| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti? De ce multi se iau dupa propaganda SUA ca rusii sunt agresori? De ce nu se vede ca SUA e agresoarea, s-a bagat in toate tarile unde au vrut, prin amenintari si constrangeri au facut ce au vrut, au facut razboaie aiurea, vei ala din Vietnam unde si-au inscenat explozia propriului vapor ca sa aiba motiv sa faca razboi, dau guverne jos unde nu le convine.
Eu nu am vazut ca rusii au facut astea.

Ne-a bagat SUA in Nato sa le cumparam rablele si sa ne ducem in tari sa le reprezentam interesul in abuzurile lor.

Pune SUA in prostie arme in granitele rusiei total aiurea, ne foloseste si pe noi in razboiul lor, ca la o adica sa ne f pe noi rusii, le-au pus sanctiuni economice la rusi total aiurea.
Au pus in Ukraina pe cine au vrut ei sus sabotand pe Yanukovici de dinainte punanc CIA-isti sa traga in studenti ca sa zica ca ala a tras.
A adus Ukraina in evul mediu.

78 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Nu e vb de asta, e vb ca nu aveam noi de ce sa ne complicam cu asta, nu aveam treaba cu ce au SUA cu rusii.

| Mosotti explică (pentru shu7e):

Eu nu sunt angajat nicaieri, deci se exclude pravda si altele, eu am prezentat niste fapte si atata tot, cine realizeaza bine, cine nu, asta e. Prezentarea faptelor nu e propaganda.
Normal ca e nobil sa sanatos sa fie bine oamenilor de rand, in capitalism asa ceva nu prea exista, totul se axeaza pe bogati sa e faca si mai bogati pe spatele omului.
Eu nu am zis sa comunismul ala utopic, eu am zis de un socialism decent unde sa conteze omul de rand.

De ex sa nu mai existe patroni, sa ne facem noi cooperative, sa muncim pentru noi, sa fie ingineri, tehnicieni, director, muncitori, sa ia fiecare venituri in functie de pregatire dar din tot profitul, si diferenta sa nu fie tampita, unu sa aiba 2000 si altul milioane.
sa aiba muncitoru 2000 si directorul 12000 de ex, deci diferente decente.
Nu ala sa aiba merzan si eu abia sa-mi platesc intretinerea doar ca ia ala 80 % din profit de pomana.
In loc sa am 2000 sal, iau 3500 la aceiasi munca, si e altceva, sau lucrez mai putine ore pe 2000.
Sau lasi patroni mici care muncesc pentru ei, dar ei, nu sa asupreasca pe altii, sa ai o brutarie, un magazinas, asta e f okey. O frizerie, croitorie si asa mai departe, producatori agricoli, etc.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si monarhu din ce traieste?! Nu de pe spatele prostilor? De unde palate, servitori, lux?!

| shu7e a răspuns (pentru Mosotti):

Intamplarea face sa fi studiat zielel astea despre wealth redistribution. Am de gand sa scriu un articol despre asta caci tot mai multe voci (asa cum esti si tu) vorbesc despre asta.
Si e mult, foarte mult material si si mai mult de vorbit. Tipii astia din partidul libertarian vorbesc mult despre subiectul asta. Si au si niste podcasturi interesante. Sunt insa cateva concluzii la care au ajuns si ei si pe care initial nu le credeau. Cum ar fi concurenta e buna si intre tari si intre indivizi. Chiar daca unul dintre "fondatori" ca si concept ce a facut destule cercetari in domeniul era convins ca un guven mondial care sa impuna aceleasi taxe, sa nu mai fie paradise fiscale etc etc ar fi solutia pe la sfarsitul vietii si-a dat seama ca sa inselat.
Ce spui tu de cooperative este iar utopic. A existat asa ceva in israel. din cate am auzit nu mai exista ()inca n-am cercetat asta in profunzime sa fiu 100% sigur). Cica mai exista in Spania. Insa chiar si asa oamenii aia nu isi fac singuri treaba. este nevoie de un lider. de cineva cu viziune si care sa-si asume anumite riscuri. care sa scoata capul din conserva conservatorilor si sa invoveze, sa schimbe sisteme si industrii. Cati de alde Tesla, Edison, Gates, Jobes sau Musk ai auzit in tarile spre care tu aderi? Mama tot asa gandea pana i-am spus ca "gandeste-te ca si acum tot la mana trebuia sa speli daca nu era libertatea asta din occident. Si nu e nevoie sa ma crezi. E insa un film rusesc foarte bun cu un tip super inovativ care pe unde se ducea si muncea repara cate ceva sau inova ceva sa faca munca mai usoara iar ceilalti (colegi) stricau din urma lui si p[e el il faceau sa plece.
Ma intind insa cu vorba si nu e tocmai sanatos.
Uite insa un video care poate parea interesant https://youtu.be/YJQSuUZdcV4

| Mosotti explică (pentru shu7e):

Concurenta intre tari si intre indivizi da, este buna! Ca duce la calitate, insa sa fie asa, nu ca unele tari sa ma oblige sa nu progresez doar sa nu le fac concurenta, asta nu e deloc bine, ca asa se face. Ai vazut tu la noi industrie? Sa producem serios, sa vindem? Nu tati, facem scobitori, borcane, rahaturi, nu avem voie sa fim strong, de ce sa facem noi concurenta UE. Vin doar borcanarii si astea de cacao, corporatii care nu produc nimic ci scot profitul afara si platesc un impozit plafonat de 16 % (ca de aia s-a si plafonat cum nicaieri in UE nu este, ca sa profite astia mari ce vin la noi), asa ceva nu e permis.

Lasa-i pe Tesla ca nu de aia era vorba. SUA a luat toate valorile ca a fost bogata prin asuprirea altora, era vorba de politic aici, politic care merge la fel si cu si fara un Tesla.
Cu cooperativa am zis, logic ca trebuie un lider si acela este seful, maistru, directorul! Am pus astia in echipa, n-am zis ca e o echipa de muncitori de capul lor, ca nu merge, insa in acest caz fiecare are oricum interes sa fie bine ca sa o duca bine, stie ca daca nu munceste, nu merge.
Si liderul ii conduce, insa nu ia milioane ci un venit de 5-6 ori mai mare sa zicem, asta am zis! Milioanele alea luate de ala lider patron, se impart la toti astia si le iese mai mult la fiecare, evident in procente diferite.
Am zis, muncitoru in loc de 2000 are 3500, liderul adica directorul in loc de 12000 are 21000, e doar un exemplu, am respectat scara de la 1 la 6, pe aceiasi munca. Dar nu liderul ia 300000 si ailaltii 2000-8000, asta nu e normal, ca de aia salariile sunt nu asa suficiente, ca ia unu doi f mult aiurea.

Daca aia strica zboara, nu faci echipa cu nenorociti, se face contract, clauze, nu e asa simplu sa faca fiecare ce vrea, eu am zis in mare, detaliile se stabilesc cumva sa nu mearga sa fie lepre.

De ce nu e sanatos sa te intinzi la vorba? Cine zice?

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu ce tot combati cu Rusia si socialismul. Rusii vor orice in afara de socialism.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru shu7e):

Omul a dat fail in capitalism si acun acuza sistemul ca nu e bun si vrea comunism sa faca altii oentru el ceea ce el nu e in stare. Atat tot.

Nu ii pasa ca toate tarile bogate, cu cel mai bun nivel de trai si calitatea vietii cea mai ridicata sunt bazate pe capitalism. El nu a reusit si vrea sa facă altii pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Cauta Qatar, Bahrain, EAU, Kuwait, Oman, ca sa intelegi despre ce vorbesc. Unii au firmele lor, cand se face ceva in tara, se aduna investitori, si este facut de firme nu guvern, monarhul doar aproba.
Acolo nu sunt jefuiti cei care muncesc, pentru ca nu primeste nici unu salariu pe degeaba. Cei cu probleme sunt tinuti de familii sau organizatii, nu este un guvern care se ocupa de toti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu o singură diferență. Rusul unde intră, nu mai iese.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Pai nu, socialismul de care zic eu nu are treaba cu rusia, rusia e alta treaba, socialismul alta. China are treaba cu socialismul.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Nu am dat nici un fail, eu sunt obiectiv. Tarile bogate devin din ce in ce mai sarace tocmai ca, capitalismul nu mai merge. Nivelul de trai scade permanent, pai uite-te in Germania, era 2, 6 euro biletu de autobuz pe o zi 24 ore acum e 7! In 1999 vs 2017 cand am fost ultima data.

Pensiile tot cam 1000 euro erau inca din 2000, salariile cam pe acolo.
S-au scumpit toate mai ales utilitatile, asa ca nu mai zi tu mie ce bun e capitalismul, inevitabil duce la criza ca se satureaza piata.
Cum se rezolva? Ori schimbi sistemul, ori faci razboaie sa resetezi pietele de defacere. Asa s-a facut, dar acum din cauza nuclearelor nu mai poti face razboi clasic, asa ca e buleala.

De ex in 2003 era abo de transport 50 E, in 2017 era 75, desi veniturile nu s-au marit cu 50 %, si multe altele.

In plus din moment ce pui niste conducatori, ii platesti, de ce ii pui acolo? Sa nu faca nimic pentru tine?
E datoria lor sa urce nivelul de trai! Sa faca sistem bun de sanatate, invatamant, sa producem, sa exportam, nu sa dam valuta pe oua ca nu producem nimic, nu? Ca asta trebuie sa faca pentru noi, nu altceva.
Ca tu muncesti pe acelasi job si okey dar? Poti avea 300 E salariu sau 1300, iar asta nu depinde de tine.

Vezi? Omiti multe chestii tu, vezi asa o suprafata fara sa analizezi.
Confunzi sa iti dea cineva fara munca, cu ce trebuie sa faca statul cu adevarat si care nu poate face omul.
Dar ti s-a bagat in cap asa ca sa zici ca, capitalismu e bun. Si tu crezi!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

In China e un comunism ascuns sub forma socialismului.

Socialismul nu poate aduce nimic bun intr-o tara dezvoltata... Nimic.

Zi tu ce vrei de biletele de autobuz, in nicio tara capitalista salariile nu vor tine pas cu pas pasul cu inflatia insa asta nu inseamna scadereai nivelului de trai.

"Poti avea 300 E salariu sau 1300, iar asta nu depinde de tine."

Asta nu ar depinde de tine in socialism. In capitalism se raspalteste performanta.

"Dar ti s-a bagat in cap asa ca sa zici ca, capitalismu e bun."
Nu nu mi s-a bagat in cap ca e bun capitalismul ci ca e rau socialismul. drept dovada nu exista o tara cu adevarat socialista care sa prospere. Nu, nu da China ca exemplu. Lumea nu prospera acolo.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Asta da, eu vorbeam de monarhiile totale si constitutionale unde se tragea pe om. Ca la noi asa a fost, in rusia asa a fost si in alte parti.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Daca ai 1000 EUro pensie si biletu e de 2, 6 la 7 euro, nu e scadere putere cumparare?! Ce naiba.
Daca la 1000 E pensie sau 1500 E salariu odata era 50 E abonamentul si acum e 75, ce inseamna?
Daca uleiu de calorifer e mai scump la aceleasi venituri, ce inseamna?! Ca scade nivelul de trai.

De ce zici ca in china nu se progreseaza, niv de trai urca, salarii sunt ok, se gasesc de toate, ce are?

Eu ma refer la socialism aici, nu la comunismul ala idiot ceausist si utopic ca sa consume fiecare dupa cum are nevoie si produce cat poate, aia e o prostie, nu la asta ma refer.
Cum nici o tara socialista nu a evoluat? Germania cum era inainte?! Ca era o tara mascar socialista.
Nu am zis ca socialismul ala sa nu fie combinat cu ceva capitalism, poate nu am specificat, ca asa e in china.
In Germania invatamantu era gratuit doar din taxe si impozite, sanatate beneficiezi de tot full, nu doar in functie de cat platestim, si asa mai departe.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Exista vreo tara din europa unde invatamantul nu e gratis?

| shu7e a răspuns (pentru Mosotti):

Incet incet ajungem si la puncte comune.
Faptul ca n-ar trebui sa fie discrepanta asta intre plata omului de servici si a CEO-ului sunt in mare parte de acord. mi-a placut o faza intru-un documentar facut de DW despre situatia din abatoarele din Germania (probabil ai vazut la stiri). Si arata aceeasi firma alta tara (tot europeana) dar cu totul alta situatie. De ce? pentru ca sinducatele sunt unite si lucreaza. Iar daca o firma are probleme cu sinducatul angajatilor si la un moment dat are nevoie de serviciile unei firme de electricitate (sau altceva) sa le repare/ imbunatateasca ceva la/in fabrica ei bine angajatii de la acea firma subcontractoare nu vor veni. si compania are mult mai mult de pierdut decat nesatisfactia angajatilor.
In acelasi timp insa avem nevoie de indivizi care sa-si asume riscuri pe banii lor. Altfel NASA ar fi ramas la aceleasi rachete scumpe si nefiabile daca n-ar veni un Musk. Sau industria petroliera, foarte greu de batut dar a venit acelasi individ sa aduca o altermativa. Nu e perfect dar e un inceput. Si in general noi oamenii opunem o foarte mare rezistenta la schimbare. Aaa si acelasi individ a inceput o miscare in alt domeniu greu de atins. cel bancar. Si ca chestie parerea mea despre individ nu e asa buna precum poate pare dar ii recunosc meritele.
Mai avem cateva sectoare in care sa vina cineva cu "disruptive" (din pacate nu gasesc acum un echivalent in romana). Cum ar fi cel medical, sau guvernamental (inclusiv votul) sau al patentelor...

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Sincer nu cunosc alte tari, eu zic de Germania ca acolo am stat. Si aici e vb de capitalismul rece SUA, ca ala e adevaratu capitalism care e promovat, de ala zic ca nu e bun. Nu de cel din UE, ai inteles gresit.
Insa totusi pica nivelu de trai in UE, interesant nu? Am zis si de ce.
E vb ca acum iei 5 paini din sal, maine iei 3, concret e scaderea puterii de cumparare.

| Mosotti explică (pentru shu7e):

Trebuie sa fim deschisi la schimbare ca nu mai merge cu masini termice, trebuie electrica, ca poluarea e f mare.
Si la multe trebuie sa schimbam in bine, nu sa o tinem in prostie in rau.

La medical si invatamant, si sistem social trebuie sa fie putin socialism ca in UE, altfel nu e okey deloc cum e in SUA de exemplu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce ai fumat ma rog? Americanii sunt niste nenorociti, de acord, insa da-i dracului si pe rusi. Georgia si Ucraina au fost de vina ca si-au bagat coada americanii, nu? Hai sa ii invadam si noi pe unguri ca si-a bagat coada Soros...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai de ce si-au bagat UE si SUA coada in Ukraina de i-a adus in evu mediu?! Nu fumez de obicei nimic.
De ce pune SUa mereu arme la granita rusiei? Ce draci are cu ei? De ce mereu au urmarit sa le ia tot?

Cum nu-s SUA nenorociti cand majoritatea oamenilor stiu ca ei sunt imperalisti si agreseaza, nu stiu de rusi, de americani stiu.
Au vrut sa bage Ukraina in NATO ca sa bage si acolo arme contra la rusi, le-a zis la aia ca rusii sunt nenorociti, ca le va fi bine cu UE, SUA si i-a adus in faliment, le-a luat tot.
Au pus presedintele care au vrut ei, si aia fuse. L-au sabotat pe celalalt si au rezolvat-o cum fac ei mereu.
Cu astia ne dam noi?
Ne-a luat toate resursele UE, tot, asta a fost si conditia sa intram in UE de fapt.
Rusii au facut referendum in Crimeea sa-i ia pe aia ca ii f nazistii ukrainieni, au votat cu, cam 90 % si s-au dus la rusi, nu i-au luat cu forta.
Si multe altele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai breh, suni de parca te-a platit Putin. Sintem o parte a unei aliante. Armele alea nu au fost puse ca vezi dom'le invadam noi rusii. Ia zi ce au cautat in Georgia si Ucraina rusii? Arma a paispea ce cauta in Transnistria? Tu citesti ce enormitati debitezi?

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Dap, China are treaba cu socialismul in materie de ideologie. Dar ce e la ei in tara nu e niciun fel de socialism.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ukraina a fost rusia inainte. Stii f bine ce zic. Nu invadam noi pe rusi, dar SUA daca se ia de ei de pe teritoriu nostru, noi platim, la asta ma refer. Daca s-ar lua zic. Ne implica pe noi in razboaiele SUA cu rusii si cu altii. De ce de murim noi in Afganistant pentru ei? Ca asta n-are leg cu rusii. Ce cauta soldatii nostri acolo, e doar un exemplu.

Armata 14-a era de pe vremea uniunii sovietice acolo, rusii nu au luat-o ca se tot extinde NATO, asa ca aia e.

in georgia, erau acolo niste lupte interetnice intre georginei si abhazi, si au fost acolo trupe de mentinere a pacii rusesti, si trupele alea au binevoit sa le macelareaca georgienii la insistenta SUA, si atunci daca tu imi omori oamenii, atunci raspundem si noi, dupa eventimentul ala, a venit presedintele frantei si a vazut ce au facut georgienii.
Cu ukraina nu exista armana ruseasc in Ukraina acum. Ce se intampla e ca e un regim fascist care f rusi, asta se intampla. Si pentru ca ai regim fascist si toti eroii nationali ukrainieni sunt fascisti care l-au slujit pe hitler. Asta a fost motivul care a dus la secesiune, de aia s-a derpsins krimeea de ukraina, s-a facut referendum in crimeea si aia e.

Vezi tu biografia lui Bandera marele erou al ukrainei care-l tot ovationeaza aia si al lui sushevici sau cum se zice. Asta al doilea era capitan SS. Pe Bandera l-a scos Hitler din lagar in schimbul faptului ca el trebuie sa adune oameni sa omoare rusi. Deci astia-s eroii ukrainienilor nationali. Si daca tu crezi ca rusii de acolo pot trai cu astia, nu stiu ce sa zic.
La ultimile doua alegeri prezidentiale si parlamentare din Ukraina, rusilor li s-a luat dreptul de vot! Cetateni ukrainieni rusi.

Putin a amenintat ca daca astia continua sa mai masacreze rusi, nu o sa stea nici el cuminte, dar inca n-a trimis nimic.

Deci nu cunosti..multe tu.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Dar ce e? E socialism combinat cu capitalism, dar f atenta combinatia.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

China are un sistem totalitar bazat pe ideologie marxista plus capitalism oligarhic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai am vorbit cu unchi-miu la telefon care e un comunistoid-socialist sinistru si m-a enervat ala destul. Chiar ma abtin sa raspund la ineptiile tale de mai sus.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nici nu ai avea ce raspunde, ca e cum zic, alea-s fapte ce am zis, nu vorbe.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Merge f bine acolo, stai linistit, salarii ok, se gasesc de toate, tehnologie, nu e nasol, tara progreseaza, nivel trai urca treptat, nu ca peste tot ca, coboara.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Dar se aplica si acolo zicala "o clipa de sinceritate, o noapte la Securitate".

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

O fi, dar aia e, SUA da in China ca nu ii convine ca progreseaza si ca ii face concurenta si lumea iar crede ca acolo e vai ce rau. Uite ca, conducerea de acolo nu s-a lasat dominata de SUA.

In restul pica tot, nu stiu cum unii colegi de forum nu vad asta, in primul rand semn ca sistemu nu mai merge e ca nu ai dobanzi la depozite nici in UE, dobanda e cam 0, in Germania stiu sigur ca am fost in 2017, in mod normal trebuia sa fie cam 5 % peste inflatie.
Si cand sistemul nu mai merge nesimtitii trebuie sa faca ori razboi ori sa falimenteze alte tari ca sa scape ei (apropo ca s-a bagat in Ukraina sa le ia si la aia ce mai au). De aia se iau de China si vor sa le puna tot felul de sanctiuni aiurea.

Auzi la un coleg "nu e vb de puterea de cumparare ci de inflatie", pai daca ai acelasi salariu sau pensie si preturile urca, cum dracu nu e vb de putere de cumparare ca pica? Asta in Germania.
Plus ca lumea voteaza aiurea, se vede ca nu stie in ce sistem traiesc, tu nu vezi? Rotesc la nesfarsit nesimtitii din politica care-s cam aceiasi, si nu se prind ca trebuie schimbat un sistem, nu sa rotim pe astia care de 30 ani nu fac nimic.