drumuri, deposedati cu acte de apartamente de 50-70k euro! Atentie am zis cu interventia statului, cum se proceda persoana gira pe cineva care numai platea ratele sau pur si simplu nu mai putea plati ratele persoana care a facut un credit punand gaj sa-i zicem casa, tu ca stat vii si executi acea persoana pentru o suma totala de 50.000 de lei ii scori la vanzare apartamentul de 50.000 de euro, iar intre scoaterea la vanzare si vanzarea propriu zisa apar la licitatii societati sau persoane dubioase care sunt mana in mana cu oameni din cadrul statului care au scos la vanzare imobilul, astfel suma licitata este una mult mai mica decat valoarea reala a imobilului, astfel apartamentul care pe piata valora 50.000 euro este vandut cu 32.000 euro, banca isi recupereaza suma de 50.000 de lei, iar diferenta dintre 50.000 de euro si 32.000 de euro este castigata de acea societate pe care am numit-o dubioasa, persoana in cauza urmand sa ramana cu suma de 32.000 de euro -50.000 datorate bancii.
Deci aceste smenuri se fac dragilor nu-s inventia mea, doar am dat un exemplu, stiu cazuri in care sunt implicati in astfel de chestii executori judecatoresti si terte persoane, pana la urma de vina aici cred ca sunt si evaluatori si o intrega clica de escroci asa cum sunt si escrocii din domeniul asigurarilor auto si asa mai departe!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu ti am zis ca tu nu intelegi jumate din ce scrii.

camataria e in sine infractiune de imprumut cu dobanda de persoane neautorizate.

Daca esti autorizat sa faci asta nu mai e camata.

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

E ok, tu poti spune orice laughing

| RazvanLegendaVie a răspuns:

După părerea mea cămătarii încă mai există datorită persoanelor fără documente sau buletin etc. Astfel că cămătarii le împrumută bani și își asigură casa / mașină dacă persoana nu plătește la timp.

| Raimondo99 a răspuns:

Nu inteleg :Cam cat este mai exact procentul unei agentii imobiliare pentru faptul ca se ocupa de promovare etc in vanzarea casei?
Stiu ca difera de la un stat la altul
Asa mi se pare corect, oricum agentii imobiliari nu fac prea multe. si camataria nu e buna si nici legala

| suntserios a răspuns (pentru Raimondo99):

Nici ea nu intelege stai calm

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Aia e problema ta, ca nu inteleg eu laughing
Of of