| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti? De ce multi se iau dupa propaganda SUA ca rusii sunt agresori? De ce nu se vede ca SUA e agresoarea, s-a bagat in toate tarile unde au vrut, prin amenintari si constrangeri au facut ce au vrut, au facut razboaie aiurea, vei ala din Vietnam unde si-au inscenat explozia propriului vapor ca sa aiba motiv sa faca razboi, dau guverne jos unde nu le convine.
Eu nu am vazut ca rusii au facut astea.

Ne-a bagat SUA in Nato sa le cumparam rablele si sa ne ducem in tari sa le reprezentam interesul in abuzurile lor.

Pune SUA in prostie arme in granitele rusiei total aiurea, ne foloseste si pe noi in razboiul lor, ca la o adica sa ne f pe noi rusii, le-au pus sanctiuni economice la rusi total aiurea.
Au pus in Ukraina pe cine au vrut ei sus sabotand pe Yanukovici de dinainte punanc CIA-isti sa traga in studenti ca sa zica ca ala a tras.
A adus Ukraina in evul mediu.

78 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai un sistem mai bun decat piata libera + democratie liberala. Iar protectia sociala este o masura ANTIsocialista.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai sa nu o dam cu mucii in fasole mai mult de-atit. "Cu ukraina nu exista armana ruseasc in Ukraina acum." SERIOS? Si avionul ala doborit de rusi de fapt s-a ciocnit de o cioara. Iar Crimeea apartine Ucrainei, nu e nici urma de militar rus pe acolo. Sa ne zici si noua ce fumezi, ca e bun de tot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Nu tati, facem scobitori, borcane, rahaturi, nu avem voie sa fim strong, de ce sa facem noi concurenta UE." Dacia/Renault, Ford, Astra Arad, conglomeratul ROMARM - care si exporta, desi nu rupem piata internationala, ai fi mirat sa afli ca inclusiv americanii cumpara de la noi echipament militar, si ar mai fi.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Pai doctrina liberala este aia care protejeaza doar bogatii, asa a fost mereu, ma refer la partidul liberal, nu ca exista negustori care fiecare are ceva unde produce si vinde, ca si ala e liberalism, dar aia e okey, poate la aia te referi.

Adica am eu o croitorie, repar, vand eu si iau banii, nu sunt angajatul cuiva, ca sa ia ala grosu si eu prafu de pe toba.
Dar liberalismul asta a desfiintat pe aia, culmea, au facut fabrici, supermarket-uri si deci adios negustori cum erau odata ca avea unu o brutarie, altul o frizerie, altul aia si aia si era f bine asa. Adica o mana de oameni au devenit f bogati si trag pe astia mici, asta e ideologia liberala din pacate.

Plus ca si economia de piata, nu lasi privatii sa faca ce vor sa urce peturile cum vor ei sa traga tot pe om. Nici asa.
De ex pe vremuri grele pandemie da? Daca privatu urca preturile, bagi din rezervele de stat mancare, medicamente, si i-ai spart! Asa se face.
Trebuie si statul sa faca, sa fie putina concurenta cu privatii, ca aia sa nu-si faca de cap, trebuie reglata treaba.

Ma refeream mai mult la salarii, preturi, locuinte, invatamant sistem de sanatate in socialism, ca la protectie sociala, iti da de munca, nu e nevoie sa te tina acasa.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Lasa ce zice tot presa, informatia liberala, in china e cum am zis. Ai invatamant tata, nu ca la noi ca ne-au desfiintat invatamantul ca sa ramanem prosti, o tara fara invatamant e una moarta. Nici unchi-tu nu e prost.

Ce facem noi mai? Dacia e a noastra? E a francezilor. Fordul e al tau? Sa vad si eu proiect romanesc! Investitori romani, nu straini.
Ce producem noi? Ca majoritatea oamenilor stiu ca nu prea producem, nu doar eu.
De ce importam oua din polonia?! De ce importam mancare? De ce se descurajeaza poducarorii romani si nu li se dau subventii ca in UE? Ca sa-si vanda UE aici porcariile lor, de aia, si asta se stie de multi.
Si n-ai vazut ca nu iti dau produsele lor? Iti fac altele de cacao, culmea, macar de ar trimite pe ale lor.

De ce atunci cand au fost problema cu oualele in UE (alea care nu stiu ce draci aveau in ele otravitor), de ce s-au scumpit la noi? Noi nu suntem in stare sa facem oua? Ce dracu ma.
Noi traim cam din imprumuturi si banii aia pe care-i trimit cei din afara.
Nu suntem in stare sa aven porci, vaci, oi, gaini, pui? De ce sa importam porc din afara?! Ca ziceau astia ca f multa carne de porc vine din afara.

De ce avem impozit plafonat cum nicaieri in UE nu e?! Ca sa se faca bogatii mai bogati, de aia s-a pus asa. Cum sa ai bani la buget? Si tot asa. Ca daca la amarat era de la 18 la 16 nu conta, dar de la 35 sau cat era, la 16 pentru smecheri, era mare castig, e doar un exemplu.
Vin strainii se folosesc de noi, ne dau salarii cum le dau si duc profitul afara platind un rahat de impozit, asa s-a si dorit.

| Theo94 a răspuns (pentru Mosotti):

"List of European countries by average wage"
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

"Net average monthly salary"
Romania: 682 e.
Rusia: 512 e.

"Gross average monthly salaries"
Romania: 1109 e.
Rusia: 588 e.

"Net average monthly salary (adjusted for living costs in PPP)"
Romania: 1735 $
Rusia: 1371 $

In majoritatea cazurilor salariul in Romania e mai mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"De ce importam oua din polonia?! De ce importam mancare? De ce se descurajeaza poducarorii romani si nu li se dau subventii ca in UE? Ca sa-si vanda UE aici porcariile lor, de aia, si asta se stie de multi." Pentru ca votam ca boii si sintem condusi de imbecili, de aia! Vrei sa vina neamtul sau francezul sa te invete cum se face agricultura? Nu e problema cit e impozitul, ci ca nu se incaseaza. Simplu. Toti "se descurca" si daca esti corect esti idiot, simplu. Pentru asta nu e de vina UE-ul, ci anii aia de comunism si mentalitatea celor care au impresia ca socialismul ar functiona.
P.S. Legat de China, no offense, dar esti cretin. Adica toti amaritii aia care au scapat de acolo cu chiu-cu vai si au vorbit despre ce se intampla mint, nu? Si Coreea de Nord, la fel. Aia tara pentru tine. Se bazeaza pe ei, nu lasa sa intre nimic. Ca mai mor de foame din cand in cand cateva sute de mii de fraieri, nu e bai. Ca tehnologic sunt cu cateva zeci de ani in urma restului lumii, nu e bai.

| doctorandus a răspuns (pentru Theo94):

Dap, economia Rusiei are marimea... economiei Spaniei.

| Mosotti explică (pentru Theo94):

Da, asta se stia, insa acum s-ar zice ca se traieste cam la fel ca la noi, depinde si de preturi. Si pe vremea lui ceausescu salairile la ei ca valoare erau mai mici ca la noi, dar preturile mai bune ca la noi.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai da! Eu am zis ca votam aiurea, rotim nesimtitii la nesfarsit! Asta am zis mereu ca trebuie schimbat un sistem, dar nici tu nu ai comentat la asta, trebuie sa vina alt sistem si nu are treaba cu socialismul, am zis sistem politic, nu sa rotim la infinit hotii.

Nu compara china cu coreea de nord, in a doua e jale, asta stiu, si de acolo cine scapa zice ce si cum, nu din china, china e ca si la noi, daca te duci acum acolo, dincolo e saracie, nu se gaseste nimic, nu poti pleca din tara, si curentu se opreste f des, nu ai voie sa ai masina, acolo e dictatura urata.
Si chiar daca ar minti unii din china, tu crezi? Im china te poti duce cand vrei si sa plece orice chinez cand vrea.
Ca nenorocirea e ca SUA are ce are cu china, ca ei se dezvolta, ailaltii vai de mama lor. Mare lucru sa pui 2-3-4-5 sa zica vai ce rau e acolo, ca si mie daca-mi dai banu`, zic si eu ca in Romania pfuaii, abia am scapaaat, vai ce rau e.
Dincolo ma mir cum de nu-l asasineaza pe Kim Jong Un ala, ma mir cum lumea e asa proasta.

Si in SUA cu 50 milioane pe strazi nu e bai, nu? Asta cu muritul de foame in china o fi, adica aia care nu or munci, nu stiu exact. Sunt in urma pe draci, fac aparatura ultra daca vor, fac din alea de doi lei ca asta se cere sa fie ieftin, nu ca nu-s in stare sa-ti faca ceva acatarii. Daca erau asa tampiti, ii calca SUA de mult asa cum doreste dar nu poate.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Da, nimeni nu zice ca economia rusiei straluceste, nu e cine stie ce, insa aia macar produc pentru ei, nu importa mancare ca noi. Tin la tara lor macar multi din ei, s-au convins deja care e treaba cu americanii si dusmanii din afara, de aia acum sunt cu Putin in marea majoritate, spre deosebire de noi care ne-am vinde si mama pentru bani. Si asa si acolo oligarhii pusi de SUA cam conduc, dar Putin face si el ce poate totusi si macar a reusit sa arate lumii care e adevarul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Orice chinez ala daca e in vreun lagar de concentrare pentru ca... diverse, nu poate pleca. Zici ca e ca la noi in China? Du-te in China si cauta despre evenimentele din piata Tienanmen. Au cenzurat internetul pana in maduva oaselor. SUA are ce are cu cei care ii ameninta dominatia planetara, simplu. Yugoslavia ar fi intrat in UE si astfel UE-ul ar fi devenit un rival si mai serios dpv economic pentru americani, asa ca au amplificat un pic nebuneala interetnica care exista acolo. Saddam si Gaddafi voiau ei sa faca niste nebuneli financiare pentru tarile in curs de dezvoltare, cam cum a vrut si Ceasca. Ghinionul lor. China si-a jucat foarte abil multe carti, astfel ca americanii ii urasc dar nici nu pot fara ei. De aia Microsoft si Google ii ajuta cu backdoors, cenzura pe cautare, si multe altele. Dar sa nu omitem mizeriile la care se dedau. Au milioane de oameni inchisi pentru ca nu se inchina la partid si conducatorul suprem, recolteaza organe cum vrea muschiul lor, cel mai probabil virusul asta l-au scapat ca idiotii din laborator - si nu din rea-vointa, ci fiindca se jucau cu el si nu au respectat cu strictete regulile de securitate, simplu. Bine, deviem si la tema Covid e mult de discutat. P.S. Pe KJU nu il asasineaza nimeni ca are pe rusi si chinezi in spate, plus ca nu stii ce nebun vine in locul lui.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si de ce ma rog sua sa sicaneze ca sa ramana ei jogodia lumii, lasa sa mai fie si altii! Si aia care-s contra partidului parca vad ca-s pro SUA-isti, si chinezii blocheaza orice incercare de rasturnare a regimului care e aranjata din afara, si probabil ajutat de vreun din ala fanatic care incepe, tu stii ca asa incepe! E clasic, se instiga, aia, ailalta si bum, se extinde revolta, ca sa aduca ei capitalismu rece SUA acolo si sa aiba influenta totala, asa ca normal ca-i mai inchide pe astia.

Ca daca muncesti, mananci ce vrei, iti iei telefoane, calculatoare, haine, masini, motociclete, calatoresti linistit iti zic eu ca nu te inchide nimeni.
I-o inchide, nu zic nu, dar nu au motive de nemultumire sincer. Ca poate cenzureaza ceva stiri din afara tot pro SUA-iste, anti ruse si chineze, asta nu e mare pierdere, tocmai sa nu se inflameze ceva.

Daca era ca la noi inainte de 89 si ca in coreea de nord, era altceva, acolo inteleg, e si normal sa fugi de acolo sau sa te revolti. Ca acolo sunt lipsuri, e jungla acolo, si cine fuge de acolo il cred ca zice adevarul, e cu totul altceva.

Acuma si China jigodie aici, il tine pe KJM cum ai zis, ca sa fie ei tampon in fata SUA, si iar jogodie china ca ii trimite inapoi pe fugari, deci unde e asa, recunosc! Aici nu ii inteleg, a fugit, lasa-l domne, ca si asa nu fug multi.
Cu virusul nici nu stiu ce sa mai cred, in labul ala erau si americani si japonezi parca, nu erau doar chinezi, dar o fi, nu stiu.
Si iar tampiti china, cum dai tu voie in piete animale vii sa le tai acolo sa fie asa neigiena?! Iar o idiotenie si asta, nu e exclus ca si de acolo sa porneasca cu virusul.

Si asa a fost si in piata Tienanmen, aia a fost intentie de rasturnare a regimului aranjata din afara, vrem democratie, ce pana mea democratie, ca ce e in SUA si restul nu e nici o democratie, e doar eticheta, se si stie, ca roteste lumea prostii la infinit (apropo ca votam aiurea cum zici), si asta e un sistem nedemocratic de fapt, ca-ti pune pe liste pe cine vor ei, si multe altele.
Adevarat ca inainte erau cam amarati, nu zic nu, dar s-au dezvoltat. Un programator bun are si acolo salariu cam ca aici. Ce draci le lipseste.
E, uite ca si china a luptat sa nu fie dominata! Aia e, nu doar SUA sa faca prapad, au mai facut si astia, ce sa-i facem.

In 1998 mda, erau in urma, aveau salarii de cam 200 dolari/lunar, stiu sigur ca am vb cu chinezi in Germania atunci, dar totusi nu cunosteam puterea de cumparare adica si preturile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Ca poate cenzureaza ceva stiri din afara tot pro SUA-iste, anti ruse si chineze, asta nu e mare pierdere, tocmai sa nu se inflameze ceva." In China nu ai putea sa vezi pagina asta sau orice referinte la evenimentele de atunci - https://en.wikipedia.org/wiki/Tiananmen_Square_protests_of_1989 Si cu asta am incheiat discutia despre cit de frumos e in China.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ce sa zica la evenimentele de atunci? Nu aveau ce. Au vrut sa inchida cat mai repede subiectul, de ce sa faca circ, i-au aranjat pe agitatori, SUA-isti si gata treaba. Nu ca la noi de inflameaza tot poporul cu orice stire.

Ce ai vrea? Sa fie ca in alte parti, ca, cum nu le convine la SUA un guvern, cum face la fel ca in china si reusesc? Nu tata. Aia e.
Stai cuminte, vezi de viata, fi pro-sua daca vrei dar nu te da in stamba, nu agita si nu-ti face nimeni nimic.
Bine le-a facut! In China daca stai cuminte nu se ia nimeni de tine si ai viata okey, nu ai de ce sa sari in sus, daca nu stai, normal ca nu e bine.
Asa ca aia este. Nicaieri nu-i bine cand faci tampenii mai rele sau mai putin rele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai zi-ne si cum aia cu falun gong nu stateau cuminte. I-a lasat partidul bine-mersi pe oameni in pace sa isi vada de intinderi si rugaciuni/meditatii niste ani buni, si intr-o dimineata s-a trezist unul cu fata la cearsaf si a zis ca ar fi misto sa tortureze si sa omoare niste milioane de oameni, sa mai recolteze si ceva organe de la aia mai sanatosi... treburi de-astea... ca in China.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici nu conteaza, conteaza ca vor sa-si pastreze independenta! Acuma nu zic ca poate n-au si exagerat, este posibil, nu te contrazic. Nu exista padure fara uscaturi.

Si SUA care cu atatea razboaie au omorat oameni si au saracit tari, nu mi-e rusine nici cu ea, China n-a facut asa totusi.