| SingleForOne a întrebat:

Agenții imobiliari fac filmări și poze din interiorul unei locuințe pentru a le posta pe social media, site-ul propriu și alte site-uri de imobiliare.

Pe urmă, un client cumpără acea locuință, dar se simte stânjenit știind că locuința lui are tot felul de poze prin social media și site-urile de imobiliare.
Agentul imobiliar are obligația de a șterge acele poze și filmări din mediul online, probabil și personal, pentru a respecta confidențialitatea clientului, în urma vânzării/cumpărării?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Pai de ce ar mai aparea acele poze pe siteurile respective daca anuntul de cumparare nu ar mai fi disponibil? Apoi, exista persoane preocupate cu asta? Eu n-am intalnit.Cine stie cum arata in apartamentul tau? Cu siguranta membrilor familiei sau prietenilor nu le-ar pasa ce poze exista si pe unde.No one cares, really.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acele poze si filmari au fost facute doar pentru a vinde locuinta. Dupa vanzare nu mai exista interesul sa le tina pe site-uri asa ca le vor sterge.
De altfel si cumparatorul poate solicita stergerea, dupa perfectarea vanzarii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sigur ca sunt postate dar cui ii pasa? Exista milioane de anunturi, cu ce ar fi mai interesanta locuinta ta? Daca se incheie tranzactia ii spui sa le stearga, nu vad de ce ar refuza ca la cate anunturi are probabil nu o sa faca asta din proprie initiativa