| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de masurile de dreapta (favoare firme, bogati) luate de liberali in contextul coronavirus?! Adica se axeaza pe firme, pe patroni, nu pe om. Cand a propus un liberal masuri de stanga adica pentru om, s-a zis "ciudat ca un liberal a luat masuri de stanga".
Nu am vazut si eu o masura pentru om, acum cand salariile sunt mai mici poate, cand oamenii destui nu mai au loc de munca, sa zica asa:
"largim perioada de dat rate la banci, de marim perioada sa dati rate mai mici", cum s-a facut in Rusia si Ungaria, si Ungaria nu e nici comunista nici nimic.
Deci nu sa dai in acelasi interval si sa se puna la sfarsit si perioada cand nu s-a platit, ca sa platesti aceleasi rate lunar.

Situatia nu s-a schimbat deloc, tot rata aia de infectari avem, dar ei relaxeaza la 15 mai treaba, tot pentru firme, ca sa fie dezastru dupa.
De exemplu si in SUA e la fel, in loc sa conteze omu, conteaza firmele. Trebuiau sa faca o luna sau o luna si ceva carantina ca lumea cum au facut chinezii, ca o luna si ceva a fost totala parca, sa le dea din rezerva de stat sa manance, sa se dea o directiva ca nu platim utilitatile pe luna aia si gata! Se scapa, nu sa trimit omu la moarte eventual.
Firmele se conservau, nu dadeau faliment ca nu mai consumau utilitati, nu mai cumparau materiale pe care nu le vindeau, apoi porneau si aia e.

La avioane chiar azi am auzit ca europa nuuu a fost de acord sa fie scaune libere, ca pierd companiile, nu au zis, trebuie, altfel nu mai zburati deloc sa vedem va convine 0 profit in loc de mai putin?! Cum au facut rusii si ungurii "nu mariti perioada ratelor, nu mai facei afaceri la noi", s-a rezolvat.
Deci doctrina liberala se vede, dar asa a fost mereu de cand sunt ei, nu se gandesc la om ci la bogati. Aici sunt fapte nu vorbe.
Plus ca daca ne uitam si in trecut ce au facut, e clar.

Si Orban e liberal al Ungariei dar ala tine la spiritul maghiar, la unitate, i-a bagat undeva si pe aia de la Bruxelles, venisera sa le ia si lor chestii strategice sa le ia, nu le-a dat ca la noi. A zis, NU dati in unguri ci in spiritul maghiar si e grav.
Adevarat ca le-a marit orele de munca la ai lui mai de mult, dar lumea a uitat cand e vb de spiritul maghiar! Asta e mai important.
Nu merge sa nu faca pentru om, ca daca nu faci, se duce unitatea in tara.
Lasa dracu firmele ca alea au bani, si daca pierd 1-2-3 luni, conservate fara profit, nu in faliment, tot sunt pline da bani, omu de rand sufera mult mai mult.

Si cu specula, faceai rezerve de stat cu destule alimente, dezinfectanti, masti si altele pentru caz de nenorociri, si aruncai pe piata si ii spargeai pe speculanti sau privatii care speculau, se reglau preturile imediat.

Asa ca asta e, nu am inteles de ce lumea iubeste asa muult pe liberali desi faptele arata ca e nasol si au aratat.
Uite Johanis s-a facut de cacao si in UE si la Orban unguru si la noi. Legea cu autonomia nu era, era doar o propunere a celor doi maghiari, PSD nu a propus asta cum s-a si zis si s-a si vazut. Si nici nu putea PSD sa aprobe cu presedinte si guvern liberal. Asta era lege nu ordinara ci din aia strategica, si se aproba doar cu doua treimi din vot parlament, si daca presdintele nu vroia, nu o valida. Alea ordinare se aproba cu jumate + 1 din parlament adica de ex pedespe penale si alte din astea nestrategice.

117 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu ti am citit intrebarea completa ca e prea lunga și pare de la inceput ca bati campii.
Pai daca se iau masuri pentru firme nu inseamna toti masuri pentru om. Nu oamenii isi castiga paine de la firmele alea, nu firmele alea produc pentru oameni.
Prima masura economica luat a fost cea cu amanarea ratelor la banci si cu somajul tehnic plătit oamenilor. Mi se pare fals tot ce ai scris in primele paragrafe si total fără sens

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legat de ultimu paragraf: e total gresit dpdv juridic ce ai scris.

Legat de masuri, nici pentru firme nu prea se poate spune ca s-au luat

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Si daca n-ai avea salariu minim, masura socialista de altfel, crezi ca oamenii din Romania ar duce-o mai bine? Uita-te in America unde au un capitalism agresiv, nu au asigurare medicala, platesc din propriul lor buzunar, desi muncesc. (am inteles ca le-ar fi acordat ceva drepturi in acest sens, dar nu sunt sigur)
Masurile precum salariul minim, asigurarea medicala, invatamantul gratuit sunt masuri socialiste care au fost adoptate si de dreptisti de frica socialismului extremist.
Deci inca mai crezi ca dreptea i-a masuri pentru om asa cum o face stanga?
P.S.: Venitul de baza universal este adoptat in Spania, prima tara din U.E. care face asa ceva, ca efect al pandemiei si este o masura de stanga.

| RAY a răspuns:

Mann tu scrii foarte mult si ne este greu sa te citim, cat despre dreapta sau stanga, un partid trebuie sa fie de centru sa aplice masuri de dreapta si stanga pentru binele societati =cum e Germania, in Romania nu stim ce e dreapta sau stanga pentru ca toti comunisti sunt in psd, pnl daca nu ei copii lor, aia nici nu stiu ce e aia stanga sau dreapta

| Apokales a răspuns:

In primul rand pui gresit problema, in Romania nu avem doctrine. Avem doar o mafie la nivel de stat care face ce vrea si incearca pe cat de mult sa detina puterea. Asa ca Romania nu este un exemplu bun despre care sa dezbati ce este drepta si ce este stanga.

In al doilea rand, daca se respecta carantina, ceea ce la noi nu s-a facut, putea da drumul firmelor asa cum au facut celelalte state. Teoretic in 3 saptamani scapam daca se respecta.

Iar ceea ce omiti sunt elementele pozitive si cele negative ale liberalismului. Liberalismul nu se poate fara un nationalism agresiv, asa cum ai admirat si spiritul maghiar. In socialism nu exista nationalism, nu exista granite, socialismul extremist are doar clase sociale si cere dominanta din partea clasei muncitoare. Cum ar fi sa ai la tine in tara cativa sirieni, sirieni care nu tin cont de spiritul romanesc, de valorile tale, de religia ta, cum ar fi sa ai cea mai mare moschee din Europa la tine in tara? Ar fi fain?

Legea cu autonomia a dat-o, din cate stiu, UDMR-ul ca sa isi faca si ei numarul de votanti in Harghita si celelalte regiuni predominante maghiare, asta a fost strategia.

Si vezi ca PSD-ul, ala, al tau voia sa ne scoata din U.E. care ne ofera de munca, am mai discutat asta cu tine, trebuie sa ma repet?!

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Germania ta este mai mult de stanga, uiti ca Merkel, aceea a ta, a deschis portile spre Europa si au intrat toti sobolanii?
Auzeam un reportaj la televizor incepand asa: "Ura s-a instalat in Germania...", vorbea de un atentat sau asa ceva impotriva musulmanilor, si ma gandeam "S-a instalat ura?! Era ura dinainte sa vina sobolanii, aia, doar ca nu s-a manifestat pana nu s-a umplut paharul". Aici greseste socialismul cand ne priveste pe toti ca fiind egali, ca nu suntem egali din cauza contextului.
I-a zi-mi tu, daca iti dau doua palme dupa ceafa, pot da vina pe context fara sa luam in calcul normele comportamentale pe care punem valoare, valorile?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Nu era o dezbatere intre capitalism si socialism. Era vorba de masurile in contextul zilelor de azi

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

"Pai daca se iau masuri pentru firme nu inseamna toti masuri pentru om. Nu oamenii isi castiga paine de la firmele alea, nu firmele alea produc pentru oameni." Nu vad coronavirusul in afirmatiile tale.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Nu pricep unde bati cu raspunsul tau. In contextul covid era intrebarea, în contextul ala am raspuns si eu. Trebuia sa semnazlizez asta?

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Ai spus ca nu ai citit toata intrebarea, el facea generalizari. De ce votam cu dreapta in loc de stanga pentru ca stanga tine cu oamenii de rand. A vorbit de legea autonomiei tinutului secuiesc, ce legatura are asta cu coronavirusul, are legatura cu alegerile ce vor veni.
La noi este vorba de incompetenta cand vine vorba de coronavirus, si nu de dreapta sau stanga.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Pai am zis ca nu am citit tot. Doar partea cu coronavirus si la aia am răspuns.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Ouu...putem sa pretindem ca toata discutia asta nu a avut loc laughing.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Ai dreptate, merkel este o nebuna

| Mosotti explică (pentru suntserios):

E lung cand nu te int subiectul, cand int niciodata nu e prea mult, vezi carti de sute de pagini. Se presupune ca cine intra undeva, e interes. Asa e pe alt forum pe o arie unde e un moderator dur, pe celelalte arii nu exista regula asta, pentru din astea da 5 zile suspend si 5 puncte (la 10, useru se baneaza de tot). Cica "nu te int, nu intra, dar nu zice ca scrii prea mult, sau esti troll".
Degeaba amani ratele daca raman aceleasi dupa, trebuie sa maresti perioada de plata ca sa scada ratele caci multa lume va fi in dificultate!

Daca, daca nu e problema si lumea va fi identic la venituri si vor fi tot atatia in campul muncii, okey, sa nu faca asta, sunt de acord. Adica ei au amanat plata 9 luni, apoi platesti aceleasi rate si la sfarsit inca 9 luni astea, okey.
Insa daca someri sunt f multi, multe firme dau afara, poate vor micsora salarii, ce faci? Cu ce plateste omu ala ratele?! Asa, in loc de 1000 lei platea 700 sau 500, sau nu stiu, e doar un exemplu, si era mai usor pentru ei, dar plateau 20 luni in loc de 12 de exemplu.

Nu ai rezerve de stat sa distrugi specula in cazuri de urgenta.
Si castiga painea cum? Riscand viata si sanatatea? Situatia nu e rezolvata deloc si tu trimiti oamenii la dezastru? Se facea carantina ca lumea un timp, scapam si apoi o luam bine toti.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eu am zis si de europa, am dat ex cu avioanele. Am zis la general, si in SUA.
Legat de legi asa stiam ca e, ordinare si de celalalt fel.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Dar pe mine cand ma int ceva nu mi-e greu sa citesc, citesc cu placere si 3 pagini la o adica, aici citesc tot, daca nu ma int nu raspund, nu citesc pana la cap sau dupa titlu evit. Cand e de zis nu poti zice telegrafic, si daca esti fata in fata cu cineva, dezbati, nu vb telegrafic cu prietenii, amicii, se intinde tot lung.
Si matematica e grea cand nu iti place, cand iti place nu te mai plictisesti! Cand nu ne place ceva ne e greu, ne irita, plictiseste, in functie de interes e greu sau nu un lucru, o carte de 500 pagini cum e citita? De ce nu ii e greu sa urmareasca? Ca place, atrage subiectul. Unii nu dorm noaptea pana nu o termina una mai mica.

Ai dreptate, Germania este ceva si socialista, asta am mai zis pe aici. Romania nu e mai deloc. Iti ia taxe si impozite degeaba.
Dreapta este pentru firme, bogati, afaceri, singura valoare e banu, stanga este pentru omul de rand, evident stanga adevarata, nu psd de la noi sau altii care doar se fac ca-s asa.
Tu nu vezi? Sa deschida hoteluri, terase, etc, asta se doreste desi se infecteaza la fel de multi pe zi ca si pana acum.

Nu se fac testari! Doar asta ajuta 80 %, facem 8-9000 pe zi, coreea de sud facea 1 milion, deci ce sa zic. Se fac si ei ca fac ceva, pana nu descoperi asimptomaticii sa-i izolezi e cucu.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Multi nu vad ca nu stiu ce inseamna liberalismul, cred in el ca nu-i stie doctrina, altfel nu ar mai crede in ei.
Castiga painea oamenii la firmele care trag pe angajati, au presiune mare la munca, salarii daca se poate sa le dea cat mai mici.
Nu le ia impozite mai mari la firme vezi doamne sa investeasca, vrajeala, sa se imbogateasca mai mult, ca oricum investeau, ca castigau, doar ca ceva mai putin, altfel de unde bani la buget?
In Germania e impozit progresiv procentual in functie de venit, si asa ai bani la buget pentru diverse, si se vede.

Am zis si eu ca nemtii au masuri socialiste de frica socialismului extrem, dar si acolo se va dizolva asta, ca nu mai e nevoie, in SUA nu s-a dorit, ca doar erau departe de rusi, nu vedea lumea ca s-ar putea ceva mai bine, dar europa ar fi vazut, si nu era bine, asa ca trebuia sa fie si mai bine ca dincolo.

colegu nostru suntserios nu cunoaste doctrina liberala, ca daca cunoaste, nu ar mai zice ca fac bine astia. Sa se uite in istorie ce au facut, doctrina nu se schimba niciodata, adica gandirea si ce vor sa faca.

Da, vezi? Aia e masura de stanga in Spania, deci pentru omul de rand! Insa pana la urma sunt nevoiti, ca daca milioane nu au ce manca, fac dezastru, nu degeaba au luat masura asta. Asa cum si cu robotizarea, sunt nevoiti sa faca asta, ca lumea aia care nu mai au bani ca nu mai e nevoie de ei, fac razboi clar. Sau scazi populatia cumva.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Mda, e mafie dar mafia e de gandire liberala, deci imbogatire cat mai multa si rapida, la general e tot aia, nimic pentru omul de rand.

Asta am zis si eu ca nu s-a respectat carantina, insa nu a fost de ajuns cum s-a facut totusi si daca se respecta, aveai voie sa iesi pe n motive afara, grup de 3 nu, dar de 2 da, de parca nu e cam tot aia.

Socialism eu nu inteleg sa vina toti aia la noi, tot cu nationalism, ce are? Si? Cu liberalismul in europa? Musulmani milioane peste tot, le da voie sa faca ca vor, hai sa fim seriosi, Germania a primit milioane la comanda SUA, ca sa destabilizeze Germania, ca asta era scopul.
Deci socialism + nationalism, ca doar asa poate fi bine pentru om. Si daca o sa zici ca nu e, adaugam si nationalismul.

Aia cu autonomia citisem ca s-a votat tacit, nu s-a votat nimic, s-a propus spre votare de catre cei doi unguri, oricine poate propune orice. Deci noi suntem in pandemie si lor le arde de teritorii, de autonomii, o nebunie.
Si cu presedinte liberal, guvern liberal, nu puteau aialalti sa faca ce vor. Oricum daca prin absurd PSD ar fi vrut, sunt niste dezaxati! Cum sa dai tara?!
Dar pentru astea ai nevoie de 66 % in parlament sa se aprobe, deci no chance.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Se leaga de subiect, masurile luate de dreapta sunt caracteristice doctrinei liberale, pentru om doctrinei socialiste, prin comparatii se intelege si scopul unor masuri sau altora. Ca poate zice unu "si ce domne, ce e rau ce masuri au luat astia? Nu exista domne, faceau bine la oameni dar sunt doar oamenii nepotriviti acolo, altfel luau masuri pentru om". Dar nu stie ca de fapt sunt oamenii potriviti acolo si respecta ideologia liberala corect din pacate.
Si asa ar putea sa dea o parere omul ala, cand mai afla ce inseamna aia si ailalta.

Socialismul era un sistem bun aplicat prost de oameni hoti si nepotriviti.
Liberalismul e un sistem prost aplicat bine. Ptr ca oamenii care sunt acolo nu vor sa faca bine prin natura lor, prin gandirea lor, de aia se si regasesc la liberali.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Totul se leaga de politic! Nu exista economic fara politic, intentii fara politic, nu le poti separa, coronavirus-masuri fara politic nu poti.
Pentru a intelege intentia masurilor trebuie sa atingi putin politicul.
De aia si merge prost tara de 30 ani, ca oamenii nu stiu in ce sistem traiesc de fapt. Tot spera ca niste unii rai sa fie buni, nu se poate.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Socialism + Nationalism?! Socialismul inseamna egalitate la un nivel mai mare decat propria natie, la nivel global. Astea doua se bat cap in cap. Vrei un socialism doar pentru propria tara, ala nu e socialism.
Socialismul crede ca este o problema doar de context faptul ca n-ai o educatie buna, ca n-ai bani si asa mai departe. Astfel ii pune pe toti oamenii laolalta fara sa tina cont de faptul ca oamenii au culturi, religii, respectiv valori diferite si capacitati diferite datorita ADN-ului lor.
Chiar daca ar fi o problema de context, pentru ca el iti determina intreaga structura biologica, nu ii pui pe toti la un loc fara sa tii cont de valori, de lumea imaginara colectiva.
Sa mai discutam si de nationalism?! Nationalismul nu adauga toate rasele lumii la un loc asa cum o face socialismul, nu-i considera pe toti egali. Desigur ii poti aduce pe toti sub acelasi steag cu puterea nationalismului, dar este gresit, nu vor avea aceleasi valori.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Sa nu ne indepartam de subiect, deci concluzia este ca parerea mea e proasta despre masurile luate de liberali, se gandesc doar la bogati, la afacerilor lor. Deschid intrebare despre ce ai zis acum.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Nu scazi populatia, ma enervezi, te duci in teorii idioate. Spania voia oricum sa bage masura asta, doar ca acum era strict necesara pentru a scapa de nebunie. Si vor creste venitul universal pe viitor si nu pentru ca vor fi nevoiti.
Gandeste-te ca pe viitor omul isi va pierde scopul, totul va fi digitalizat, tehnologizat, AI ne va inlocui, atunci poti sa folosesti venitul pe care-l ai degeaba si sa joci jocuri video toata ziua. Oricat incerci sa demonizezi ceea ce se intampla, viitorul suna binewinking. Dar nu vreau musulmani la mine in tara, oricum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai nu sunt masuri de dreapta, sunt masuri de ****. Vor sa mai spele si ei niste bani. Apropos de oameni, se dau diverse pomeni la nivel de primarie, in functie de zona. Legat de mizerabilii din pesede, inca au majoritate. Nu i-am vazut sa propuna sistarea pensiilor speciale si ale indemnizatiilor parlamentare, ci doar sa manince c*cat de pe margine. Liberalii sunt o adunatura de cretini la fel de nocivi ca pesedeul. Pe de alta parte, merita iubitii mai mult ca mizerabilii aia pentru un singur om: Bolojan.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu, nu o sa fie asa. Tu zici ca o sa ne inlocuiasca inteligenta artificiala, dar in momentul in care AI-ul va decide sa optimizeze mediul in care traim, prima decizie ar fi sa indeparteze cel mai mare parazit, si ala sintem fix noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Ai musulmani la tine in tara, ai si moschei, pe alocuri mai vezi si cate una cu sac de-ala in cap. Esti ignorant de-a dreptul. Problema nu e ca sunt musulmani sau pastafarieni, problema e cand niste oameni sunt ignoranti ca tine si lipsiti de educatie/norme de bun simt si convietuire sociala. Pina sa ajungem sa faca AI-ul chestii vitale, sper sa scapam naibii de bigotismul religios. Adica niciodata...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde care este scopul lui si daca suntem un obstacol in cale lui.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Avem musulmani in Europa. Convietuire sociala cu niste animale?!
Stii ce se intampla cand generatii de oameni fac sex cu rude de acelasi sange, cand au relatii consangvine? Nu stii, este?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Se intampla sa rezulte copii ca tine. Vezi ca si in biblie e plin de generatii care se imbirliga intre rude...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Https://www.youtube.com/watch?v=mnWY6TNLMq0&feature=emb_title

Se intampla sa nu fie chiar ca mine, uita-te la video, asta daca nu esti un ignorant la fel ca mine;). Si ce treaba am eu cu biblia, aia a fost scrisa de cateva milenii, secole bune, ce se intampla in Siria si la alti musulmani se intampla acum.