| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de masurile de dreapta (favoare firme, bogati) luate de liberali in contextul coronavirus?! Adica se axeaza pe firme, pe patroni, nu pe om. Cand a propus un liberal masuri de stanga adica pentru om, s-a zis "ciudat ca un liberal a luat masuri de stanga".
Nu am vazut si eu o masura pentru om, acum cand salariile sunt mai mici poate, cand oamenii destui nu mai au loc de munca, sa zica asa:
"largim perioada de dat rate la banci, de marim perioada sa dati rate mai mici", cum s-a facut in Rusia si Ungaria, si Ungaria nu e nici comunista nici nimic.
Deci nu sa dai in acelasi interval si sa se puna la sfarsit si perioada cand nu s-a platit, ca sa platesti aceleasi rate lunar.

Situatia nu s-a schimbat deloc, tot rata aia de infectari avem, dar ei relaxeaza la 15 mai treaba, tot pentru firme, ca sa fie dezastru dupa.
De exemplu si in SUA e la fel, in loc sa conteze omu, conteaza firmele. Trebuiau sa faca o luna sau o luna si ceva carantina ca lumea cum au facut chinezii, ca o luna si ceva a fost totala parca, sa le dea din rezerva de stat sa manance, sa se dea o directiva ca nu platim utilitatile pe luna aia si gata! Se scapa, nu sa trimit omu la moarte eventual.
Firmele se conservau, nu dadeau faliment ca nu mai consumau utilitati, nu mai cumparau materiale pe care nu le vindeau, apoi porneau si aia e.

La avioane chiar azi am auzit ca europa nuuu a fost de acord sa fie scaune libere, ca pierd companiile, nu au zis, trebuie, altfel nu mai zburati deloc sa vedem va convine 0 profit in loc de mai putin?! Cum au facut rusii si ungurii "nu mariti perioada ratelor, nu mai facei afaceri la noi", s-a rezolvat.
Deci doctrina liberala se vede, dar asa a fost mereu de cand sunt ei, nu se gandesc la om ci la bogati. Aici sunt fapte nu vorbe.
Plus ca daca ne uitam si in trecut ce au facut, e clar.

Si Orban e liberal al Ungariei dar ala tine la spiritul maghiar, la unitate, i-a bagat undeva si pe aia de la Bruxelles, venisera sa le ia si lor chestii strategice sa le ia, nu le-a dat ca la noi. A zis, NU dati in unguri ci in spiritul maghiar si e grav.
Adevarat ca le-a marit orele de munca la ai lui mai de mult, dar lumea a uitat cand e vb de spiritul maghiar! Asta e mai important.
Nu merge sa nu faca pentru om, ca daca nu faci, se duce unitatea in tara.
Lasa dracu firmele ca alea au bani, si daca pierd 1-2-3 luni, conservate fara profit, nu in faliment, tot sunt pline da bani, omu de rand sufera mult mai mult.

Si cu specula, faceai rezerve de stat cu destule alimente, dezinfectanti, masti si altele pentru caz de nenorociri, si aruncai pe piata si ii spargeai pe speculanti sau privatii care speculau, se reglau preturile imediat.

Asa ca asta e, nu am inteles de ce lumea iubeste asa muult pe liberali desi faptele arata ca e nasol si au aratat.
Uite Johanis s-a facut de cacao si in UE si la Orban unguru si la noi. Legea cu autonomia nu era, era doar o propunere a celor doi maghiari, PSD nu a propus asta cum s-a si zis si s-a si vazut. Si nici nu putea PSD sa aprobe cu presedinte si guvern liberal. Asta era lege nu ordinara ci din aia strategica, si se aproba doar cu doua treimi din vot parlament, si daca presdintele nu vroia, nu o valida. Alea ordinare se aproba cu jumate + 1 din parlament adica de ex pedespe penale si alte din astea nestrategice.

117 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Ce mari masuri pro firme au dat? laughing)) Ai mei eu firma si tot ce fac e sa dea in firme, nu sa le ajute.

| Mosotti explică (pentru Emazio):

Pai desi situatia nu s-a schimbat si nr de infectari e la fel pe zi in plus, ei vor sa relaxeze treaba pentru afaceristi, sa se duca lumea la munca, adica posibil la moarte si chin. Pentru ca nu au facut ce trebuie.
Trebuia carantina ca lumea 1-1, 5 luni ca, china si iranul, iti dadea de mancare la usa, si dupa aia gata, era bine si pentru om si pentru firme ca lucrau, dar asa, nu au facut treaba si se da economia peste cap.

De ce nu au largit perioada de plata a ratelor?! Deci in loc sa dai 500 lei rata, sa dai 250 dar platesti in timp dublu, ca lumea e saraca, multi sunt dati afara si acum si la sfarsitul anului. Astia nu au facut decat sa amane 9 luni plata, dupa aia vei plati aceiasi rata ca inainte, si mai platesti dupa aia si inca 9 luni ce nu ai platit, dar nu s-a largit timpul.
Dai masca cu 4 lei cand lumea e mai saraca si nu are munca, desi era 0, 5 lei, ca ai lasat doar privatii sa faca si sa importe, tu ca stat nu ai luat masuri, sa importi tu, sau sa faci tu, ca dureaza 10 sec sa faci o masca din aia, in china se dau gratis.
Nu ai aruncat din rezerva de stat alimente si tot pe piata, ca sa omori specula, ai lasat preturile sa urce in tavan cum li se scoala la privati. Nu ai rezerva de stat ca lumea, deci total nu iei masuri pentru omul de rand.
Fara putin socialism nu merge, mai nici o masura de stanga nu am vazut.

| Emazio a răspuns (pentru Mosotti):

Nici eu nu sunt de acord cu masurile guvernului, dar nu ai dreptate cand spui ca ajuta firmele si da in oameni. Poate mai corect ajuta marile corporatii, nu micile firme ale romanilor. Au plafonat costul la benzina, dar nu si la masti... Si eu cred ca e guvernul corporatilor nu al oamenilor, sa nu se inteleaga cumva ca PSD ar fi facut ceva foarte uluitor, ei sunt niste populisti, in nici un caz socialisti. Ne intoarcem la munca pentru ca a picat economica, si eu incep sa cred ca am stat oricum degeaba in case, pentru ca oricum o sa creasca infectarile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emazio):

Imminvest.ro...

| Mosotti explică (pentru Emazio):

A plafonat benzina cand lumea circula mult mai putin, deci o aberatie. Sa plafoneze preturile la alimente, spirt, masti, ce avem nevoie, nu asa sa lase sa faca privatii ce vor.
Normal ca nici PSD nu era mai bun ca si pe ala il conduc niste mafioti.

Da, liberalismul e corporatist, bancist, firmist, da nu pentru cele mici, era vb de alea mai mari, adica alora caror le serveste si care i-a finantat in campanii, reclama etc.
Cu munca e asa insa trebuia sa se faca carantina dura ca in china si iran o luna si ceva, apoi mergea totul dar si scapam cum au scapat ei, si asta e, dar nu asa, s-au facut doar ca au facut ceva.
Am stat in carantina degeaba daca nr de infectari creste in acelasi ritm ca si pana acum, chiar daca a mai infranat, o sa o ia acum tare.

| RAY a răspuns:

Mann tu scrii foarte mult si ne este greu sa te citim, cat despre dreapta sau stanga, un partid trebuie sa fie de centru sa aplice masuri de dreapta si stanga pentru binele societati =cum e Germania, in Romania nu stim ce e dreapta sau stanga pentru ca toti comunisti sunt in psd, pnl daca nu ei copii lor, aia nici nu stiu ce e aia stanga sau dreapta

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Germania ta este mai mult de stanga, uiti ca Merkel, aceea a ta, a deschis portile spre Europa si au intrat toti sobolanii?
Auzeam un reportaj la televizor incepand asa: "Ura s-a instalat in Germania...", vorbea de un atentat sau asa ceva impotriva musulmanilor, si ma gandeam "S-a instalat ura?! Era ura dinainte sa vina sobolanii, aia, doar ca nu s-a manifestat pana nu s-a umplut paharul". Aici greseste socialismul cand ne priveste pe toti ca fiind egali, ca nu suntem egali din cauza contextului.
I-a zi-mi tu, daca iti dau doua palme dupa ceafa, pot da vina pe context fara sa luam in calcul normele comportamentale pe care punem valoare, valorile?

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Ai dreptate, merkel este o nebuna

| Mosotti explică (pentru RAY):

Dar pe mine cand ma int ceva nu mi-e greu sa citesc, citesc cu placere si 3 pagini la o adica, aici citesc tot, daca nu ma int nu raspund, nu citesc pana la cap sau dupa titlu evit. Cand e de zis nu poti zice telegrafic, si daca esti fata in fata cu cineva, dezbati, nu vb telegrafic cu prietenii, amicii, se intinde tot lung.
Si matematica e grea cand nu iti place, cand iti place nu te mai plictisesti! Cand nu ne place ceva ne e greu, ne irita, plictiseste, in functie de interes e greu sau nu un lucru, o carte de 500 pagini cum e citita? De ce nu ii e greu sa urmareasca? Ca place, atrage subiectul. Unii nu dorm noaptea pana nu o termina una mai mica.

Ai dreptate, Germania este ceva si socialista, asta am mai zis pe aici. Romania nu e mai deloc. Iti ia taxe si impozite degeaba.
Dreapta este pentru firme, bogati, afaceri, singura valoare e banu, stanga este pentru omul de rand, evident stanga adevarata, nu psd de la noi sau altii care doar se fac ca-s asa.
Tu nu vezi? Sa deschida hoteluri, terase, etc, asta se doreste desi se infecteaza la fel de multi pe zi ca si pana acum.

Nu se fac testari! Doar asta ajuta 80 %, facem 8-9000 pe zi, coreea de sud facea 1 milion, deci ce sa zic. Se fac si ei ca fac ceva, pana nu descoperi asimptomaticii sa-i izolezi e cucu.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Nu se fac testari! Doar asta ajuta 80 %, facem 8-9000 pe zi, coreea de sud facea 1 milion"

De fapt Romania are facute aproximativ 9500 de teste la un milion de locuitori, iar Coreea de Sud vreo 12.000. De unde scoti aberatiile alea?

https://www.worldometers.info/coronavirus/

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Pana azi am avea 151000 de testati. Germania zicea ca testeaza 500 de mii de oameni pe zi parca, sau saptamana, nu mai stiu exact. Tabelu ala nu stiu cat de relevant e:

https://www.digi24.ro/......zi-1281699

500000 teste pe sapt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu ti am citit intrebarea completa ca e prea lunga și pare de la inceput ca bati campii.
Pai daca se iau masuri pentru firme nu inseamna toti masuri pentru om. Nu oamenii isi castiga paine de la firmele alea, nu firmele alea produc pentru oameni.
Prima masura economica luat a fost cea cu amanarea ratelor la banci si cu somajul tehnic plătit oamenilor. Mi se pare fals tot ce ai scris in primele paragrafe si total fără sens

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Si daca n-ai avea salariu minim, masura socialista de altfel, crezi ca oamenii din Romania ar duce-o mai bine? Uita-te in America unde au un capitalism agresiv, nu au asigurare medicala, platesc din propriul lor buzunar, desi muncesc. (am inteles ca le-ar fi acordat ceva drepturi in acest sens, dar nu sunt sigur)
Masurile precum salariul minim, asigurarea medicala, invatamantul gratuit sunt masuri socialiste care au fost adoptate si de dreptisti de frica socialismului extremist.
Deci inca mai crezi ca dreptea i-a masuri pentru om asa cum o face stanga?
P.S.: Venitul de baza universal este adoptat in Spania, prima tara din U.E. care face asa ceva, ca efect al pandemiei si este o masura de stanga.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Nu era o dezbatere intre capitalism si socialism. Era vorba de masurile in contextul zilelor de azi

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

"Pai daca se iau masuri pentru firme nu inseamna toti masuri pentru om. Nu oamenii isi castiga paine de la firmele alea, nu firmele alea produc pentru oameni." Nu vad coronavirusul in afirmatiile tale.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Nu pricep unde bati cu raspunsul tau. In contextul covid era intrebarea, în contextul ala am raspuns si eu. Trebuia sa semnazlizez asta?

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Ai spus ca nu ai citit toata intrebarea, el facea generalizari. De ce votam cu dreapta in loc de stanga pentru ca stanga tine cu oamenii de rand. A vorbit de legea autonomiei tinutului secuiesc, ce legatura are asta cu coronavirusul, are legatura cu alegerile ce vor veni.
La noi este vorba de incompetenta cand vine vorba de coronavirus, si nu de dreapta sau stanga.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Pai am zis ca nu am citit tot. Doar partea cu coronavirus si la aia am răspuns.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Ouu...putem sa pretindem ca toata discutia asta nu a avut loc laughing.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

E lung cand nu te int subiectul, cand int niciodata nu e prea mult, vezi carti de sute de pagini. Se presupune ca cine intra undeva, e interes. Asa e pe alt forum pe o arie unde e un moderator dur, pe celelalte arii nu exista regula asta, pentru din astea da 5 zile suspend si 5 puncte (la 10, useru se baneaza de tot). Cica "nu te int, nu intra, dar nu zice ca scrii prea mult, sau esti troll".
Degeaba amani ratele daca raman aceleasi dupa, trebuie sa maresti perioada de plata ca sa scada ratele caci multa lume va fi in dificultate!

Daca, daca nu e problema si lumea va fi identic la venituri si vor fi tot atatia in campul muncii, okey, sa nu faca asta, sunt de acord. Adica ei au amanat plata 9 luni, apoi platesti aceleasi rate si la sfarsit inca 9 luni astea, okey.
Insa daca someri sunt f multi, multe firme dau afara, poate vor micsora salarii, ce faci? Cu ce plateste omu ala ratele?! Asa, in loc de 1000 lei platea 700 sau 500, sau nu stiu, e doar un exemplu, si era mai usor pentru ei, dar plateau 20 luni in loc de 12 de exemplu.

Nu ai rezerve de stat sa distrugi specula in cazuri de urgenta.
Si castiga painea cum? Riscand viata si sanatatea? Situatia nu e rezolvata deloc si tu trimiti oamenii la dezastru? Se facea carantina ca lumea un timp, scapam si apoi o luam bine toti.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Multi nu vad ca nu stiu ce inseamna liberalismul, cred in el ca nu-i stie doctrina, altfel nu ar mai crede in ei.
Castiga painea oamenii la firmele care trag pe angajati, au presiune mare la munca, salarii daca se poate sa le dea cat mai mici.
Nu le ia impozite mai mari la firme vezi doamne sa investeasca, vrajeala, sa se imbogateasca mai mult, ca oricum investeau, ca castigau, doar ca ceva mai putin, altfel de unde bani la buget?
In Germania e impozit progresiv procentual in functie de venit, si asa ai bani la buget pentru diverse, si se vede.

Am zis si eu ca nemtii au masuri socialiste de frica socialismului extrem, dar si acolo se va dizolva asta, ca nu mai e nevoie, in SUA nu s-a dorit, ca doar erau departe de rusi, nu vedea lumea ca s-ar putea ceva mai bine, dar europa ar fi vazut, si nu era bine, asa ca trebuia sa fie si mai bine ca dincolo.

colegu nostru suntserios nu cunoaste doctrina liberala, ca daca cunoaste, nu ar mai zice ca fac bine astia. Sa se uite in istorie ce au facut, doctrina nu se schimba niciodata, adica gandirea si ce vor sa faca.

Da, vezi? Aia e masura de stanga in Spania, deci pentru omul de rand! Insa pana la urma sunt nevoiti, ca daca milioane nu au ce manca, fac dezastru, nu degeaba au luat masura asta. Asa cum si cu robotizarea, sunt nevoiti sa faca asta, ca lumea aia care nu mai au bani ca nu mai e nevoie de ei, fac razboi clar. Sau scazi populatia cumva.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Se leaga de subiect, masurile luate de dreapta sunt caracteristice doctrinei liberale, pentru om doctrinei socialiste, prin comparatii se intelege si scopul unor masuri sau altora. Ca poate zice unu "si ce domne, ce e rau ce masuri au luat astia? Nu exista domne, faceau bine la oameni dar sunt doar oamenii nepotriviti acolo, altfel luau masuri pentru om". Dar nu stie ca de fapt sunt oamenii potriviti acolo si respecta ideologia liberala corect din pacate.
Si asa ar putea sa dea o parere omul ala, cand mai afla ce inseamna aia si ailalta.

Socialismul era un sistem bun aplicat prost de oameni hoti si nepotriviti.
Liberalismul e un sistem prost aplicat bine. Ptr ca oamenii care sunt acolo nu vor sa faca bine prin natura lor, prin gandirea lor, de aia se si regasesc la liberali.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Totul se leaga de politic! Nu exista economic fara politic, intentii fara politic, nu le poti separa, coronavirus-masuri fara politic nu poti.
Pentru a intelege intentia masurilor trebuie sa atingi putin politicul.
De aia si merge prost tara de 30 ani, ca oamenii nu stiu in ce sistem traiesc de fapt. Tot spera ca niste unii rai sa fie buni, nu se poate.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Nu scazi populatia, ma enervezi, te duci in teorii idioate. Spania voia oricum sa bage masura asta, doar ca acum era strict necesara pentru a scapa de nebunie. Si vor creste venitul universal pe viitor si nu pentru ca vor fi nevoiti.
Gandeste-te ca pe viitor omul isi va pierde scopul, totul va fi digitalizat, tehnologizat, AI ne va inlocui, atunci poti sa folosesti venitul pe care-l ai degeaba si sa joci jocuri video toata ziua. Oricat incerci sa demonizezi ceea ce se intampla, viitorul suna binewinking. Dar nu vreau musulmani la mine in tara, oricum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu, nu o sa fie asa. Tu zici ca o sa ne inlocuiasca inteligenta artificiala, dar in momentul in care AI-ul va decide sa optimizeze mediul in care traim, prima decizie ar fi sa indeparteze cel mai mare parazit, si ala sintem fix noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Ai musulmani la tine in tara, ai si moschei, pe alocuri mai vezi si cate una cu sac de-ala in cap. Esti ignorant de-a dreptul. Problema nu e ca sunt musulmani sau pastafarieni, problema e cand niste oameni sunt ignoranti ca tine si lipsiti de educatie/norme de bun simt si convietuire sociala. Pina sa ajungem sa faca AI-ul chestii vitale, sper sa scapam naibii de bigotismul religios. Adica niciodata...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde care este scopul lui si daca suntem un obstacol in cale lui.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Avem musulmani in Europa. Convietuire sociala cu niste animale?!
Stii ce se intampla cand generatii de oameni fac sex cu rude de acelasi sange, cand au relatii consangvine? Nu stii, este?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Se intampla sa rezulte copii ca tine. Vezi ca si in biblie e plin de generatii care se imbirliga intre rude...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Https://www.youtube.com/watch?v=mnWY6TNLMq0&feature=emb_title

Se intampla sa nu fie chiar ca mine, uita-te la video, asta daca nu esti un ignorant la fel ca mine;). Si ce treaba am eu cu biblia, aia a fost scrisa de cateva milenii, secole bune, ce se intampla in Siria si la alti musulmani se intampla acum.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Apropo, poftim si articolul la care se face referire in video, nu-i acelasi, dar este similar, iar pagina este aceiasi.

https://pjmedia.com/......lam-n12758

Vorbesc de probleme reale ale acestora, nu doar de simplu rasism/xenofobism. De asemenea exista si probleme ale valorilor care poate arunca societatea intr-un haos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

GENERALIZARILE ne omoara. NU POTI GENERALIZA. Asa fac si aia de afara si cand te duci de exemplu in concediu la Paris, aia sa comenteze pe linga tine "les gitanes Roumaines" - a patit-o un prieten, nu inventez.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Mdah, pai aia sunt inapoiati. Aici e problema majora a celor care ii primesc gramada. Eu unul prefer un shaormist, un doctor, un profesor, un inginer, nu neica-nimeni ca aia din Vaslui, doar ca musulmani. In rest, daca e medic/samd/util societatii si e SI musulman, nu am nici o problema.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu ce spui, dar in politica se gandeste in ansamblu. Daca din 100 de oameni 3 sunt civilizati, decenti, atunci merita sa ii iei 97 de animale la tine in tara?
Globalizarea nu este facuta pentru omul de rand, ci pentru corporatii ca sa aiba acces la forta de munca ieftina si la piata de desfacere.
Daca se doreste neaparat binele oamenilor, atunci de ce nu se creeaza un sistem de educatie bun la ei in tara, ar avea acces la educatie in mediul lor, in valorile lor.
Sa mai vorbim de faptul ca in Germania, pe cand s-au adus refugiatii si se dorea si in Romania sa ajunga cateva mii, s-au creat mijloace de transport in comun separate pentru femei pentru ca erau abuzate de "refugiati" pentru ca aveau fata dezgolita si mai stiu eu ce alte idiotenii pe care ei le considerau valori.
Iti inteleg modul de gandire inclusivist, dar nu ajuta de cele mai multe ori.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

In politica NU se gindeste in majoritatea tarilor. Inclusiv la noi. Daca ar fi sa se gindeasca, in situatia ta, din 100 de oameni primesc maxim 5, si ii triez astfel incit sa fiu sigur ca aia 3 civilizati si decenti intra printre cei 5. Ailalti doi care nu sunt civilizati si decenti fie se conformeaza cu realitatea inconjuratoare, fie zboara. Legat de globalizare, maninci cacao. Lucrez pentru o firma austriaca, am colegi in India, USA, NZ, Australia, si inca vreo cateva tari. La nemti si in alte parti le-au dat prea multe drepturi imigrantilor, fara sa le aduca la cunostinta cum trebuie obligatiile, simplu. Am o amica cu taica-su musulman. De fapt arab, ca taica-su si-o baga in aceeasi masura in religia lor cit si in popii nostri. E in tara de vreo 30 si ceva de ani, are vreo 4 fete, nevasta-sa e romanca, nici o treaba de coran si alte porcarii. Deci se poate. happy

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai gandeste-te la faza cu globalizarea. Ca daca nu eram forta de munca ieftina, ai nostri nu erau in Spania, Italia si Anglia, li se rupe de cultura alora. Si apropo, lucrezi pentru o firma austriaca, deci cam tot dracu' ala e.
Si nu am zis ca nu se poate, ma refeream la faptul ca-i periculos sa bagi atatea animale in tara, 97 de animale si vreo 3 civilizati, oameni. Si mai usor cu limbajul, ti-am zis ca esti dus in repetate randuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Lucrez pentru o firma austriaca si sunt platit fix la fel ca si colegii mei din UK sau SUA. Uneori mai mult, in functie de bonusuri. Despre ce discutam aici? Da, sintem forta de munca nu neaparat mai ieftina, ci mai cu chef ca aia locala, simplu. Si ideea globalizarii e ca la un moment sa fie si tarile alea mai bananiere trase in sus. Ce se intampla cu Dacia daca nu venea Renault? Vezi ce au patit alde Aro. Asta ca sa iti dau doar un exemplu...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si cum ramane cu refugiatii, ii luam sau nu pe toti? Mai sunt ignorat cand iti spun ca-s animale, date fiind problemele lor genetice si culturale?
Iar la ideea globalizarii nu-s de acord. De ce nu-i ajuta la ei in tara? Spune-mi si mie ca nu stiu de ce nu fac asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Pai aia sunt refugiati? Cu aifoane si tupeu? Triaj cu detectorul de minciuni, eject la mama ta imediat. Pe noi de ce nu ne ajuta la noi in tara, ha? De ce trebuie' sa plece atiti romani pe-afara? Vezi problemele la nivelul clasei a patra...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa zicem ca nu stiu. Tu mi-ai zis ca-s ignorant. laughing Si i-a vezi tu ca ne-au ajutat astia cu Uniunea Europeana, altfel cred ca eram in situatia Ucrainei, ai vazut ce s-a intamplat cu Crimeea si toata nebunia aia de atunci.
Am mai auzit ca in parlamentul european un francez vrea sa dea o lege pentru salariu minim la nivelul Uniunii Europene, daca s-ar ajunge la asta eu cred ca s-ar rezolva cu emigrarea romanilor si nu am mai fi forta de munca ieftina.
D-asta iti zic, parerea mea, pot gresi, globalizarea este doar pentru corporatii, pentru cei ce vor sa se imbogateasca rapid. Nu este pentru noi muritorii de rand, pentru schimb de idei, schimb cultural sau mai stiu eu ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

UE nu e alianta militara... si daca se da o lege pentru salariul minim la nivel de UE, jumatate din economia noastra moare in secunda doi. Ia si te mai documenteaza un pic legat de globalizare, la modul serios, lasind deoparte trompetele rusesti de pe net. IGNORÁNT ~tă (~ți, ~te) și substantival (despre persoane) 1) Care vădește lipsă de cunoștințe sau de practică într-un anumit domeniu; incompetent, necompetent; neștiutor; ignar. 2) Care nu este cult; lipsit de instruire și de cultură elementară; incult.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

laughing nu am pomenit nimic de UE ca fiind alianta militara. Stiu, dar inca nimeni nu a pomenit de aceasta idee cu exceptia acelui francez. Totusi cum ar fi daca s-ar ajunge acolo, ar mai emigra atatia romani? Si inca nu mi-a raspuns la intrebarea legata de globalizare, este sau nu mai mult pentru corporatii, pentru cei ce doresc imbogatirea rapida? Nu-s ignorant in privinta "refugiatilor" asa cum ai spus-o, ti-am aratat un studiu, interesant zic eu, cu privire la ceea ce vine catre Europa, respectiv Uniunea Europeana.
Atitudinea Poloniei a fost ca daca gaseste un astfel de "refugiat" la granita il impusca pe loc. Polonia are o atitudine mai conservatoare, nu stiu daca stii asta, pari ignorant laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Ti-am zis sa studiezi legat de globalizare si ce aberezi acolo. Uite, iti dau un element foarte simplu: conceptul de PARADIS FISCAL. Globalizarea facuta cu cap ar uniformiza sistemele fiscale de peste tot si astfel ar face sa dispara aceste entitati unde diverse corporatii se pitesc ca sa plateasca impozite mai mici. Deci ce ziceai tu... profituri rapide? Profiturile rapide sunt obtinute prin LIPSA unei globalizari cum se cade. Polonia se duce la mama dracului de cand le-au omorit rusii guvernul, asta se intampla cu Polonia. Chiar imi pare rau de tot de ei, mereu si-au batut-o jegosii astia mari de ei. Aliatii i-au tradat in repetate rinduri, acum cand o luasera bine de tot din loc, post-comunism, au luat rusii si le-au omorit tot guvernul. A, da, cum s-ar ajunge acolo - cu salariile, DA, ar emigra romani si mai si ca acum, fiindca ai avea peste noapte cateva sute de mii de someri!

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, nu inteleg, cum ar emigra romanii si mai si, daca salariul minim va fi egal la nivelul UE?
Polonia este mai bine pregatita militar decat noi, pana ia NATO atitudine iti trebuie ceva armata, noi n-o avem ca ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Salariul minim la nivel de UE >> crapa instant zeci de mii de firme mici, preturile serviciilor cresc exponential >> romanii iau si se duc frumos in tari unde economia chiar functioneaza. Polonia are un teritoriul imens fata de noi, nu e chiar asa de super-dotata militar, domeniul unde ne bat, cel putin in principiu si privind in trecut, e ala ca au BOASHE! https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Wizna
https://en.wikipedia.org/wiki/Warsaw_Uprising

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba, stai ai dreptate cu salariul minim daca este aplicat acum, dar eu ma refeream pe viitor. Pe viitor aceasta masura va combate emigrarea romanilor? Ca la initiativa guvernului roman, eu, personal nu vad sa se faca ceva in legatura cu salariul minim.
Si eu inca mai consider ca suntem ajutati de U.E. Cred ca daca cineva ne-a ajutat, atunci este U.E.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Vroia sa faca PSD ceva cand a marit salarii sau cel putin asta cred eu ca urmareau, sa creasca salariile in euro, ca marirea era mai mare ca cursul euro! Apropiindu-ne de salariile UE lent, nu e mai renta sa plece omu afara.
Chiar daca initial niste prosti de la noi cresteau preturi mai mari ca in UE, veneau altii din UE si reglau preturile ca produceau, mai vindeau marfa si la noi ca avea lumea mai mult bani, dar castigau producatorii mai mult ca la ei in tara, si automat aveai si preturi ue.
Cam asta era ideea de fapt, sau cred ca asta era.
Daca nu se mai renteaza sa plece, atunci lumea facea aici proteste sa fie bine, nu mai zice "aaa plec si gata".

Te-a ajutat atat cat sa fi piata lor de desfacere si ti-a luat tot, pana si tevile sunt luate de francezi, reteaua de tevi parca. Te-a facut dependent de ei in loc sa producem noi, sa ne intretinem, nu sa ne dea ei de munca si de mancare! Au venit aici in marea majoritate cu birouri! Nu cu industrie masiva.
Si cand pica UE, ca nu mai e mult, atunci sa te vad ce faci cand tu nu produci mai nimic, sa vezi evu mediu ce ne asteapta, uite ungurii nu au fost prosti sa vanda tot.

Cu micsorerea populatiei ce te mirai dincolo? Cand capitalismu nu mai merge, se face razboi daca nu stiai, dar fiind bombele nucleare, e bine, tin echilibru. Nu e aberant de loc, asa se procedeaza si s-a procedat. Daca nu erau nuclearele, aveai in anul 2000 al treiea razboi mondial. Se face ca nu mai are ce sa le dea la lume sa manance. Isca un conflict, ne omoram intre noi si uite asa scadem.
Sau reglezi nasterile conform cu rata mortalitatii, sa moara mai multi decat se nasc, si iar se rezolva la o adica zic, te miri asa ca si cum nu sti cum merg chestiile. Si asta e o solutie foarte buna, dar asta se intampla lent sa vezi efectul.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu va putea decide AI-ul ce sa faca, caci nu-l vei programa sa fie autonom, dorinta de decizie si dominatie vine din gene la noi, daca acel soft nu exista, nu exista nici dorinta de asta, nici nu vor vrea asta vreodata, deci nu e problema aici.

Dar cand vine AI-ul si va produce mult in locul oamenilor, multi oameni nu vor mai avea de munca, si trebuie salariu min garantat pe care-l asigura robotii din productia mai mare.
Insa posibil sa smecherii sa nu vrea si sa incerce sa micsoreze populatia cumva, am zis e posibil doar. Si asa pe monumentul ala din Georgia anonim scrie ca pamantu trebuie sa aiba maxm 500 milioane, si noua ordine mondiala cam 1 miliard, adica pastreaza cati sclavi au nevoie si atat.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ma bucur ca la faza cu salariile esti de acord cu mine, spre deosebire de altii.
Oricum se realiza piata de desfacere, odata ce am scapat de comunism am trecut la o economie globalizata.
Sa speram cu U.E. nu va pica si nici N.A.T.O., altfel suntem pe duca.
Faza cu bombele am mai discutat-o, cred ca eu ti-am zis-o.
Si cine crezi ca vrea sa micsoreze populatia? De ce ai face asta?
Omule, foamea nu mai este o problema in zilele noastre. Am mai discutat problema cu foamea, ea nu mai exista.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Este corect! Daca nu intram in UE eram ca in anii 90 de saraci si ca ukraina. DAR pretul il vom plati cat de curand.
Insa daca eram oameni, faceam industrie, produceam mancare si altele, nu mai trebuia sa intram in UE ca sa ne fie bine, ca apoi sa platim cu vanzarea tarii de tot. Sau intrai dar cu conditii puse in favoarea noastra cum e Ungaria.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Nu e vb de asta, e vb ca daca nu mai merge economie nu-ti da da de pomana sa mananci, intereseaza-te si tu sa afli ca in crize ori s-a facut razboi, ori vin extremele la candidatura.
Si ai nevoie de utilitati, de sanatate, de altale, tot trebuie bani sa-ti dea, dar daca nu mai ei unde munci, cine da? Pai astia ar zice bogda prostie sa mai murim mai ales batrani, ca atarna greu la pensii, sanatate, medicamente compensate.
Boris de ce a vrut sa dea la liber drumu in Anglia? Ca sa scape de vulnerabili, cand a vazut ca ataca si tineri si copii a intors-o.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Aici e vorba despre ce adunatura de oportunisti jegosi sintem, nu cit de naspa e UE. UE e ca un cutit de bucatarie - poti curata cartofi cu el, dar poti sa il si bagi cuiva in spate, depinde de tin ce faci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Eu as elimina complet *** ala de salariu minim, as lasa piata sa se regleze singura. Impozitele pe salariu pe care le-as lua le-as cobori de la ~45% cit sunt acum la 20%, un impozit unic pe banii dati fiecarui salariat, fara porcarii scutite de impozit ca acum, gen bonuri si de masa si alte aiureli. Evaziunea fiscala as pedepsi-o cu de la 10 ani de munca silnica in sus si confiscarea extinsa a averii, fara posibilitate de eliberare conditionata. https://www.investopedia.com/......-wages.asp

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti in regula? Cum sa elimini salariu minim? Masurile socialiste au fost luate de-a lungul anilor ca sa ofere stabilitate, sa nu clantane unu impotriva guvernului.
La faza cu impozitarea salariului nu stiu exact tot ce intra si cum este, dar se vorbea sa se elimine impozitul pe faptul ca muncesti, sa nu mai fie impozitata munca.
Si cine crezi ca o sa dea vreo lege impotriva marilor afaceristi, asta ca sa iti satisfaca tie placerea de a da 10 ani de munca si ce ai mai zis pe acolo?
Si apropo, vezi ca acolo sunt tari cu stabilitate politica, ma refer la link. La noi daca ai eliminat salariul minim iti ofera angajatul vreo 9 milioane si un sut in fund. La noi, dupa spusele unui prezentator al unei emisiuni, avem salariu cat sa putem sa mergem a doua zi la munca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Sint foarte in regula. Ai si link. Se traieste prost in tarile alea mentionate acolo ca fiind fara salariu minim, nu? Ma faci sa rid cu "masurile socialiste" - alea au fost luate fara nici un studiu de impact, ca sa ia voturi de la prostime si bugetari, atita tot! La Romania ma refer... Lol, lege impotriva marilor afaceristi. Evaziune iti face instalatorul care pune faianta la negru, ala care iti vinde cacaturi pe OLX sau pe grupuri de FB, nu Auchan sau Carrefour. NU TE MAI UITA LA LATRINA 3! Nu fi timpit! Daca elimin salariul minim si fac 20% impozit unic pe munca, daca acum ma costa 2500 RON sa ii dau omului 1500 in mina, cu 2200 costuri ii voi putea da 1800 dupa aia. Astfel imi reduc si eu costurile un pic, iar omul cistiga mai bine. Simplu.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma uit pe A3, stai calm. Si vezi ca tarile alea mentionate au totusi un punct de reper in privinta salariului, adica in privinta salariului pe care trebuie sa-l primeasca.
Masurile socialiste sunt si cele precum asigurarea de sanatate, ajutorul social, alocatia pentru copil. Astea sunt tot prosti pentru tine?
Si nu se poate altfel fara sa elmini salariul minim? Crezi ca este mult 1300 net? Acum pe bune, chiar ne incurca amaratii aia de 1300 net cand pentru un trai minim decent studiile arata ca un roman adult singur ii trebuie in jur de 2500 net lunar. Iar tu imi spui ca trebuie sa eliminam acel obstacol de 1300 de lei net? Cu ce te incurca?
P.S. : Vezi ca acum cativa ani Auchan-ul, Carrefour-ul si Cora, din cate mai tin minte, acum cativa ani s-au inteles la preturi sa nu coboare, era undeva prin iarna cand am auzit stirea, asa ca vezi ca nici astea nu-s sfinte.

Din punctul meu de vedere, liberalismul avantajeaza doar firmele pentru a exploata omul de rand vulnerabil care nu are unde sa se duca. Ce sanse are un amarat intr-un sat din care nu poate pleca, daca nu are salariu minim? Iti zic eu, 0. Va fi exploatat pentru 800 de lei pe luna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Ajutorul social dat fara sens, si unor handralai care pot munci, in loc sa folosesc resursele alea pentru crearea de locuri de munca? Desigur ca e pentru prosti! Alocatii unor nemernici care nu au muncit in viata lor dar au 3-4-5-6 copiii? La fel! In Franta clasa mijlocie are SCUTIRI la impozit daca au 3 copii, de exemplu, NU POMENI SUB FORMA DE ALOCATII! Faci mai multi copii, statul isi baga mai putin mina in buzunarul tau, nu da pomeni la toti inaptii!
Legat de preturi si combinatii intre marii retaileri, asta nu tine de salarizare. NU INTELEGI ABSOLUT NIMIC! Nu ne incurca amaritii cu 1300 NET, ci faptul ca foarte multe chestii se calculeaza relativ la salariul minim, in loc sa se aplice alte strategii. Gen amenzile sunt raportate la SALARIUL MINIM, si nu la VENITUL PERSONAL! De aia ai smecheri la volan care se pisa pe lege, pentru ca pentru ei e tot 800 RON amenda pe care o primeste si amaritul cu salariul minim! Nu ai habar absolut deloc pe ce lume traiesti. Bai, pai eu daca te angajez si vreau sa dai naibii randament ca sa ne fie bine si mie si tie, te tin cu covrigi si apa sau iti dau cit sa stai linistit si sa vii cu chef la munca in loc sa vii in scirba si sa muncesti atit cit sa nu te dau afara ca o freci prea tare?

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia care au 3-4-5-6 copii ii fac pentru ca nu au educatie, nu ca sa primeasca ajutor social, si ala e si asa prea mic, despre ce vorbim?

La faza cu amenda nu stiam, este o informatie folositoare, noua pentru mine.

Iar tu daca ma angajezi, ma tii tot pe salariu minim pentru ca n-am incotro, n-am unde sa plec, cam asa este pentru multi. Asa ca multi trag de slujbele alea pentru care sunt platiti ca niste sclavi, cat sa vina la munca a doua zi. Ca asa e pentru multi.
Daca ar avea toti gandirea asta, te platesc mai mult ca vreau sa dai randament, ar fi altfel, dar nu este.

Si inceteaza cu replicile astea: "esti ignorant"; "pe ce lume traiesti?", pentru ca nu pari arogant, ci doar nesimtit. Imi devi antipatic, pe bune.

Ai niste informatii interesante, dar nu-s aplicabile in mediul din Romania, nu suntem o tara civilizata precum cele 5 mentionate de tine, care au comunitati stabile si responsabile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu neaparat. Cunosc pe unul care de curand a implinit 50 de ani si are 4 copchii, ultimul fiind prunc. Omul e electonist si economist, lucreaza in vreo 4 locuri, nevasta-sa e medic de familie. A facut ca are cu ce si... de ce nu daca iti permiti sa faci oameni din ei? La fel am un coleg in SUA, omul nu e mormon sau alt dubios de-asta, are 5 copii. Lucra administrator de retea la o scoala + doua joburi suplimentare ca freelancer. S-a lasat de scoala, acum baga de acasa news/reviews editor. Nevasta-sa avea juma' de norma la un salon de cosmetica, acum cu COVID sta acasa. Nu se plinge ca nu s-ar descurca. Revenind la ideea initiala, sunt si nemernici care fac copchii ca sa ia alocatii, si mai primesc si ajutoare sociale. Gindeste-te la o familie de tigani care ia vreo 1200 RON ajutoare sociale si are 5 copii. Fura curent, nu platesc apa sau alte utilitati. Vreo 2000+ RON pe luna nu e chiar rau, nu?

Legat de angajat... de ce te-as tine pe salariul minim ca nu ai incotro? Si tu daca iti faci treaba bine, de ce nu iti ceri o marire? Multi stau pe salarii mici ca "mai fac ceva pe linga" si alte solutii de avarie si mai ales pentru ca nimeni nu i-a educat SA FIE OAMENI SI SA DISCUTE! Uite, short long story de prin 2006 - m-am angajat la firma romaneasca de mare succes, multi colegi care faceau cam aceeasi treaba ca mine luau jumatate din cit luam eu. Nu, nu am supt-o nimanui, nu am lucrat pe nimeni pe la spate, doar ca eu am stiut sa ma vind, ailalti nu. La un moment dat s-au aflat salariile ca se negociau mariri si cineva a vazut in foile patronului ca eu si un coleg cu care ma intelegeam foarte bine aveam cam acelasi salariu, aproximativ dublu fata de restul. In loc sa isi puna problema ca ei sunt idioti, au inceput sa ne vorbeasca pe la spate ca diverse. In fine, ai prins ideea. Patronul ala nu e chiar asa dracu' in persoana de obicei, dar nu te astepta sa iti puna mia de euro pe masa daca tu nu stii sa ceri si mai ales sa demonstrezi ca meriti. Iar meritul se traduce foarte simplu in bani - imi produci direct si indirect prin munca ta 50.000 RON lunar? Pai in cazul asta de ce as fi idiot si nu te-as plati 4-5-6.000 RON in mina, ca sa pleci si sa imi vina altul pe care il platesc cu 1-2000 RON mai putin ca tine si care abia daca imi produce un sfert din cit produci tu? Asta cu "nu sintem o tara civilizata" chiar nu ma intereseaza. Civilizatia pleaca de la fiecare dintre noi. Se uita toti debilii strimb la mine pe strada cand ramin cu o punga de la vreun covrig ceva si inainte sa o arunc la cos string in ea alte resturi, chistoace, si treburi de pe jos? Nu au decat sa crape toti, nu o fac pentru ei. Daca din 20 care rid "ia uite-l pe boul ala, stringe de pe jos, hă, hă, ia sa ma duc sa ii arunc si eu un chistoc in nas sa vad cum il ridica, hă hă" se gindeste unul "ba, daca fac si eu asa poate o sa fie mai putin mizerabil pe aici" atunci mi-am atins scopul. La fel si cu spagile si multe altele.
P.S. Ai o problema cu tastatura sau cu gramatica? "Imi deviI antipatic" cu doi de i!

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, stau prost cu gramatica si daca doar asta ai inteles din ce am scris eu, atunci ai o problema.
Cand am zis ca fac 5 copii pentru ca nu au educatie, ma referam la aia care nu-si permit sa ii intretina. Ei n-o fac pentru ajutor social asa cum sugerai mai sus, o fac pentru ca nu au educatie, educatie sexuala si asa mai departe. De acord cu asta?
Si daca ceri marire ce se rezolva? Nu ti-o da si gata, ca stie ca n-ai unde dracu' sa te duci. Mai era o stire cu doua firme ce produceau ceva componenete pentru masini, ele s-au inteles sa nu creasca salariile mai mult de nu stiu cat, astfel angajatii nu aveau incotro. Cam la asta se ajunge in ziua de azi fara masuri reale ca sa nu abuzeze de angajat.
Si legat de faza aia cu "in loc sa se gandeasca ca ei sunt idioti", chiar crezi ca cineva se gandeste la el ca este idiot si ca este normal ca restul sa merite mai mult?! Este in natura umana sa se doreasca egalitate, mai ales la un nivel micro cum este o intreprindere. Ca te-au sapat pe la spate asta e alta problema pe care n-o comentez.
In afara de ceea ce ai scris, admir faptul ca aduni gunoaiele de pe strada, avem nevoie de gunoieri priceputi ca tine. Glumeam, vezi pot fi si eu arogant laughing sau nesimtit, cum crezi.
Recunosc ca si eu am vrut sa adun gunoaiele din centrul satului meu, dar n-am avut curajul, am crezut ca se va rade de mine si ma gandeam ca am mai multa treaba prin curte. In schimb am inceput sa adun gunoaiele de pe langa casa si imprejurimi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Stai prost si cu logica. Ia si citeste mai mult, ajuta. Am zis-o ca pe o paranteza, nu aia era ideea principala.
Unii dintre aia care fac copii cu galeata ii fac si datorita educatiei aiurea - aka fanatismului religios/habotniciei. Plus ca mai e faza ca poate iti permiti sa cresti 3 sau 4, dar cand ajung sa fie doi la liceu si doi la facultate, de exemplu, esti mincat. Trebuie si putina gindire pe termen lung. Nu e vorba de lipsa educatiei in mod special, cit de faptul ca astfel de chestii utile ca educatia financiara si sexuala nu se fac in scoli. Se face in schimb ora de povesti cu fantome si fecioare gravide.
"Si daca ceri marire..." - Gindesti fix ca unul FACUT si EDUCAT din familie sa fie sclav. Cum am zis, trebuie sa stii sa te vinzi. Nu stii, stai si comentezi cu colegii ce nasol e patronul ala nenorocit ca nu va mareste salariile. Legat de stirea de care ziceai... cum era daca 90% dintre angajatii din ambele firme faceau greva? Bingo! Vezi la Dacia, de exemplu, sindicatul de acolo e super-strong si au ajuns aia sa aiba niste salarii astronomice comparativ cu restul industriei de profil de la noi. Bine, exista si reversul medaliei ca se joaca cu focul si la un moment dat s-ar putea sa ia Renault sa mute toata productia in Turcia si Maroc si gata Dacia Pitesti.
Asta cu natura umana si egalitatea - e in natura mediocrilor sa doreasca egalitate. Eu fac ce fac, cistig mai mult ca unii si mai putin ca multi altii. Niciodata nu mi-am pus problema "bai, uite nenorictul asta de oftalmolog cu ce masina umbla" - si chiar cunosc unul - fiindca nu am stat in scoala cit a stat el, nu fac cursuri de perfectionare non-stop cum face el. Aia cu vorbitul pe la spate denota inca o chestie romaneasca, nu m-a afectat in mod deosebit, doar ca nu ma suparam absult deloc daca veneau aia la mine si ma intrebau "co*e, tu de ce ai dublu fata de mine" pentru ca le explicam ce si cum, simplu, fara nici o suparare.
Nu sunt gunoier priceput, sunt amator, dar imi dau silinta. Nu ma ofensez la glume absolut deloc, chiar daca se iau de ceva ce fac eu sau faptul ca sunt ochelarist/chior/imi fuge un ochi intr-o parte.
Legat de asta cu gunoiul, si in general, chestii. Trebuie intotdeauna sa te intereseze ce parere ai TU despre tine, sau eventual sa ceri parerea unora deasupra statutului tau profesional/social, nu sa te intereseze de ce cred mediocrii din jur. Astfel reusesti sa progresezi, uitindu-te la aia care sunt mai buni ca tine si luind exemplu, nu rizind de aia mai vai de steaua lor ca tine.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, am inteles ca a fost o paranteza. Eu unul nu vad care este legatura dintre numarul de copii si faptul ca esti mai religios, spune-mi.

Daca ceri marire si n-ai unde sa te duci ce faci?! Ai o gandire de liberalist, crezi ca totul se regleaza asa de la sine. Nu-ti ofera cat vrei, te duci in alta parte, dar daca nu-ti permiti sa te duci in alta parte? Daca educatia primita nu-ti deschide prea multe porti, lasi omul sa se zbata in mizerie?
Te-ai imbaiat prea mult in gandirea asta de angajat la corporatie. Stiu ca exista si ideea de piata a muncii si ca trebuie sa te vinzi, dar daca nimeni nu ofera mai mult pe tine, iar pretul care ti-l ofera nu-ti este indeajuns sa traiesti decent, ce faci?
Si da, era bine daca faceau greva, asta in teorie, dar in practica treburile nu stau asa, trebuie organizare. Iar daca vine unul cu ideea si nu se iau toti dupa el si scandeaza singur ca prostu' sau sta singur in greva acasa, atunci nu se va rezolva nimic, este greu. Plus de asta, ei nu stiau de schema.

Aia cu natura umana si egalitatea este in natura tuturor, nu doar a mediocrilor. Am tras concluzia asta in urma unui experiment facut pe fratii nostri, nu aia de peste Prut :)), ci maimutele capucin:
https://www.youtube.com/watch?v=-KSryJXDpZo

Aia cu mancatul pe la spate da, nu-s de acord.
Aia cu gunoierul am zis-o asa la gluma pentru ca si eu strang de la poarta si prin imprejurimi, asta vinerea cand nu am tomberonul plin si mai este loc ca sa il ia baietii cu colectarea.
Iar la ultima faza cu: trebuie sa te intereseze parerea ta despre tine, risc sa intru intr-o polemica si n-am chef, ne-am abate prea mult. Trebuie sa fii om, baaa :))! Aia e.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa lasi sa regleze piata? Ca daca faci asa ajungi la capitalismul rece din SUA unde omul nu conteaza. Ca si preturile, nu lasi sa regleze piata daca vine unu si da mai scump ca se gaseste mai putin, gata. NU, dau din rezervele de stat pe piata si il omor pe speculant, asa se face.
Salariu minim trebuie sa existe! Ca altfel patronuu poate sa-ti dea si 500 lei la o adica, daca nu are limita minima.
Alt exemplu, nu poti sa lasi sa faca piata doar unii cu bani, ailaltii ce fac?! Vin 100 insi mai cu bani si dau 5000 Euro pe calculatoare, si restul? Ca ala lasa 5000 pretul. Nu tata, lasi pretu cat era si vinzi asa, ca oricum ai destul profit. Nu urci tu pretu doar ca se vinde mai mult, ai profit ca vinzi mai mult si ajunge.

Impozite trebuie progresive nu fixe. Ca de aia Germania a mers f bine, aveau sistem social, invatamant, sanatate ca aveau impozite progresive procentual in functie de clasa de venit. Ca sa ai bani la buget. Ca ala care are 10 mil euro, si daca are 8 tot bogat e, nu conteaza. Aia de jos au sa zic un 16 %, ala bogat cam 35, e normal.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E, lasa ma ca-s hoti, ca daca vroiau ne faceau brici, trimiteau supervizare de la ei si ne punea fortat la treaba ca doar pe banii lor eram nu? Ei ne dadeau fonduri, nu lasi tiganii sa faca curat singuri ca nu merge, le dai bani, ii pui la treaba fortat. Dar sa ne ia tot au stiut si sa ne ceara asta, mi se pare ca, chiar in contractul de aderare aveam clauzele astea, s-au pus niste conditii la aderare, nu asa aiurea.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa e, cu ajut social si alocatiile e asa, sunt aiurea date cand nu trebuie si descurajeaza munca. Pai de aia in occident ai lor nu se duc la camp, in SUA faci asa? Pai daca nu te duci, nu ai ce manca, ajungi sa stai 300 intr-un cort noaptea si sa ti se dea o farfurie de mancare de la stat, si nu cade bine.
Ajut social se da doar daca demonstrat acel om nu poate sa isi mai gaseasca de munca, desi si in Germania e asa, insa nu stiu, nu prea se vede, multi stau acasa.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

La amenzi nu e corect, trebuie sa fie in functie de venit! Nu dai unuia cu 10000 lei net salariu, 500 lei amenda, si aluia cu 2000 la fel. Dai procentual la fel adica 10 % la orice venit e sa zicem! Asa e in Germania la procese civile, daunele ti se calculeaza in functie de venit cat sa dai.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pana la urma conteaza subiectul, nu neaparat ca pune un om 1 sau 2 i. Se intampla si de la tastatura, eu pe aia pe tel ii anunt ca uneori nu pun liniuta unde trebuie din comoditate, nu e vreo problema pentru ei. Bine, sa se inteleaga ce se scrie, asta clar.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Religia nu are treaba cu copiii, ai dreptate, copiii in prostie au treaba cu educatia, ca fraierii nu stiu de protectii, atata tot.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ba, poate are, vreau doar sa stiu. N-am idee, d-asta am intrebat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Exact, doar ca daca ar face asta... parlamentarii si alti smecherasi ar plati mai mult si nu prea le convine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

In capitalismul ala "rece" din SUA e mai multa implicare civica decat va fi la noi vreodata. Salariul minim e o prostie, iti zic si de ce - stii ca mizerabilii calculeaza salariile de la stat in stricta legatura cu cel minim, nu? Mai stii ca la stat NIMENI nu are salariul minim? Coeficientul minim al salariului de la stat e 1.2! Deci o femeie de servici sau portar de la stat nu poate lua mai putin decat cu 20% mai mult de salariul minim! Pai nu mai bine sa las salariile sa fie reglate frumos de piata? Iar la stat sa dispara mizeria aia de coeficient! Esti portar de spital si bagi cate 5 RON in buzunar la fiecare 20 de minute ca mai lasi sa intre pe careva pe naspa? Pai 200 RON salariu iti ajunge! A, vrei sa faci treaba? Pai atunci iti dau 2000 salariu si in caz de ceva te ard cu trepte de 25%, nu penalizari simbolice cum sunt acum de 10-15%, si alea in cazuri foarte rare. De acord cu impozitul progresiv, dar sa vad ca si statul nu se pisa cu bolta pe banii mei. Asa, imi iau catrafusele si ma duc naibii in Patagonia. P.S. Crezi ca daca exista limita minima... citi patroni platesc la negru partial acum sau au oameni fara nici o forma legala?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Majoritatea bisericilor demonizeaza ORICE mijloc de contraceptie, dooh! De avort nu mai zic...
Daca ceri marire nu e ca si cum ai cere marire, nu iti da, il scuipi in ochi si pleci. De aia ESTI OM si patronul ala tot OM e, sa discutati. Bineinteles ca mai e si prosteala asta romaneasca cu "eu aici m-am nascut, aici mor, daca jobul e mai departe de 200 de metri de casa, nu e bun". Pai americanii se muta de pe o coasta pe alta pentru servicii mai bune, iar romanii se trag pe fund ca trebuie sa mearga 20 de kilometri cu trenul. Daca educatia primita nu iti ofera prea multe... te zbati si razbesti. Totul e sa nu ai o atitudine fatalista. Asta e marea problema a romanilor, si a esticilor in general, fatalismul.
Cind angajatii au aflat de schema respectiva... ce au facut? Au dat firmele in judecata? Angajatii aveau vreo uniune sau erau fiecare pe chelia proprie?
Tare experimentul, dar se presupune ca noi sintem un pic mai evoluati ca maimutele. happy
Da, nu am zis-o pe aia cu parerea in sens machiavelic. Adica nu e ok sa calc pe cadavre si sa ma simt eu bine cu mine, insa daca toti ailalti de la job au aifon 12 si eu am Nokia 3310 si imi fac treaba cu el, mi se rupe de parerea lor.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Au mai trimis uneori, dar cit sa iti dea mura-n gura? Adica era efectiv de neconceput ba, iti dau bani sa iti faci autostrazi, tu trebuie doar sa iti faci in mm autostrazi! Acum daca ar fi sa dam timpul inapoi, cred ca ar veni nemtii sa faca ei autostrazile ca sa stie una si buna...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La faza cu experimentul este la fel pentru un grup restrans, sa zicem 50 de persoane, la grupe mai mari treburile stau altfel (uita-te la nivel de judet, stat si asa mai departe).

Nu stiam de faza cu biserica, nu-s o persoana religioasa. As fi vrut sa citesc biblia de dragul metaforelor si altor forme stilistice pe care le gasesc in alte carti si sunt luate din biblie.

Legat de schema nu stiu ce s-a intamplat dupa, n-am urmarit stirea pana la capat, doar asta mi s-a prezentat.
Esti agresiv in exprimare si esti exemplul cel mai pur, ca sa zic asa, de votant liberal. D-asta ne cam ciondanim in idei, in concepte.

Stiu ca nu vom fi egali, stiu ca unii sunt facuti sa suporte mult mai bine munca intelectuala, iar altii pe cea fizica sau chiar deloc, dar tin sa cred ca trebuie sa avem un mediu care sa ne permita sa nu murim de foame si sa ne dezvoltam cu sanse egale, vorbesc strict de mediu, nu de aspiratii si ADN.

La faza cu Job-ul trebuie sa ai si transportul asigurat, spre exemplu ca sa plec cu transportul in comun de la mine din sat trebuie sa plec de dimineata cu transportul de elevi, ceea ce nu este normal, si sa prind ceva din satul vecin ca altfel nu te ia nimeni. Daca nu ai job-ul de dimineata trebuie sa faci pe putin 30 de minute pana in centrul satului vecin si sa mergi pe un camp fie ca este ploaie, fie ca este soare de te topesti. Si asta ca sa te duci la oras daca vrei sa faci naveta. Altfel trebuie sa fii dispus sa pleci de acasa, sa stai cu chirie sau cumva si sunt de acord, doar ca multi nu-si permit luxul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Biblia merge citita, dar musai sa iei notite sau sa ai un site cu aberatii din biblie deschis ca sa iti dai seama ce enormitati si fracturi de logica contine. Plus de asta, poti sa ajungi si la niste concluzii proprii, de ce nu? Bine, iti recomand calduros sa bagi mai bine Asimov, Herbert, si alti grei ai SF-ului care chiar au logica si sens...
Eu sunt agresiv in exprimare fiindca mi-am cam pierdut rabdarea, nu sunt musai votant liberal. Pe astia de la penele i-as aduna cu pesedeii si i-as impusca pe stadion. Cu cateva exceptii gen Bolojan. Din pacate, Bolojan nu e prim-ministru...
Legat cu satul si transportul... satele astea TREBUIE SA MOARA. Nu o spun cu ura, e o concluzie de bun simt, logica si rationala. Vezi cate localitati si primarii are Germania si cate Romania. Bine, aici discutia e luna si stufoasa. In alta ordine de idei, daca ai un cont bancar si esti major, da-mi un mesaj privat. Probabil nu ti-ai batut capul cu sondajele online pentru ca sunt multe tepe pe felia asta, dar sunt si cateva decente, in romana, de la care mai scot cate un leu din cand in cand. Daca te misti cu engleza, pot sa iti dau niste pointeri mult mai utili. Important e sa iti dai interesul un pic. Faptul ca ai internet e o sansa extraordinara, din pacate multi ramin blocati in cateva jocuri stupide, YT, FB, si cam atit.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Pe astia de la penele i-as aduna cu pesedeii si i-as impusca pe stadion." - Hooo, usurel happy!
Satele deja mor, nu trebuie sa faci ceva ca sa se termine cu ele. Dar si procesul de urbanizare se misca lent la noi.
Inca n-am un job, am avut ceva experiente neplacute, insa am o promisiune in satul vecin si un mic training. Am o ruda care lucreaza acolo, este un start bun tinand cont de conditia mea. Imediat ce trece nebunia asta, acolo ma duc.
Sunt cam blocat si in jocuri stupide, dar nu imi creeaza dependenta, doar imi umple un gol.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Pai i-as impusca cu calibru mic, in genunchi. Si dupa as da drumul unei haite de maidanezi flaminzi pe stadio. Cum poti sa crezi ca as fi atit de crud incit sa ii impusc mortal? Vai, mie, ma simt ofensat!winking
Pai satele nu mor suficient. Partidele astea le tin la suprafata ca sa aiba niste sinecuri aducatoare de voturi la dispozitie. Iti dai seama cate primarii exista in tara asta care nu isi justifica existenta? Comunitati unde primaria e cel mai mare angajator si doar salariile si intretinerea cladirii depasesc cu mult bugetul format din impozitele incasate local?
Jocuri stupide... de ce sa nu faci bani din jocuri? Iti recomand frumos un program de testare jocuri, au din cand in cand sesiuni de testare, pentru cam o ora-doua iei 20-30 de dolari. Buba e ca mai recent vor sa te incadrezi in specificatiile minime ale jocului, iar astea noi vor macar un i5 din seria a treia sau mai recent, plus ceva placa video destul de potenta. Nu FOARTE extrem, dar nici ca mine - eu am incasat vreo suta si ceva de dolari in doua luni cu teste facute pe i3 2120 si GTX 750 Ti, cu 8 GB de RAM.winking
P.S. Nu mai pune problema "conditia mea" ci "CONDITIA MEA ACTUALA".

| Mosotti explică (pentru Apokales):

La aia needucati nu are, ca nici de dumnezeu nu stiu aia, e vb de lipsa educatiei sexuale sau lipsa bani protectie, acum ai idee. Si la ceilalti educati chestia cu copiii e mai mult doctrinare sociala "maica trebuie sa te insori, mariti, sa faci un copil ca altfel viata nu are sens", si de aici putin obsesia pentru copii, desi de multe ori strica relatii multe, destabilizeaza, balamuc, chestii. Normal e sa fie deversitate, unii sa vrea, altii sa nu. Deci nici aici nu are treaba cu religia. Chiar daca ar mai scade populatia ar fi foarte bine.
Chiar un psiholog a zis "cand apare copilu, inseamna 50 % divort".

In mod natural avem in noi doar dorinta de sex si sentimentu matern sau patern dar dupa ce apare copilul, altfel nu se activeaza. Copiii erau produsul secundar al sexului, nu exista dorinta directa de a avea copii, asta ca demonstratie ca e indoctrinare sociala.
Viata fara copii chiar are f mult sens, partenerii sunt unu pentru altul, liniste, liber, fara draci, nervi, gauri la bani, etc, cunosc destui asa si le merge f bine, adica care nu s-au lasat indoctrinati. Dar asta tot de la politic vine.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, si eu as face ca tine, salariu dupa performante, ca asta vrei sa zici de fapt.
Cu impozitul am zis intr-o tara unde te ajuta chestia asta, altfel e nonsens.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Normal ca religia demoniza avortul ca a pornit de la faza ca bogatii aveau nevoie de sclavi cat mai multi pe deoparte, pe de alta soldati sa faca cuceriri, toata religia are izvor si interes politic. Insa cei needucati, neinvatati nu au treaba cu religia, nu au nici un dumnezeu, nu au bani de protectie, habar nu au de ea, sau nu se gandesc la asta.

Normal ca ma trag de fund ca merg 20 km cu trenul ca pierd timp pe drum! Drumul lung e obositor sa stii, pe langa ca-l pierd din timpul meu. De ce sa fiu nomad? Eu ma atasez de locuri, nu sa plec ca tiganu colo si colo, sa avem locuri de munca fiecare in orasul lui! Ala din sinaia sa munceasca acolo, eu in Bucuresti la mine aici.
Eu exact 20 Km mergeam cu autobuzul la fac in Germania, ma obosea drumul ala. Cam 40 min mergeam. Prietenu meu de cand lucra de acasa ca coder, sti ce bine ii e? Mult mai relaxat, odihnit, timp liber mai mult, e doar un exemplu.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sa dea mura in gura, sa oblige sa facem, nu sa faca ei, ei doar supervizori. Ca daca iti dau bani am pretentia sa faci, si cunoscandu-te ca esti hot, neserios, vin sa te oblig daca tot vrei bani. Nu uneori, trebuia de la a la z.
Cand o ruda si-a facut casa, a pus pe cineva de incredere sa-i supravegheze, nu ii lasa sa traga chiulu, sa nu faca cum trebuie, sa traga de timp, si a iesit super treaba.
Cand sti cu cine ai de aface, actionezi, e o naivitate sa crezi ca un popor de infecti vor face treaba pentru care le-ai dat banii. Si interesul e si al tau sa ai infrastructura europeana, drumuri, strazi intre tarile UE, civilizatie si altele cand trec UE-istii pe aici.

Dar nici pe aia nu i-a interesat, i-a interesat doar sa ne ia tot, altfel nici nu ne bagau in UE, de aia ne-au bagat, a fost conditie. In rest ne imprumutam din ce in ce, devenim din ce in ce mai datori la ei, si ei asta vor, sa depindem cat mai mult de ei. Si cand pica UE in curand, ne intoarcem cu 101 ani in urma, ca noi nici merele nu le vindem de la noi ci din polonia, adica dai valuta pe mere, uimitor.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Esenta bibliei e sa te supui bogatilor. E capitol unde zice sa dai taxe la dregatori si asa mai departe, cu alte cuvinte sa nu contesti conducerea care ar fi pusa de dumnezeu, ca de fapt religia de acolo a pornit, sa nu contesti imparatul care te asuprea.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Nici PSD nici PNL nu-s ok, ca in spate fiecare are grupul lui de interese, de aia am zis ca trebuie schimbat sistemul, nu doar rotind grupurile de interese, dar eu vb eu aud.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Avem si mere romanesti pe piata, din pacate. De ce nu le vindem pe ale noastre cum trebuie? Ca idiotii au facut praf cap-urile si cand vine Auchan sau LIDL sa ia mere de la tine nu cumpara cu suta de kile...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea e ca uneori merge si cu naveta. Maica-mea a facut vreo 15 ani naveta 18 km cu trenul. 18 dus, 18 intors. In SUA era acum citiva ani, nu foarte multi, un VICE de stat, da - deci unul dintre primii 3-4 oameni in (debatable) cel mai puternic stat din lume, si facea in fiecare zi naveta cu trenul pana la Washington, o ora si jumate' dus, o ora si jumate' intors. Tren normal, nu tren special. Bineinteles ca putea sa ia un elicopter oficial sau sa fie adus cu masina, eventual sa i se ofere cazare in capitala, dar asta inseamna sa fii responsabil si chiar sa iti pese de banii idiotilor care te-au pus intr-un post de conducere si mare responsabilitate.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La faza cu primarii venise Ponta cu solutii, mai nou cand nu esti la putere cu totii vin cu solutii, voia sa desfiintam noile forme administrativ teritoriale si sa formam altele mai largi, mai cuprinzatoare.
Modul cum sunt formate astazi judetele, spunea Ponta, sunt facute sa serveasca partidul comunist pentru a avea controlul cat mai bine asigurat.
E clar, daca atata se cere mai nou, raman la cateva jocuri online si astept sa treaca nebunia sa ma angajez. Oricum, multumesc!
Citind ce spune user-ul Emazio, aici, imi aduc aminte ca nu avem nici liberali, nici sociali-democrati, ce avem noi este o mafie de stat.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai aia zic!

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta nu are importanta, nu este de dorit asta, treba lor ca se chinuiau asa. Nu ma refer la smecheri, eu ma refer la oamenii de rand. Si asa munca e grea, trebuie sa ai drumul cat mai scurt si sa ai cat mai mult timp liber daca tot stai 9 ore la munca, ce naiba.
Deci e bine ca noi ca vrem asta sa fim cat mai stabil in locatie si loc de munca, treaba lor americanii care traiesc sa munceasca. Ala din Arad sa munceasca la el acolo. Fa economie, scoli, facultati, locuri de munca in functie de cerere, oferta, populatie, si va fi f bine.

Prietenu meu pierdea ore pe drum, dus si intors, si asta in Bucuresti. Acuma are acele 2 ore libere de cand lucra de acasa, le castiga pentru viata lui! Adica am vrut sa scot in evidenta ca, cum fac si cum vor romanii este okey. Nu da exemplu pe altii care fac ceva de le mananca din viata si aia care oricum e grea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Da, de acord cu mafia politica. Buba e ca sunt naivi cu vederi de stinga sau dreapta care le pica in plasa si le dau voturile, timpul, energia, si mai ales banii lor. P.S. E chiar asa de greu sa crezi ca poti face bani decenti stind acasa, la calculator, cu conditia sa iti pui la punct engleza si sa iti lepezi niste prejudecati legat de ce e ala un "job"? Nu, nu ma refer nici la videochat si nici la ce ziceam eu de sondaje. Treaba cu sondajele e... bani de bere, nimic mai mult.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu este greu, depinde doar de momentul potrivit din viata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Momentul potrivit e atunci cand chiar vrei tu, nu asteptatul ala pasiv pur crestin - cum am o verisoara, de exemplu - in care stai ca tontul, nu faci nimic, si astepti sa iti gasesti pereche sau job
"cand o da dumniedzau" desi nici naiba nu te-ar angaja sau lua de nevasta date fiind alea multe probleme la bibilica si de atitudine pe care le ai, iti zice toata lumea ca le ai, dar nu faci nimic sa le remediezi. Bine, nu zic de tine, ma refer la cazul ei.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am o rasnita de calculator comparativ cu ce ai zis tu ca este minim pentru gaming, daca nu eram in *** asta de izolare ma duceam intr-un oras apropiat si cautam ceva. Asa stau exact ca "tontul" si astept.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu e musai sa faci game testing. Eu am avut acum citiva ani un proiect contra-timp de data entry si in timpul lui mi s-a stricat desktopul principal, asa ca desi aveam bani si imi cumparasem componente noi, nu aveam timp sa pun ala la punct, deci am luat unul care zacea abandonat dar era ready to go (Athlon XP 1700+, 512 MB RAM, hard de 2 GB), am pus un Linux pe el, si am mai tras la proiectul ala vreo luna. Aveam nevoie doar de web browser si un text editor, nimic mai mult. Terminat la timp, cistigat vreo 4000 EUR in cam 40 de zile.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Clar, la ce proiect ai avut ma depaseste. Da, trebuie sa recunosc ca poti face si de acasa munca, dar trebuie sa ai anumite cunostinte care pe mine ma depasesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Proiectul consta in umplut datele pentru un site de rezervari bilete de avion. Fiecare companie avea un istoric, o flota, diverse reguli. Ma duceam pe site-ul companiei aeriene, gaseam datele respective, le bagam pe site-ul care ma platea. Bine, nu era doar copy-paste aici, trebuiau si reformulate unele chestii. Si mai amuzant era cand companiile aeriene aveau site-ul praf si trebuia sa le contactez ca sa aflu ce si cum. Oricum, ideea e ca nu am facut eu stiu ce programare sau sf-uri... Engleza e esentiala. Si in rest trebuie sa fii curios sa inveti sa lucrezi cu mai multe programe de orice gen, nu sa fii de-ala blocat in Firefox si Windows Explorer si gata.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cu cat te platea bani in mana? Cate ore pe zi si cate zile pe luna?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ma platea cu "bani in mina" ci pentru a termina proiectul la timp... vreo 4500 EUR. Era treaba mea daca terminam in 2 ore sau in 20 pe zi. Practic, am stat vreo 8-10-12 ore pe zi, 7 zile din 7, vreo 5-6 saptamini, dar i-am dat de cap. Ulterior, i-am facut ceva fratelui lui asta care mi-a luat efectiv cam o zi si am incasat vreo 2500 EUR. happy

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici asa sa nu ai viata! Ce dracu e asta? 7 zile din sapte, 8-12 ore pe zi. Pai fa tot asa mai departe. Ce dracu sa faci o zi pentru 2500 E?! Ceva nu e in regula aici, sincer.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ba da, e in regula. La aia cu 7 zile din 7 asa a fost proiectul. Am tras sa il termin. Daca imi luam weekenduri si o ardeam mai chill, terminam cu o saptamana mai tirziu, in loc de 4500 luam 3000. O zi pentru 2500? Aplicat antet si watermark pe fiecare pagina de la cateva mii de PDF-uri. Nu mai stiu exact cate, vreo 7000. Bineinteles ca nu am facut-o bucata cu bucata, buba e ca METODA de a face asta a necesitat cateva zile de testare prealabila, dar practic a durat ziua in care cam o ora si ceva a stat calculatorul sa le proceseze apoi vreo 4-5-6 am stat eu sa le verific, ca mai erau unele cu probleme de paginatie sau protejate. Nu a fost nimic in neregula, omul se grabea. Gindeste-te ca mi-a trimis fisierele alea pe un stick prin DHL din Spania. Avea netul lent la el sa le faca upload sau ceva de genul - erau vreo 6-7 GB, nu mai stiu, destul de stufos.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca luai 3000 ce? Dar aveai si timp liber, era f bine si 3000, de ce erai asa calic? Daca se lua 2500 intr-o zi, faceau toti asta, ce naiba, e prea de tot. Ar fi toti milionari. S-ar fi lasat programatorii seniori de luat 2200 E net lunar si s-ar apuca de facut ce zici tu, ar injumatati munca si tot ar la 1250 euro pe zi, e putinel absurd. Chiar si mai jos, ar lua 1000 adica 20000 lunar pe 20 zile. Ar face-o studentii care umbla disperati dupa bani, aia priceputi zic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu mai bine 4500 si dupa aia am frecat menta vreo luna-doua? big grin Problema e ca nu ploua pe net de proiecte de-astea si multe sunt mai speciale, gen daca nu te duce capul sa gasesti solutii la probleme mai putin comune si sa faci treaba repede si bine... degeaba. De aia nu toti sunt bloggeri de succes. Fiindca e foarte greu sa iti impui o disciplina si sa o respecti timp de niste luni/ani pana chiar apar rezultate. Toti viseaza la bani peste noapte din YT si Insta... Faza e sa stii pe cine trebuie ca sa mai prinzi cate un proiect de-asta ciudatel. Uite, in alt caz discutam cu unul pentru care facusem niste vrajeli de upload/naming la poze/filme adult pe un site de-al lui, platite destul de prost, logic, dar ma cam plictiseam, si a adus omul vorba ca vrea un client de-al lui un logo. I-am facut un peste amarit, am tras un gradient peste el in Photoshop, schimbat culori si forma de vreo doua ori, 30 de dolari. Munca de 15 minute. Asa cu vreo 12 ani in urma, cred. Dar erau vremuri distractive. Problema studentilor priceputi, in multe cazuri, e ca nu stiu cit valoreaza munca lor si mai ales nu stiu UNDE sa si-o vinda.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Lasa ma ca se afla, tu crezi ca esti singurul care stia de munca pe o zi de 2500 Euro?! Din miliarde de oameni precis multi stiu daca era. Pai numa chinezii cat de destepti sunt multi. Cine nu vrea 15000-20000 euro lunar?! Ce dracu.

Da, nu ploua cu proiecte asa, insa cine se pricepe afla rapid. Ca nu intra numa tractoristi pe net.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Gindeste-te ca daca ai nevoie de ceva in genul proiectelor alora se merge inchis, ca nu te apuci sa iei la probat cine iti poate face treaba. Aia care m-au platit lucrau cu un prieten de-al meu si el m-a recomandat, oamenii au mers la sigur.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, dar nu esti tu singurul, sunt n care fac asta inseamna, ca asa cum ai tu, or avea si altii, o fi inchis la toti. Oricum interesant e de ce au platit 2500 pentru o zi pentru doar ce facusei, ce parca nu erau n care poate faceau mai ieftin, acu sa nu zici ca doar tu te pricepeai sa faci aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca nu era n care erau in stare sa o faca cum trebuie. Nu zic ca era mare filozofie, dar multe chestii nu sunt chiar la indemina, mai ales daca sunt taskuri mai putin comune care implica manipularea unor cantitati mai mari de date dar si un pic de pus mintea la contributie. happy

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, nu erau prea multi acolo unde ai lucrat tu, adica pentru proiectul ala, ca pana la urma e greu sa gasesti oameni pregatit in ro, insa dupa cum ai zis nu ai facut mare lucru, era mai mult munca de rutina repetitiva parca.

Pai si de ce nu iei din astea sa te faci smecher mare?! Proiecte asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cu rutina repetitiva NU PUTEAI sa il faci intr-un timp rezonabil. Adica probabil bagai ca dementul vreo 3 saptamini - totul era sa te prinzi cu ce si cum sa automatizezi treaba. La la de o zi zic. La celalalt... nu era vorba neaparat de pregatire. Uite, nici acum nu te invata la nici un curs/facultate/ce vrei tu cum sa gasesti chestii pe net. De Google au auzit multi, de folosit Google sau alternativele - si la unele treburi exista alternative mai bune - au habar foarte putini. P.S. Cum ziceam... nu prea ploua cu astfel de proiecte. Plus ca devin plictisitoare. Imi place mai mult sa scriu/sa fac review-uri de hardware/software. Din pacate review-uri de soft nu prea se mai poarta - nu merita sa imi bat capul, dar hardware e misto, ca primesc chestii si le si pot pastra de cele mai multe ori.winking

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, normal ca exista si alte alternative de cautare, nici eu nu le stiu, dar am auzit ca exista. Pai da, sa faci ceva f banos, strangi bani si apoi o lasi mai moale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai nu sunt masuri de dreapta, sunt masuri de ****. Vor sa mai spele si ei niste bani. Apropos de oameni, se dau diverse pomeni la nivel de primarie, in functie de zona. Legat de mizerabilii din pesede, inca au majoritate. Nu i-am vazut sa propuna sistarea pensiilor speciale si ale indemnizatiilor parlamentare, ci doar sa manince c*cat de pe margine. Liberalii sunt o adunatura de cretini la fel de nocivi ca pesedeul. Pe de alta parte, merita iubitii mai mult ca mizerabilii aia pentru un singur om: Bolojan.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, eu vorbeam de socialismul corect, nu de psd sau liberali care ambii sunt vai de mama lor.
Corect, nici unu nici altul nu vor sa rezolve cele 200000 de pensii speciale prin impozitare masiva! Ca sa nu atinga incalcarea dreptului si anume sa micsoreze niste drepturi deja dobandite, dar au facut asa? NUUU, s-au facut ca se ia de 10000 pensii speciale, deci nu de cele 190000 ale militarilor, si nici la alea 10 mii n-au reusit ca nu a trecut treaba de curtea constitutionala.
Prin impozitare rezolvai rapid problema.

| Apokales a răspuns:

In primul rand pui gresit problema, in Romania nu avem doctrine. Avem doar o mafie la nivel de stat care face ce vrea si incearca pe cat de mult sa detina puterea. Asa ca Romania nu este un exemplu bun despre care sa dezbati ce este drepta si ce este stanga.

In al doilea rand, daca se respecta carantina, ceea ce la noi nu s-a facut, putea da drumul firmelor asa cum au facut celelalte state. Teoretic in 3 saptamani scapam daca se respecta.

Iar ceea ce omiti sunt elementele pozitive si cele negative ale liberalismului. Liberalismul nu se poate fara un nationalism agresiv, asa cum ai admirat si spiritul maghiar. In socialism nu exista nationalism, nu exista granite, socialismul extremist are doar clase sociale si cere dominanta din partea clasei muncitoare. Cum ar fi sa ai la tine in tara cativa sirieni, sirieni care nu tin cont de spiritul romanesc, de valorile tale, de religia ta, cum ar fi sa ai cea mai mare moschee din Europa la tine in tara? Ar fi fain?

Legea cu autonomia a dat-o, din cate stiu, UDMR-ul ca sa isi faca si ei numarul de votanti in Harghita si celelalte regiuni predominante maghiare, asta a fost strategia.

Si vezi ca PSD-ul, ala, al tau voia sa ne scoata din U.E. care ne ofera de munca, am mai discutat asta cu tine, trebuie sa ma repet?!

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Mda, e mafie dar mafia e de gandire liberala, deci imbogatire cat mai multa si rapida, la general e tot aia, nimic pentru omul de rand.

Asta am zis si eu ca nu s-a respectat carantina, insa nu a fost de ajuns cum s-a facut totusi si daca se respecta, aveai voie sa iesi pe n motive afara, grup de 3 nu, dar de 2 da, de parca nu e cam tot aia.

Socialism eu nu inteleg sa vina toti aia la noi, tot cu nationalism, ce are? Si? Cu liberalismul in europa? Musulmani milioane peste tot, le da voie sa faca ca vor, hai sa fim seriosi, Germania a primit milioane la comanda SUA, ca sa destabilizeze Germania, ca asta era scopul.
Deci socialism + nationalism, ca doar asa poate fi bine pentru om. Si daca o sa zici ca nu e, adaugam si nationalismul.

Aia cu autonomia citisem ca s-a votat tacit, nu s-a votat nimic, s-a propus spre votare de catre cei doi unguri, oricine poate propune orice. Deci noi suntem in pandemie si lor le arde de teritorii, de autonomii, o nebunie.
Si cu presedinte liberal, guvern liberal, nu puteau aialalti sa faca ce vor. Oricum daca prin absurd PSD ar fi vrut, sunt niste dezaxati! Cum sa dai tara?!
Dar pentru astea ai nevoie de 66 % in parlament sa se aprobe, deci no chance.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Socialism + Nationalism?! Socialismul inseamna egalitate la un nivel mai mare decat propria natie, la nivel global. Astea doua se bat cap in cap. Vrei un socialism doar pentru propria tara, ala nu e socialism.
Socialismul crede ca este o problema doar de context faptul ca n-ai o educatie buna, ca n-ai bani si asa mai departe. Astfel ii pune pe toti oamenii laolalta fara sa tina cont de faptul ca oamenii au culturi, religii, respectiv valori diferite si capacitati diferite datorita ADN-ului lor.
Chiar daca ar fi o problema de context, pentru ca el iti determina intreaga structura biologica, nu ii pui pe toti la un loc fara sa tii cont de valori, de lumea imaginara colectiva.
Sa mai discutam si de nationalism?! Nationalismul nu adauga toate rasele lumii la un loc asa cum o face socialismul, nu-i considera pe toti egali. Desigur ii poti aduce pe toti sub acelasi steag cu puterea nationalismului, dar este gresit, nu vor avea aceleasi valori.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Sa nu ne indepartam de subiect, deci concluzia este ca parerea mea e proasta despre masurile luate de liberali, se gandesc doar la bogati, la afacerilor lor. Deschid intrebare despre ce ai zis acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legat de ultimu paragraf: e total gresit dpdv juridic ce ai scris.

Legat de masuri, nici pentru firme nu prea se poate spune ca s-au luat

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eu am zis si de europa, am dat ex cu avioanele. Am zis la general, si in SUA.
Legat de legi asa stiam ca e, ordinare si de celalalt fel.