| Mircok a întrebat:

Am văzut pe net multe agenții imobiliare care angajează persoane fără experiență ca agenți imobiliari. Cat câștiga un astfel de angajat? Are nevoie de permis de conducere? Ce îi pune sa facă?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești fără experiență, și nu te învață ei, nu câștigi nimic.
Un agent imobiliar caută proprietăți imobiliare ( case vile, apartamente, terenuri de vânzare și clienți care să lr cumpere și îi pune în legătură, intermediază tranzacția, după ce a făcut contract cu ei. Dacă reușește să facă asta, firma imobiliară primește un comision de 2% din valoarea tranzacției, din care o parte îi revine clientului. Dacă agentul nu reușește nimic. nu câștigă nimic. Foarte puține firme te angajează astfel pe salar, dacă nu faci nimic. Asta te pune să faci, să cauți. Dacă ai mașină. ai o șansă în plus.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea castiga comisioane in functie de cat vand... Plus minimul pe economie salariu de baza.

Clar iti trebuie permis ca trebuie sa te misti mult mult

| Florin458 a răspuns:

Depinde de agentie. Poate plati angajatii cu un salariu mediu lunar (fix) sau sa ofere un procent de regula de 50% din comisionul final.
De exemplu un apartament costa 50.000 euro, comisionul total va fi 1500 euro din care tu iei 750 de regula.

| lacatusEdi76 a răspuns:

Buna!
La prima intrebare nu stiu sa iti raspund.
Si da are nevoie de permis.
Agentul imobiliar face actele cand o persoana cumpara un loc de casa sau un apartament etc